Jeśli chodzi o szkolne mundurki - Polacy są nad wyraz jednomyślni. Aż 70 proc. ankietowanych w sondażu TNS OBOP dla "Dziennika" uznało, że to dobry pomysł.
Rodzice nie chcą, by dzieci różniły się ubiorem. Szkoła ma dostarczać wiedzy i wychowywać, a nie tworzyć podziały - informuje "Dziennik".
Psychologowie zwracają uwagę, że postawy i wartości, które kształtują się w wieku szkolnym, pozostają na całe życie. Dlatego ten okres jest kluczowy w wychowaniu dzieci. A jak według Polaków powinno być wychowywane nowe pokolenie? Z badań wynika to jednoznacznie: w duchu równości. Z tego powodu większość z nas uważa, że wprowadzenie mundurków do szkół jest dobrym rozwiązaniem.
Zdaniem profesora pedagogiki Aleksandra Nalaskowskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, powszechne poparcie dla tego pomysłu oznacza, że Polacy chcą, by szkoła się zmieniła. Ale nie życzą sobie zarazem, by ten proces miał wymiar ideologiczny. Historyk idei prof. Marcin Król zauważa, że wyniki sondażu nie oznaczają poparcia dla ministra edukacji Romana Giertycha. Jak mówi, są po prostu akceptacją "dla propozycji, która nie jest pozbawiona sensu".
Co Polakom podoba się w mundurkach? Przede wszystkim ich wprowadzenie. Zdaniem 71 proc. ankietowanych zmniejszy niezdrową rywalizację w szkołach. Liczymy na to, że w ten sposób ukróci się licytację, kto ma lepsze ubrania, a kto bogatszych rodziców. O pozycji w szkole, a potem w życiu powinny - w powszechnej opinii - decydować zdolności, a nie dostęp do pieniędzy. "Akceptujemy różnice, ale tylko gdy wynikają one z wiedzy dzieci, a nie zamożności wyrażanej ubiorem" - komentuje prof. Wiesław Chrzanowski.
Źródło: "Dziennik", tvn24.pl