O poszanowaniu wolności sumienia posłów i senatorów podczas głosowań w parlamencie przypomina w wydanym w piątek oświadczeniu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski. Apel ma związek z ostatnim głosowaniem części posłów Platformy, którzy opowiedzieli się za dalszymi pracami nad zaproponowanym przez klub SP projektem ustawy, zaostrzającym przepisy dotyczące aborcji.
Prezydium KEP z uznaniem przyjmuje prace nad nowelizacją ustawy antyaborcyjnej "tak, by pozwoliła ona uchronić życie osób z zaburzeniami genetycznymi" - podkreślono. "Kościół broni godności i prawa do życia każdego człowieka, w tym wszystkich osób niepełnosprawnych, a także nienarodoznych, dotkniętych wadami genetycznymi" - napisano w oświadczeniu. "Mają prawo kochać i być kochanymi"
Zdaniem Episkopatu dzieci z zespołem Downa, Turnera, Retta czy z innymi schorzeniami genetycznymi "są osobami cennymi dla dobra każdego społeczeństwa, stąd ważne jest tworzenie dla nich oraz dla ich rodziców jak najbardziej przyjaznego klimatu społecznego". Prezydium KEP zwróciło uwagę, że dzieci ze schorzeniami genetycznym tak samo jak i zdrowi ludzie mają prawo by "urodzić się i żyć wśród nas, by kochać i być kochanymi". Pod oświadczeniem podpisał się m.in. przewodniczący KEP, Metropolita Przemyski bp Józef Michalik.
40 posłów PO "za" Sejm w ub. tygodniu nie przyjął wniosku o odrzucenie projektu Solidarnej Polski, przewidującego zakaz aborcji ze względu na upośledzenie płodu. Było to możliwe, bo za dalszymi pracami nad projektem opowiedziało się 40 posłów PO, a 28 wstrzymało się od głosu. Za zagłosowało również 19 posłów PSL. Dzień po głosowaniu premier upomniał posłów PO na posiedzeniu klubu Platformy. - W sposób jednoznaczny powiedziałem, że uważam to za błąd pod każdym względem - mówił wówczas Tusk dziennikarzom. We wtorek premier spotkał się w tej sprawie z władzami klubu PO. Zakaz "aborcji eugenicznej"
Projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży - zgłoszony przez posłów Solidarnej Polski - wprowadza zakaz przerywania ciąży w przypadkach, gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Autorzy nazywają to zakazem "aborcji eugenicznej".
Autor: dp/tr / Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: sejm.gov.pl | Krzysztof Białoskórski