- Ta decyzja Trybunału Konstytucyjnego to jest dowód na to, że można zreformować polskie sądownictwo - mówił minister sprawiedliwości Jarosław Gowin komentując dzisiejszą decyzję TK. Trybunał zdecydował, że przepisy pozwalające na reformę sądów są zgodne z konstytucją.
- Sądy mają służyć nie politykom, samorządowcom i sędziom, tylko normalnym obywatelom - podkreślał minister. Jak dodał, według niego, ta reforma to krok niezbędny, ale w dalszym ciągu "jeden z wielu". - Niezależnie od wszelkich głosów krytyki będę konsekwetnie reprezentował punkt widzenia i wartości normalnych obywateli - mówił.
Jak tłumaczył szef resortu sprawiedliwości, wyrok Trybunału był dla niego ważny, ponieważ "wzmocnił jego determinację, bym tym szybciej reformować polskie sądownictwo".
- Mam nadzieję, że dzisiejsze orzeczenie TK dało do myślenia kolegom z PSL. Jeśli będzie z ich strony wola do rozmów, do rozwiązania kompromisowego, ja też jestem do tego gotowy - podkreślał minister.
"Krytyka kierowana partykularnymi interesami"
- Po dzisiejszym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego nikt już nie ma wątpliwości, że ta krytyka, która spadła na moje rozporządzenie, podyktowana jest jakimiś partykularnymi interesami, a nie troską o dobro Polaków - powiedział Gowin na konferencji prasowej. Wyraził nadzieję, że posłowie, którzy pracują nad projektem dot. sądów, wezmą pod uwagę "interes normalnych obywateli".
Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył skargi - złożone przez posłów (głównie z PSL) i Krajową Radę Sądownictwa - dotyczące przepisów Prawa o ustroju sądów powszechnych, które umożliwiają ministrowi sprawiedliwości tworzenie i znoszenie sądów w drodze rozporządzenia.
Od stycznia - decyzją ministra Jarosława Gowina - 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek.
Głównym celem zmian - jak wskazywał resort sprawiedliwości - jest doprowadzenie do bardziej zrównoważonego obciążenia sędziów pracą. W zniesionych sądach orzekało ponad 550 sędziów - formalnie więc musieli oni zostać przeniesieni do większych sądów.
Autor: abs\mtom / Źródło: tvn24