Polska, by była krajem konkurencyjnym, musi wypracować taki system, który pozwoli nam sprzedawać naszą myśl, nasze patenty. Zamierzamy najwięcej środków przeznaczyć właśnie na ten cel - ponad 9 mld euro - zapowiedziała w sobotę przyszła wicepremier Elżbieta Bieńkowska. Z kolei przyszły minister finansów Mateusz Szczurek stwierdził, że "po 15 latach czas pożegnać się z obecną ordynacją podatkową" i zastąpić ją nowym kodeksem.
Bieńkowska, która będzie wicepremierem oraz ministrem połączonych resortów infrastruktury i rozwoju, podczas sobotniej konwencji krajowej Platformy Obywatelskiej oceniła, że "jesteśmy w niezwykle dobrym czasie dla Polski od sześciu lat". - Mamy do dyspozycji ogromną ilość środków, ale mamy też, co jest najważniejsze, plany jak te środki wykorzystać. W ciągu najbliższych dwóch lat będziemy realizować program na 68 mld euro ze strony europejskiej, ale cały program to jest 115 mld euro - podkreśliła Bieńkowska. Jak wyjaśniła, plany, które rząd stworzył przez ostatnie lata i zamierza realizować, są bardzo precyzyjne. - Zamierzamy je z rzemieślniczą dokładnością realizować, aby w roku 2020 Polska była krajem zadowolonych Polaków. Musimy mieć konkurencyjną gospodarkę, po to aby mieć silne przedsiębiorstwa - zaznaczyła.
Bieńkowska: Sprzedawać naszą myśl
- By być konkurencyjnym trzeba wypracować taki system, który pozwoli nam sprzedawać naszą myśl, nasze patenty. Zamierzamy najwięcej środków przeznaczyć właśnie na ten cel. Na ten cel dla firm pójdzie ponad 9 mld euro - stwierdziła Bieńkowska. Jak dodała, potrzebne jest dokończenie infrastruktury drogowej ze sprawną siecią dróg ekspresowych łączących Warszawę z miastami wojewódzkimi i te miasta między sobą. - Potrzebna jest też nowoczesna infrastruktura kolejowa, energetyczna i środowiskowa - podkreśliła. Dodała, że drugim celem jest "dojście do sytuacji, w której każdy Polak będzie mógł w tym miejscu kraju, w którym mieszka, realizować wszystkie swoje potrzeby, ambicje i życiowe plany". Przypomniała, że we wspomnianych ponad 100 mld euro ponad 80 mld to polityka regionalna, a resztę stanowią wydatki na wspólną politykę rolną. - To jest łącznie blisko 440 mld złotych dla Polski na najbliższe lata - wyjaśniła. W nowej perspektywie budżetowej UE na lata 2014-20 Polska otrzyma ponad 440 mld zł.
Szczurek: Czas pożegnać się z obecną ordynacją podatkową
Podczas sobotniej konwencji PO głos zabrali także pozostali przyszli ministrowie. Mateusz Szczurek, który obejmie resort finansów, zapowiedział, że po 15 latach czas pożegnać się z obecną ordynacją podatkową, którą trzeba zastąpić nowym kodeksem podatkowym z listą praw podatnika. - To jest robota na być może dłużej, niż dwa lata, ale mnie się nie spieszy - podkreślił przyszły minister finansów. - Nie wiem, jak państwu, ale premier Jan Krzysztof Bielecki podobno zagospodarował mnie już na sześć lat w ministerstwie finansów. Za innych nie gwarantuję - dodał.
Jak wyjaśnił, nie da się osiągnąć spadku bezrobocia i wzrostu zamożności Polaków na dłuższą metę 'na kredyt'. - To nie jest kwestia najbliższych dwóch lat, ale kolejnych 20 czy 50 lat - podkreślił Szczurek. Ocenił, że oszczędności "nie wezmą się z II filara z OFE, gdzie przesuwamy oszczędności z jednego miejsca w drugie". Przekonywał, że "jeżeli patrzymy na system emerytalny, to musi być trzeci filar", a w przypadku rynku pracy - "chodzi o sprawiedliwe zasady oskładkowania pracy".
Cele Trzaskowskiego
Łatwiejszy dostęp do informacji publicznej, lepsza ochrona prywatności, przyjazna administracja i świadczenie usług przez internet, to - według kandydata na ministra cyfryzacji i administracji Rafała Trzaskowskiego - cele resortu, którym będzie kierował. Trzaskowski w swoim wystąpieniu podczas konwencji krajowej PO podkreślił, że jako szef MAC będzie zabiegał o lepiej dostępne i tańsze usługi telekomunikacyjne oraz "przekazanie obywatelom decyzji o tym, jaki Kościół chcą wspierać". Europoseł podziękował premierowi Donaldowi Tuskowi za zaufanie i poparcie ze strony Platformy. Dziękował też swojemu poprzednikowi w resorcie Michałowi Boniemu za jego pracę dla Polski. Nazwał Boniego "człowiekiem o jednym z najlepszych umysłów strategicznych w Polsce".
Biernat zapowiada rozmowy ze związkami
Kandydat na ministra sportu Andrzej Biernat zapowiedział z kolei rozmowy ze związkami sportowymi o tym, jak racjonalnie wydawać pieniądze w sporcie. - Naszym obowiązkiem, jako ministerstwa sportu, jest zagwarantowanie każdemu obywatelowi możliwości uczestnictwa w różnego rodzaju formach aktywności fizycznej - zaznaczył Biernat.
Grabowski chce prowadzić "kreatywną kontynuację dla rozwoju"
Przyszły minister środowiska Maciej Grabowski, podczas sobotniej konwencji krajowej PO zadeklarował z kolei, że chce prowadzić "kreatywną kontynuację dla rozwoju". Za pożądane uznał przyspieszenie inwestycji dotyczących wydobycia gazu łupkowego. - Przyśpieszenie inwestycji związanych z wydobyciem na przykład gazu z łupków jest szczególnie pożądane. Proces ten odbywał się będzie z poszanowaniem środowiska, zasad bezpieczeństwa, ale przede wszystkim w dialogu z obywatelami i przedsiębiorcami - mówił Grabowski. Odnosząc się do zmian w systemie gromadzenia odpadów, Grabowski ocenił, że system ten wymaga przeglądu, aby był przyjaźniejszy dla obywateli, gmin i firm. - Taki przegląd z pewnością przeprowadzę - zadeklarował Grabowski. Nie wykluczył zmian w tym systemie, jeśli okażą się potrzebne.
Kolarska-Bobińska: Potrzebna jest "Polska nowoczesna"
Głos zabrała także kandydatka na ministra nauki Lena Kolarska-Bobińska. - Chcemy, żeby Polska była nowoczesna nie tylko drogami, ale nowoczesna technologiami, pomysłami, badaniami, młodymi ludźmi - powiedziała na sobotniej konwencji krajowej PO.
- Po raz pierwszy premier Polski powiedział, że nauka, twórczość, myślenie, są priorytetami rządu i kołem napędowym Polski - podkreśliła Kolarska-Bobińska. Jak oceniła, nowe otwarcie dla Polski - o którym mówił Donald Tusk podczas swojego wystąpienia - dotyczy nie najbliższych 2 lat, ale 20-30 lat. Zdaniem Kolarskiej-Bobińskiej, potrzebna jest "Polska nowoczesna, swoją myślą twórczością, innowacyjnością i kreatywnością. - O to chciałabym zabiegać wspólnie ze środowiskami naukowymi - zadeklarowała. Zapowiedziała też, że przygotuje strategię rozwoju nauki i badań na następne 20 lat.
Kluzik-Rostkowska: By szkoły potrafiły wydobyć z dziecka to, co najlepsze
Z kolei Joanna Kluzik-Rostkowska, która ma zastąpić Krystynę Szumilas na stanowisku ministra edukacji podkreśliła, że marzy jej się szkoła, "która będzie potrafiła z każdego dziecka wydobyć to, co najlepsze". - Sytuacja, w której rodzic nie będzie szedł do szkoły z duszą na ramieniu, ale będzie miał pełne przeświadczenie, że jest członkiem wspólnoty - mówiła Kluzik-Rostkowska. Zwracając się do manifestujących w sobotę w Warszawie nauczycieli Kluzik-Rostkowska powiedziała: - Nie obiecuję sakramentalnego "tak" dla każdej waszej propozycji. Obiecuję rzetelną, twardą rozmowę. Jak dodała, jest przekonana, że oczekiwania strony rządowej i nauczycieli uda się pogodzić dla dobra edukacji polskich dzieci.
Autor: kde/tr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP | Rafał Guz