Ludzie nie zdają sobie sprawy, że warszawskie getto to w rzeczywistości było spore miasto - uznały władze stolicy. Stąd pomysł, by ustawić 21 tablic, które wyznacza jego historyczne granice. Pierwsze cztery zawisły już w Warszawie. Z nich wyczytać możemy informacje o upamiętnionym miejscu. Umieszczenie tablic, to tylko jedna z form uczczenia 65 rocznicy powstania w Warszawskim Getcie
Dwie tablice umieszczono na murze Cmentarza Żydowskiego od strony ul. Okopowej i ul. Młynarskiej. Kolejne wiszą na budynku urzędu dzielnicy Wola oraz na Pałacu Kultury i Nauki przy wejściu do Teatru Studio. Projekt, którego autorami są architekci Eleonora Bergman i Tomasz Lec, zakłada oznakowanie przebiegu muru w 21 punktach Warszawy. Na mapie zamieszczonej powyżej można zobaczyć, gdzie zawisną wszystkie tablice.
Co na tablicach?
We wszystkich miejscach, które przypominają o przebiegu granic getta umieszczane są dwie tablice.
Na pierwszej - wykonanej z brązu - umieszczona jest przedwojenna mapa Warszawy, na której zaznaczony jest plan getta. Druga tablica informuje w języku polskim i angielskim o upamiętnionym miejscu: "Tutaj był południowo-wschodni narożnik getta" można przeczytac np. na tej umieszczonej na PKiN.
. Tam gdzie nie da się tablic zawiesić bezpośrednio na budynku, staną betonowe postumenty.
Obchody 65 rocznicy powstania w Getcie Warszawskim
Główne uroczystości związane z rocznicą powstania zaplanowano na 15 kwietnia pod pomnikiem Bohaterów Getta z udziałem prezydentów Polski i Izraela - Lecha Kaczyńskiego i Szimona Peresa. Na ten dzień zaplanowano także spotkanie prezydentów obu państw z przedstawicielami żydowskich organizacji kombatanckich, bojowników getta i powstańców obozu w Sobiborze. Podczas tego spotkania zostaną wręczone odznaczenia bohaterom powstania oraz "strażnikom pamięci". Dzień zakończy koncert Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej w Teatrze Wielkim
Projekcje filmowe... Wystawy... Spotkania...
W przeddzień obchodów w stołecznym ratuszu otwarto wystawę pt."Getto Warszawskie - cierpienie, walka, pamięć". Dwa dni później przy pomniku Bohaterów Getta ustawiony zostanie telebim, na którym wyświetlane będą wywiady z osobami, które przeżyły powstanie w getcie . Natomiast od 17 do 21 kwietnia w ośrodku Infoqltura przy pl. Konstytucji zaplanowano wystawę pt. XIX-wiecznych drzeworytów "Żyd Niemalowany" .
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd m.st. Warszawy