- Bilans strat po przejściu trąb powietrznych i nawałnic w województwie łódzkim i mazowieckim to 1121 zniszczonych lub uszkodzonych budynków, w tym 507 mieszkalnych. Niektóre z uszkodzonych budynków nie nadają się do zamieszkania – powiedział w TVN24 Paweł Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej.
Jak poinformował Frątczak, najwięcej zniszczonych i uszkodzonych budynków - 698 - jest w województwie mazowieckim. Uszkodzeniom uległo tam 318 budynków mieszkalnych i 380 - gospodarczych. - 46 budynków mieszkalnych uszkodzonych zostało w sposób bardzo poważny i wymagać będą odbudowy - podkreślił Frątczak. Na terenie województwa uszkodzonych lub zniszczonych zostało także ok. 7400 tuneli foliowych, w których uprawiano warzywa.
Z kolei w województwie łódzkim nawałnice uszkodziły lub zniszczyły 402 budynki, w tym 185 budynków mieszkalnych i 217 - gospodarczych.
- Jeśli chodzi o gminy, które ucierpiały najbardziej, to w powiecie opoczyńskim gmina Białaczów i gmina Żarnów - wyliczał Frątczak. W woj. mazowieckim najbardziej poszkodowane są powiaty: przysuski, radomski i białobrzeski. - Najwięcej zniszczeń jest w gminie Rusinów, następnie w gminie Klwów oraz w gminie Potworów - zaznaczył.
Jak mówił, w piątek strażacy rozszerzyli swoje działania o powiat otwocki i piaseczyński. - Z uwagi na to, że tam intensywne opady deszczu spowodowały wiele podtopień i tam prowadziliśmy działania związane z pompowaniem wody - dodał.
Podkreślił, że na terenie sześciu powiatów najbardziej dotkniętych kataklizmami działa obecnie ponad 600 strażaków. - Już zabezpieczyliśmy budynki, które wymagały zabezpieczenia przed deszczem. Za pomocą agregatów prądotwórczych staramy się zaopatrywać w energię stacje uzdatniania wody, urzędy gmin, ośrodki ochrony zdrowia, punkty skupu mleka. Przywracanie normalnych dostaw energii na niektórych obszarach potrwa jeszcze kilka dni - powiedział.
Frątczak podkreślił, że strażacy starają się pomagać w uprzątaniu zniszczonej infrastruktury, ale nie są w stanie spełnić wszystkich próśb poszkodowanych, np. o pomalowanie zalanych pomieszczeń.
Zniszczone Topolice
Jak niszczycielską siłę mają nawałnice doskonale widać w Topolicach w powiecie opoczyńskim, gdzie wiatr zrywał budynki dachów i przewracał drzewa. Skalę zniszczeń obrazują zdjęcia z pokładu "Błękitnego 24", który lata nad Topolicami. W sumie w tej okolicy wichura zerwała lub uszkodziła dachy ponad 400 budynków, w tym 185 mieszkalnych i 217 gospodarczych.
Ze skutkami nawałnic zmagają się też mieszkańcy zalanego Złotokłosu na Mazowszu. Wciąż nie mogą się oni doczekać pomocy w usuwaniu wody z zalanych posesji.
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24