Przychylają pszczołom nieba. Zaczęli od budowy hoteli

W całej Polsce ma powstać w sumie 100 hoteli
W całej Polsce ma powstać w sumie 100 hoteli
Źródło: Greenpeace | Karol Grygoruk
Hotele dla pszczół samotnic stanęły w Rzeszowie. Organizatorzy akcji chcą w ten sposób zapewnić pożytecznym owadom schronienie. - Co trzecią łyżkę spożywanego pokarmu zawdzięczamy właśnie pszczołom - uzasadniają budowę hoteli organizatorzy kampanii.

W samym Rzeszowie powstało 6 hoteli dla pszczół samotnic i innych dziko żyjących owadów zapylających. Projekt jest efektem zorganizowanej jesienią 2013 roku akcji społecznej Greenpeace „Adoptuj Pszczołę”, podczas której, dzięki wsparciu tysięcy osób z całej Polski, udało się zebrać fundusze na ustawienie hoteli dla dzikich zapylaczy w 17 miastach Polski.

Sztuczna budowla z materiałów naturalnych ma zapewnić różnym gatunkom owadów schronienie i możliwość budowy gniazd, szczególnie podczas zimy. Pszczoły będą mogły tam zamieszkać i nie martwić się o przetrwanie.

- Owadom zapylającym dzieje się źle, mimo że udało się już doprowadzić do czasowego zakazu używania w Unii Europejskiej kilku niebezpiecznych dla nich pestycydów. Jednak o dziko żyjące zapylacze dba niewielu, zatem czas zadbać także o nie - opowiada o motywacjach Greenpeacu Katarzyna Jagiełło, koordynatorka kampanii "Przychylmy pszczołom nieba", w ramach której aktywiści zachęcają do "adopcji pszczół".

Wymierające pszczoły

W ramach tej akcji stawiane są hotele dla pszczół. Jak zapewniają organizatorzy kampania ma na celu zwrócenie uwagi na problem wymierania pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających oraz promowanie dobrych praktyk rolniczych, przyjaznych pszczołom. - W hotelach, czyli specjalnie zaprojektowanych konstrukcjach owady znajdą schronienie, miejsce do życia, rozmnażania i zapylania - zachwala swoją kampanię Greenpeace.

W Rzeszowie hotele dla dzikich zapylaczy powstały w: Parku Jedności Polonii z Macierzą (1, opiekun: Przedszkole Publiczne nr 7 im. Wandy Chotomskiej), Parku Sybiraków (1, opiekun: Stowarzyszenie Ekoskop), Parku Kultury i Wypoczynku (2, opiekun jednego: Studenckie Koło Naukowe Architektury Krajobrazu przy Uniwersytecie Rzeszowskim), Parku Kmity oraz na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych „Zalesie".

Instrukcja: Jak zrobić hotel

Projekt hoteli konsultowano ze specjalistami w dziedzinie entomologii i hodowli owadów zapylających. Mają nowoczesny styl, pasujący do przestrzeni miejskiej, są łatwe w obsłudze i montażu. Hotele produkowane są przez przedsiębiorstwa ekonomii społecznej, które podnoszą szanse zawodowe osób wykluczanych na rynku pracy.

Do udziału w akcji Greenpeace zachęca szkoły, przedszkola, zarządców parków i skwerów, wspólnot mieszkaniowych, otwartych ogrodów działkowych i innych ogólnodostępnych terenów zielonych. Na swojej stronie uczy też jak samodzielnie wykonać hotel dla pszczół.

- Dzięki czemu każdy zainteresowany może zbudować je we własnym zakresie - zarówno mały balkonowy, jak i większy ogrodowy - opisuje Greenpeace.

Akcję wsparło ponad pięć tysięcy osób
Akcję wsparło ponad pięć tysięcy osób
Źródło: www.greenpeace.org

Chemia, zmiany klimatyczne, choroby

Zdaniem Greenpeace zjawisko wymierania dzikich zapylaczy oraz pszczół miodnych nasila się w ostatnich latach. - Przyczyn wymierania owadów zapylających jest wiele, a jednymi z najistotniejszych są: postępująca chemizacja rolnictwa, zmiany klimatyczne, choroby oraz niszczenie siedlisk - wymieniają aktywiści.

- Potrzebujemy ich cichej pracy na terenach wiejskich, ale są one również niezwykle ważne dla utrzymania zieleni miejskiej. A to właśnie w miastach ich naturalne siedliska są przez nas stale niszczone. W parkach najczęściej bardzo nisko strzyże się trawniki, wygrabia dokładnie liście i usuwa kupki piasku czy żwiru, a to naturalne schronienia zapylaczy - mówi Katarzyna Jagiełło, koordynatorka kampanii Greenpeace Polska.

Mimo, że pszczoły kojarzą się głównie z produkcją miodu, to najważniejszym dla człowieka efektem ich pracy oraz pracy innych owadów zapylających, jest przede wszystkim zapylanie. - Co trzecią łyżkę spożywanego pokarmu zawdzięczamy właśnie im. Dzięki nim możemy się cieszyć m.in. owocami, warzywami, orzechami i olejami jadalnymi. W samej Europie ponad 4000 odmian warzyw zależy od zapylania przez pszczoły i inne owady. Potrzebuje ich również większość dziko rosnących roślin - podsumowują organizatorzy akcji.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: koko / Źródło: TVN24 Kraków

Czytaj także: