Konferencją w Gdańsku rozpoczęły się obchody 25. rocznicy Nagrody Nobla dla Lecha Wałęsy. Otwierając obchody były prezydent stwierdził, że przyznanie mu 25 lat temu Pokojowej Nagrody Nobla było zachętą dla ruchu "Solidarność" do dalszego działania.
Komitet Noblowski dostrzegł, że walczyliśmy pięknie, że dokonaliśmy wielkich zmian, zachęcił nas do dalszego działania. Lech Wałęsa
Jeden z zagranicznych dziennikarzy zapytał Wałęsę o jego złe relacje z braćmi Jarosławem i Lechem Kaczyńskimi. - To należałoby złożyć na karb demokracji, w której czasami populiści i demagodzy mają szansę sprawować władzę - powiedział Wałęsa. Dodał, że "Pan Bóg daje krzyż na miarę wielkości", a skoro jest tak atakowany przez braci Kaczyńskich to znaczy, że jego "krzyż" jest wielki. - Bo tylko z małymi ludźmi się nie walczy - mówił były prezydent.
Na początek - nobliści
W konferencji wzięli udział zaproszeni na uroczystości inni nobliści. - To tutaj zostały położone fundamenty prowadzące do społeczeństwa wolnego od fanatyzmu i despotyzmu - mówiła irańska laureatka pokojowego Nobla Shirn Ebadi. Wspólnie z Wałęsą oraz byłym prezydentem RPA Frederikem Willem de Klerkiem, zaapelowała, by uczyć młodych ludzi, żeby zamiast "lżenia cywilizacji, myśleli o dialogu cywilizacji".
Jeśli przyjrzymy się sytuacji na świecie i konfliktom, które występują w tak wielu krajach na świecie, gdzie tysiące i setki tysięcy ludzi ginie, jeśli przyjrzymy się sytuacji w Afryce, w Azji, i w innych częściach świata, zdamy sobie sprawę, że pokój nie został osiągnięty. Nie wiemy, jakie jest właściwe rozwiązanie. Frederik Willem de Klerk, były prezydent RPA, noblista
Były prezydent RPA zaznaczył, że przyjął zaproszenie do Gdańska, bo chciał złożyć hołd osiągnięciom "Solidarności" i temu, w jaki sposób wydarzenia w Polsce przyczyniły się do późniejszych wydarzeń w RPA. Jak mówił, gdyby komunizm nie przestał stanowić zagrożenia dla świata, być może on i jego współpracownicy nie byliby w stanie stworzyć systemu demokratycznego w RPA. - To, co rozpoczęło się tutaj, miało konsekwencje, dotarło do najdalszych części Afryki - podkreślił.
Zaznaczył, że gdy skończyła się zimna wojna, były nadzieje, że świat dotarł do etapu, w którym panował będzie powszechny pokój.
Wśród gości - Dalajlama, Sarkozy i Barroso
Oprócz noblistów, uroczystość uświetnią swoją obecnością m.in. duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama, prezydent Francji Nicolas Sarkozy, szef Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, premier Litwy Gediminas Kirkilas i przewodniczący Komitetu Noblowskiego Ole Mjos.
Goście zobaczą też przemówienie w wersji wideo Michaiła Gorbaczowa, który nie mógł przybyć do Gdańska ze względu na zły stan zdrowia. Zaplanowany jest także telemost z prezydentem Izraela Szymonem Perezem.
Zabraknie prezydentów
Kogo zabraknie? Imprezy nie zaszczyci swą obecnością prezydent Lech Kaczyński, który przebywa z wizytą na Bliskim Wschodzie.
Nie będzie też Aleksandra Kwaśniewskiego, który także przebywa obecnie za granicą.
Tajemnicze menu
Wciąż nie wiadomo, jakie dokładnie będzie menu na imprezie w gdańskim Centralnym Muzeum Morskim. Wiadomo tylko, że będą to dania kuchni polskiej, wśród niech ryby i drób. Przygotują je najlepsi gdańscy restauratorzy, którzy na razie nie zdradzają tajemnicy.
Na stołach pojawią się też wykwintne wina. Wśród nich - Chianti Classico Riserva z 2004 roku wytwarzane z ręcznie zbieranych winogron blend sangiovese oraz Ripa delle Mandorle, rocznik 2006, nazwane tak od wzgórz, gdzie krzewy winne rosną razem z drzewkami migdałowymi - informuje "Dziennik".
Ile to kosztuje?
Pozostaje ostatnia kwestia - ile będzie kosztować ta impreza? Jak zdradza w rozmowie z "Dziennikiem" Piotr Gulczyński z Instytutu Lecha Wałęsy, całość obchodów razem z publikacjami szacowana jest do 6 mln. zł.
A kto za to zapłaci? Imprezę mają sfinansować prywatni sponsorzy, głównie firmy, z którymi ILW współpracował już wcześniej.
Najpierw konferencja
W piątek wieczorem rozpocznie się międzynarodowa konferencja "Solidarność dla przyszłości". Gości imprezy powita marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Głos zabiorą także m.in. premier Litwy Gediminas Kirkilas oraz minister spraw zagranicznych Francji Bernard Kouchner. Przewidziana jest uroczysta kolacja. Główna część konferencji odbędzie się w sobotę.
Nagroda dla króla
Podczas obrad po raz pierwszy przyznana zostanie także Nagroda Lecha Wałęsy. Za zasługi m.in. na rzecz dialogu międzyreligijnego otrzyma ją król Arabii Saudyjskiej Abdullah Bin Abdulazi Al Saud.
Wałęsa otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w 1983 r. za walkę o wolność i demokrację w krajach Europy Wschodniej. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 10 grudnia 1983 r. w Oslo. Nagrodę odebrała w jego imieniu żona Danuta, ponieważ Wałęsa obawiał się, że nie zostanie wpuszczony z powrotem do kraju.
mon//kdj
Źródło: PAP, TVN24, IAR
Źródło zdjęcia głównego: fot. EPA; video: TVN24