Po dwóch latach cenowego szaleństwa na rynku nieruchomości nadeszła przecena. Na rynku wtórnym mieszkania tanieją już od września. W ostatnim kwartale ich wartość w większości dużych miast zmniejszyła się o kilka procent - wylicza "Polska".
Ale to dopiero początek spadków – zapowiadają analitycy. Eksperci z portalu Szybko.pl i Expandera spodziewają się w przyszłym roku obniżki nawet o 20 proc. Najbardziej stracą na wartości stare, zaniedbane mieszkania, głównie w blokowiskach z wielkiej płyty, ale też w budynkach z lat 50.
To skutek coraz większych różnic w dochodach Polaków. Podczas gdy przeciętna płaca w kraju zwiększyła się w ostatnim roku o 10 proc., menedżerowie i specjaliści zyskiwali po 30–50 proc. Niektórzy z nich zarabiają dziś nawet dwukrotnie więcej niż rok temu. Stać ich zatem na nowe mieszkania, w lepszych miejscach i o wyższym standardzie.
Tymczasem mniej zamożni, którzy dotąd byli głównymi nabywcami mieszkań w starych blokowiskach, nie mogą sobie na nie już pozwolić. – Przez ostatnie półtora roku ceny wielkiej płyty szły niemal łeb w łeb z cenami mieszkań wyższej jakości w nowoczesnym budownictwie – mówi Paweł Majtkowski z Expandera. W Warszawie, Krakowie czy Trójmieście sięgają 8 tys. zł za metr kwadratowy.
Zdrożały także kredyty. Według Open Finance w ciągu roku przeciętna rata kredytu hipotecznego w złotych wzrosła o 14 proc. Wiele rodzin o niższych dochodach utraciło zdolność kredytową, którą miały jeszcze przed rokiem.
Źródło: "Polska", APTN