Obrońca Stefana W. wnosi o umieszczenie mordercy prezydenta Gdańska w zakładzie psychiatrycznym. Wątpliwości co do opinii biegłych ma Piotr Adamowicz, brat zabitego prezydenta Gdańska.
– Opinia zawiera kategoryczny wniosek co do stanu poczytalności podejrzanego w chwili popełnienia czynu i w związku z wnioskami tej opinii obrona uznała, że konieczna jest zmiana zastosowania środka zapobiegawczego przez umieszczenie podejrzanego w szpitalu psychiatrycznym – powiedział Artur Kotulski, obrońca Stefana W.
"Opinia biegłych budzi poważne wątpliwości"
- Opinia, z którą się zapoznałem, budzi poważne wątpliwości, które przeradzają się w zasadnicze zastrzeżenia – podkreślił Piotr Adamowicz, brat Pawła Adamowicza i poseł elekt. – Konsultowaliśmy tę opinię z gronem psychologów i psychiatrów ze środowiska klinicznego i uniwersyteckiego i muszę przyznać, że żaden z nich nie podpisałby się pod nią – dodał.
Brat zamordowanego prezydenta Gdańska zapowiedział przygotowanie niebawem katalogu wniosków do prokuratury. – Zastrzeżenia dotyczą samej opinii i wniosków, na podstawie których została ona sporządzona – wyjaśnił Piotr Adamowicz.
Zaznaczył, że przedmiotem zastrzeżeń nie jest dobór biegłych, bo "nie leży to po stronie prokuratury".
- Prokuratura otrzyma pisma od pełnomocników procesowych, gdzie będą zawarte wnioski, a które powinna uwzględnić dopytując biegłych – powiedział Adamowicz.
Prokuratura bada sprawę morderstwa Pawła Adamowicza
Stefan W. przed zabójstwem Pawła Adamowicza siedział w więzieniu – tam leczył się na schizofrenię. Prokuratura nie ujawnia, czy choroba nasiliła się po wyjściu na wolność i czy mogła spowodować niekontrolowany atak na prezydenta Gdańska.
21 października śledczy uznali, że opinie psychiatrów trzeba uzupełnić. – Biegli się nie odnieśli do wszystkich kwestii, dlatego na tym etapie trudno jest odnosić się do wniosków - powiedziała wówczas Grażyna Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.
W przesłanym "Faktom" TVN oświadczeniu stwierdzono, że "prokurator, przed zajęciem stanowiska podjął niezbędne czynności w celu ustalenia, czy zachodzą przesłanki uzasadniające zmianę sposobu wykonywania środka zapobiegawczego".
Autor: asty//plw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24