Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Akademia Muzyczna w Krakowie, Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk - jednostki tych placówek zostały najwyżej ocenione przez Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych. Mogą one liczyć na większe pieniądze z budżetu państwa i wyższe dotacje unijne. Opublikowany wczoraj ranking, to przede wszystkim wskazówka dla tych, którzy marzą o rozpoczęciu kariery naukowej.
Co to oznacza?
- Jednostki naukowe z kategorią "A+" stanowią elitę i wizytówkę polskiej nauki – podkreśla prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Tak wysoka ocena, to jednak nie tylko prestiż, ale przede wszystkim realne pieniądze.
W algorytmie, według jakiego wyliczana jest dotacja z budżetu, uwzględnia się bowiem tę kategorię. Im wyższa, tym większa dotacja na badania statutowe i możliwości występowania o środki unijne. Ci, którzy marzą o karierze naukowej powinni zatem dokładnie przyjrzeć się wynikom tego rankingu.
Gdzie robić karierę naukową?
W grupie nauki humanistyczne na czele zestawienia KEJN znalazła się Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie, a konkretnie - jej Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu.
Wydział ten pokonał Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, który znalazł się na drugim miejscu oraz Kolegium Analiz Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej, które zajęło trzecie miejsce.
Z kolei w grupie nauki o życiu najlepiej wypadł Uniwersytet Medyczny w Białymstoku - Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej, za nim uplasowały się Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" i Wydział Farmaceutyczny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
W grupie nauki ścisłe i inżynierskie zwyciężył Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk. Druga pozycja przypadła Instytutowi Podstawowych Problemów Techniki PAN, a na trzecim miejscu znalazła się Politechnika Warszawska - Wydział Inżynierii Materiałowej.
W kategorii nauki o sztuce i twórczości artystycznej prestiżową kategorię "A+" otrzymały dwie uczelnie.
Na pierwszym miejscu znalazła się Akademia Muzyczna w Krakowie - Wydział Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej, a na drugim Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie - Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.
"Ostrzeżenie" dla innych uczelni
Jednostki naukowe oceniano według czterech kryteriów: osiągnięcia naukowe i twórcze, potencjał naukowy, materialne efekty działalności naukowej i pozostałe efekty działalności naukowej. Do obliczenia ostatecznej oceny zastosowano specjalny algorytm. Naukowcy porównali dorobek naukowy i badawczy ponad 960 jednostek naukowych. Wyłoniono cztery grupy w kategorii A+, A, B, C.
- Dla kategorii "C" to silne ostrzeżenie, wymuszające zintensyfikowanie badań i restrukturyzację. Takie podejście jest ważne szczególnie w okresie dużej konkurencji międzynarodowej i trudnej sytuacji budżetowej – mówi prof. Maciej Zabel, przewodniczący KEJN.
Autor: db//kdj / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/fot. sxc.hu