Dobra wiadomość dla rodziców 13-letnich poznanianek. W mieście rusza program szczepienia dziewczynek przeciwko rakowi szyjki macicy. Szczepienie jest bezpłatne - to ważne, bo wymagana potrójna dawka szczepionki kosztuje 1500 zł i nie jest refundowana przez NFZ. Miasto wyda na szczepionki ponad milion złotych.
Jak zaszczepić dzieci? Rodzice powinni zgłosić się do pielęgniarki szkolnej z odpowiednio wypełnionym formularzem. Formularze są dostępne na stronie internetowej poznańskiego urzędu miasta lub w szkołach.
Szacuje się, że w Poznaniu może zostać zaszczepionych nawet 1200 dziewcząt. W szkołach od pierwszego września trwa akcja promująca szczepionkę wśród dziewczynek urodzonych w 1995 roku, czyli uczennic pierwszej klasy gimnazjum - informuje epoznan.pl.
Dwa tysiące ofiar rocznie
Rak szyjki macicy zabija w Polsce rocznie aż dwa tysiące kobiet. Dwa razy więcej na tę chorobę zapada, tylko połowę z nich udaje się uratować. A szanse wyleczenia są duże, bo choroba rozwija się stopniowo - około 5-10 lat.
Nie ma jednak żadnych widocznych objawów tej choroby, dlatego jej wykrycie nie jest możliwe bez specjalnych badań cytologicznych. CZYTAJ WIĘCEJ
Szczepionka daje ochronę
Tymczasem odpowiednia dawka szczepionki, podana dziewczynkom jeszcze przed rozpoczęciem przez nie życia seksualnego, daje pełne zabezpieczenie przed chorobą.
Organizowana przez władze Poznania akcja bezpłatnych szczepień przeciwko wirusom HPV 16 i 18, które wywołują raka szyjki macicy, to pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce. Rusza także program edukacyjny, by poszerzyć wiedzę o tej niebezpiecznej chorobie.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24