Wicepremier Jarosław Gowin zaproponował podczas samorządowej konwencji obozu Zjednoczonej Prawicy wprowadzenie "głosowania rodzinnego". - Tak, by rodzice wychowujący małe dzieci dysponowali nie tylko głosem własnym, ale też głosem swoich dzieci - podkreślił.
W sobotę w Warszawie na samorządowej konwencji zebrali się politycy Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Porozumienia pod hasłem "Polska jest jedna". Przemówienia - poza Gowinem - wygłosili również prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, były premier Beata Szydło oraz szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.
"Polskę trzeba przemyśleć na nowo"
- Za nami przeszło dwa lata bardzo ciężkiej pracy i ogrom dobrych, pozytywnych zmian. Przestawiliśmy zwrotnicę, która była do tej pory źle ustawiona, zlikwidowaliśmy wiele patologii III RP, udowodniliśmy, że państwo nie musi być bezsilne - powiedział Gowin. Według niego najlepszym tego przykładem jest wprowadzenie programu 500 plus oraz uszczelnienie systemu podatkowego. Zaznaczył, że to dopiero "początek drogi". Zdaniem Gowina "Polskę trzeba przemyśleć na nowo od strony ustrojowej". Zapowiedział też, że Porozumienie weźmie udział w dyskusji na temat zmian w konstytucji.
- Wkrótce przestawimy pewne deklaracje programowe - zapowiedział minister nauki. Ocenił też, że "namysłu i konsekwentnej realizacji" wymaga Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju. Jak mówił, jest ona "praktycznym wyrazem społecznej gospodarki rynkowej" Gowin wyraził zadowolenie z zapowiedzianego wcześniej przez premiera Mateusza Morawieckiego obniżenia podatku CIT dla małych firm.
- Roztropne obniżenie podatków jest dobre dla gospodarki, dla zamożności Polaków - zaznaczył wicepremier.
"Dzieci są przyszłością Polski"
Gowin podkreślił, że dla niego oraz jego formacji bardzo ważna jest przyszłość polskiej rodziny. Wyraził zadowolenie ze wszystkich propozycji wsparcia rodziny, które zaprezentowała w sobotę wicepremier Beata Szydło. Zaznaczył, że on sam dodałby to tego jeszcze inną propozycję. - Warto pracować w duchu tego hasła: "Polska jest jedna", czyli warto zaproponować takie ponadpartyjne porozumienie na rzecz wspierania polskich rodzin. I chcę przywołać też konstytucyjno-wyborczy postulat Porozumienia. Mam nadzieję, że ten postulat zostanie wsparty przez przyjaciół z całej Zjednoczonej Prawicy i uda się go zrealizować na gruncie nowej konstytucji - mówił Gowin. Poinformował, że ma na myśli "głosowanie rodzinne". - Tak, by rodzice wychowujący małe dzieci dysponowali nie tylko głosem własnym, ale też głosem swoich dzieci - podkreślił.
- Te dzieci są przyszłością Polski. Ci, którzy wychowują te dzieci myślą nie tylko o własnym dobru, myślą o dobru całej Polski, co powinno znaleźć też wyraz w systemie wyborczym, systemie głosowania - podkreślił wicepremier.
"Integracja oparta na fundamencie etyki chrześcijańskiej"
Jarosław Gowin zaproponował również "polski model integracji europejskiej"
- Takiej integracji, która oparta będzie na fundamencie etyki chrześcijańskiej, bo z tej etyki wyrastamy - sprecyzował wicepremier. - Szanując pluralizm, wolność przekonań, będziemy realizować tę ideę integracji europejskiej w nawiązaniu do jej pierwotnego, prawdziwego, głębokiego i dalekowzrocznego sensu, czyli w oparciu o koncepcję Europy ojczyzn, Europy odwołującej się do tradycji, do swojej tożsamości chrześcijańskiej - zadeklarował Gowin. Minister nauki zaprosił na serię konferencji naukowych organizowanych przez jego resort, we współpracy ze środowiskiem akademickim, Episkopatem, pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy z okazji 100. odzyskania niepodległości. Jak dodał, będą one poświęcone "przemyśleniu głównych problemów Polski przez pryzmat katolickiej nauki społecznej, czyli tradycji, która najpełniej wyraża tożsamość narodową, kulturową Polaków".
Autor: PTD//kg / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24