Wśród innowacyjnych rozwiązań zaprezentowanych na 62. Światowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik "BRUSSELS INNOVA" znalazło się wiele polskich projektów. System badania stanu świadomości pacjentów w stanie wegetatywnym i lokalizator zaginionych osób cierpiących na Alzheimera to tylko niektóre z wynalazków.
62. Światowe Targi Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik "BRUSSELS INNOVA" 2013 potrwają do soboty. Na imprezę przyjechali wystawcy z 20 krajów. Prezentowane są innowacyjne rozwiązania m.in. z dziedziny medycyny, informatyki, chemii, biologii, elektroniki, mechaniki, ochrony i bezpieczeństwa.
Lokalizator zaginionych osób i "mówiące mapy"
Jednym z wynalazców jest 18-letni Mariusz Bielaszka, współautor "Wanted Clock" – zegarka pomagającego odnaleźć zaginione osoby, które cierpią na Alzheimera lub mają zaburzenia pamięci. Gdy taka osoba zgubi się, opiekun dzwoni na numer przypisany zegarkowi i po 30 sekundach otrzymuje na telefon komórkowy wiadomość zwrotną z linkiem zawierającym dokładną lokalizację zaginionego. Urządzenie ma też funkcję przypominania o przyjęciu leków. Na stoisku Politechniki Gdańskiej zaprezentowano z kolei Mówiące Mapy - aplikację na system Android, która jest w stanie poprowadzić osobę niewidomą, wydając komendy głosowe. Wspomaga ona komfort funkcjonowania niewidomych w mieście. System jest już zarejestrowany jako patent, a autorzy szukają partnerów z zagranicy, którzy pomogliby im rozpowszechnić produkt.
Identyfikacja sfałszowanych zdjęć
Wynalazcy z Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica w Krakowie zaprezentowali system służący do identyfikacji nieautoryzowanych zmian w obrazach cyfrowych. - Chronimy obrazy przed fałszerstwem i jesteśmy w stanie stwierdzić, które fragmenty zdjęcia zostały zmienione oraz co na nich było wcześniej - mówi współautor systemu Paweł Korus. Z wynalazku mogłyby korzystać służby specjalne lub policja przy okazji gromadzenia dokumentację stanowiącej dowód w sprawie. Prof. Andrzej W. Lipkowski z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN przedstawiał z kolei tzw. analogi peptydowe, nowy typ efektywnych leków przeciwbólowych przeznaczonych do leczenia chronicznego bólu nowotworowego. Substancja ta ma nie tylko przeciwbólowe działanie: wspomaga też działania związków przeciwnowotworowych.
Żywność o kontrolowanej alergenności
Na targach jest też polskie stoisko Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie prezentujące wyroby mięsne o kontrolowanej alergenności. Według Agnieszki Wierzbickiej z SGGW to pierwsza w Europie żywność o podwyższonej wartości odżywczej, o obniżonej kaloryczności, zawartości soli i polifosforanów oraz o kontrolowanej alergenności. Problem z alergią ma około 10 proc. społeczeństwa głównie dzieci i to im ma służyć ten wynalazek. Wierzbicka szacuje, że produkty te wejdą na rynek w przyszłym roku. Będą jednak droższe o ok. 10 proc. od zwykłych kiełbas i wędlin.
"Polski Wynalazek 2013"
W Brukseli zaprezentowano też System Cyber Oko, opracowany przez zespół prof. Andrzeja Czyżewskiego z Politechniki Gdańskiej, który wygrał plebiscyt na "Polski Wynalazek 2013 roku". Wynalazek ma na celu zbadanie, czy osoby w stanie wegetatywnym są świadome. Cyber Oko zawiera ponadto szereg funkcji, podczas których wzrok spełnia rolę myszki w komputerze. Dzięki podsystemowi wirtualnej klawiatury, patrząc na ekran, można pisać i komunikować się ze światem. W ramach targów w sobotę wieczorem wręczone zostaną nagrody w konkursie EUREKA.
Autor: EFr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: http://www.brussels-innova.com