W związku z coraz głośniejszą polemiką wokół wprowadzonych zmian w modlitwie za Żydów w tradycyjnym mszale łacińskim, Watykan oświadczył w piątek, że tekst ten nie oznacza zmiany doktryny Kościoła.
Stolica Apostolska zapewniła w wydanym komunikacie - w związku z niezadowoleniem wyrażonym przez "niektóre grupy świata żydowskiego" wobec nowej formuły modlitwy, że w żadnym razie nie oznacza to zamiaru zmiany stanowiska Kościoła Katolickiego w stosunku do Żydów. Jednocześnie Watykan oświadczył, że potępia stanowczo wszelkie formy dyskryminacji Żydów i antysemityzmu.
Sporny tekst modlitwy
Przedmiotem sporu między Watykanem a środowiskami żydowskimi jest tekst modlitwy, znajdującej się w liturgii na Wielki Piątek w tradycyjnym mszale według rytu trydenckiego, przywróconym przez Benedykta XVI. Na prośbę papieża z tekstu usunięto słowa "zaślepiony lud" oraz fragment o "wybawieniu z ciemności" uważane przez Żydów za obraźliwe.
Żydzi oburzeni za "nawracanie"
Dodatkowo wprowadzono "modlitwę za Żydów", w miejsce słów o ich nawróceniu, brzmiącym: "wysłuchaj naszych modlitw za ten zaślepiony lud, aby wreszcie poznał światło prawdy, którym jest Chrystus, i został wybawiony z ciemności". Nowa wersja w tłumaczeniu z języka łacińskiego jest następująca: "Módlmy się za Żydów. Aby Bóg i Pan nasz oświecił ich serca, aby poznali Jezusa Chrystusa, Zbawiciela wszystkich ludzi". Jednak Żydów oburzyły słowa, sugerujące ich nawrócenie.
W zeszłym roku Papież Benedykt XVI zezwolił w motu proprio Summorum Pontificum na odprawianie Tridentine każdemu kapłanowi bez konieczności zgody biskupa. Wcześniej jedynie Bractwo Kapłańskie Świętego Piotra (wywodzące się z ruchu lefebrystów) zostało powołane do sprawowania liturgii w rycie trydenckim i pielęgnowania tradycyjnej liturgii.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Archiwum