We wtorek w Monitorze Polskim opublikowano obwieszczenie w sprawie wolnych stanowisk w Sądzie Najwyższym – po jednym w izbach: Cywilnej, Karnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a także Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Każda osoba, która spełnia warunki do objęcia stanowiska sędziego Sądu Najwyższego, może zgłosić swoją kandydaturę Krajowej Radzie Sądownictwa - stanowi ustawa.
Obwieszczenie prezydenta Andrzeja Dudy opublikowano we wtorek wieczorem w Monitorze Polskim pod pozycją 280 – wynika z niego, że wolne są cztery stanowiska sędziów Sądu Najwyższego, po jednym w izbach: Cywilnej, Karnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym prezydent po zasięgnięciu opinii pierwszego prezesa Sądu Najwyższego obwieszcza w Monitorze Polskim liczbę wolnych stanowisk sędziego przewidzianych do objęcia w poszczególnych izbach Sądu Najwyższego.
Kandydatury rozpatrzy nowa Krajowa Rada Sądownictwa
"Każda osoba, która spełnia warunki do objęcia stanowiska sędziego Sądu Najwyższego, może zgłosić swoją kandydaturę Krajowej Radzie Sądownictwa w terminie miesiąca od dnia obwieszczenia" - stanowi ustawa.
Kandydatury rozpatruje następnie nowa Krajowa Rada Sądownictwa, która podejmuje uchwałę o przedstawieniu prezydentowi wniosku o powołanie wybranych osób na sędziów SN. Sędziów powołuje prezydent, wobec którego nowi sędziowie składają ślubowanie. Zgodnie z Regulaminem Sądu Najwyższego liczba stanowisk sędziego w Sądzie Najwyższym jest określona na 125. W Sądzie Najwyższym obecnie orzeka około stu sędziów.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24