Miasto i województwo otwierają w kwietniu biuro w chińskim Chengdu. Jego zadaniem będzie nawiązywanie kontaktów z chińskimi przedsiębiorcami i zachęcanie do inwestowania w Polsce. Łódź już teraz regularnie współpracuje z azjatyckim gigantem - co tydzień do Łodzi przyjeżdża pociąg wypełniony chińskim asortymentem. To jedyne takie połączenie w kraju.
Na razie łódzkie biuro będzie skromne - pracować w nim będzie jedna osoba z Polski. Współpracować będzie z nią przedstawiciel strony chińskiej - wskazany przez lokalne władze. Zdaniem urzędników, biuro będzie pracować od kwietnia.
- Zależy nam na tworzeniu sprzyjających warunków dla łódzkich firm w rozwijaniu działalności na rynku chińskim - mówi tvn24.pl Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.
Władze Województwa i Miasta Łódź chcą za pomocą biura zyskać inwestorów dla łódzkiej strefy ekonomicznej i miejscowego parku technologicznego.
Wykorzystać dobry moment
Pracownikiem biura na dalekim wschodzie będzie Izabela Kalinowska, pracownica Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
- Samorządy odgrywają w relacjach gospodarczych z Chinami ogromną rolę, bo tylko za ich pomocą można zyskać dobrą pozycję na rynku. Wchodząc tam jako jeden z pierwszych samorządów z Polski możemy sobie zjednać tamtejszych ludzi - podkreśla Kalinowska.
W Łodzi chcą wykorzystać fakt, że władze Chin kładą duży nacisk na rozwój gospodarczy zachodniej części kraju, w tym Chengdu, gdzie powstaje łódzkie biuro.
- Chcemy wykorzystać drugą falę wejścia do Chin - podkreśla Izabela Kalinowska.
Łódź bramą do Chin?
Współpraca Łodzi z Chengdu to nie nowość. Co tydzień z Chin na łódzki dworzec przyjeżdża pociąg towarowy. Połączenia są realizowane od marca minionego roku.
- W składzie 41 wagonów z przeróżnym asortymentem. Trasa ma niemalże 10 tysięcy kilometrów i wiedzie przez kilka krajów - tłumaczy Rafał Bobowski, dyrektor ds. sprzedaży firmy Hatrans, która realizuje połączenie.
Firmy z Polski i okolicznych krajów chętnie korzystają z transportu kolejowego. Wcześniej mogły korzystać głównie z transportu morskiego a to trwało dwa, trzy razy dłużej.
- Niedługo uruchomimy połączenie towarowe, które umożliwi wywożenie naszego asortymentu do Chin. To jeszcze bardziej zacieśni polsko-chińską kooperację - zapowiada Bobowski.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: bż / Źródło: TVN24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: Kadr z filmu promocyjnego/Hatrans