Twórcy coraz częściej interpretują historię po swojemu. O Powstaniu Warszawskim głośno było już w rytmie hip-hopu i w obrazkach komiksu. Teraz - w 65. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń - powstaje pierwszy animowany film na ten temat. "Hardkor 44" - to najnowszy projekt młodego, ale już cenionego na świecie twórcy, Tomasza Bagińskiego.
Zasłynął filmem "Katedra", który zdobył nominację do Oscara w kategorii krótki film animowany. Nagrody tej co prawda nie dostał, ale zyskał rozgłos i został okrzyknięty jednym z najzdolniejszych współczesnych twórców animacji.
Teraz Tomasz Bagiński przygotowuje pełnometrażowy film o Powstaniu Warszawskim. O jego nowatorskim podejściu do tematu świadczy już sam tytuł przedsięwzięcia - "Hardkor 44". Czym tym razem animator nas zaskoczy? W filmie mają pojawić się m.in. Niemcy-roboty i powstańcy-herosi.
Bez sztampy
W ostatnich latach twórcy coraz częściej interpretują tematy historyczne w sposób nowoczesny, niebanalny i awangardowy - tak, aby zainteresować zwłaszcza młodych odbiorców. Po niestandardowe metody sięgają najczęściej młodzi artyści. W kontekście Powstania Warszawskiego wystarczy wspomnieć hip-hopową wersję znanej piosenki powstańczej "Pałacyk Michla" w wykonaniu Wujka Samo Zło i Człowieka Nowej Ery. Młodym się podobało, a powstańcy też nie protestowali.
Ale nowatorsko do tematu powstania podchodzą również twórcy starszego pokolenia. Legendarny Papcio Chmiel, na którego komiksach wychowywały się całe pokolenia, narysował na ścianie dalsze losy swoich bohaterów - Tytusa, Romka i Atomka w czasach Powstania Warszawskiego. Efekt jest piorunujący i przyciąga prawdziwe tłumy.
Bagiński nie zdąży
W tym roku przypada 65. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Również i tym razem - jak zapewnia zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego, Paweł Ukielski - rocznica "będzie robiona po swojemu". Muzeum przypomni twórczość powstańczego poety - Tadeusza Gajcego. Z tą - nieco zapomnianą już - poezją zmierzą się m.in. Lech Janerka i grupa "Żywiołak".
Wiadomo już, że pracochłonna animacja "Hardkor 44" nie zdąży powstać na 1 sierpnia.
Źródło: Fakty TVN
Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Powstania Warszawskiego