Donald Tusk: Alarm! Strategia PiS czy plan Kremla?

TVN24

Tusk: Polska nie ma innego miejsca niż Europa | materiał z 17.11.17tvn24
wideo 2/4

"Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawisłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie" - napisał Donald Tusk na Twitterze.

Donald Tusk w swoim komentarzu opublikowanym w internecie odniósł się do ostatnich wydarzeń z udziałem Polski na arenie międzynarodowej. Na Twitterze wymienił zarzuty, które można postawić partii rządzącej. Uznał, że poprzez nie Polska realizuje pragnienia Rosji.

"Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawisłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie" - napisał były premier.

Ukraina

Donald Tusk w ten sposób przypomniał między innymi polsko-ukraiński zgrzyt dyplomatyczny, spowodowany wydanym w kwietniu przez ukraiński odpowiednik Instytutu Pamięci Narodowej zakazu poszukiwań i ekshumacji szczątków polskich ofiar wojen i konfliktów na terytorium Ukrainy, co poskutkowało odpowiedzią ze strony Polski i zakazem wjazdu do Polski dla niektórych wysoko postawionych urzędników Kijowa. Zakaz ten objął między innymi Światosława Szeremetę, sekretarza Międzyresortowej Komisji Ukrainy do spraw Upamiętnień, który w sobotę został zawrócony na przejściu Szeginie-Medyka.

Unia Europejska i praworządność

"Izolacja w Unii Europejskiej", o której pisze przewodniczący Rady Europejskiej, dawała się odczuć w stosunkach Wspólnoty wobec Polski od jakiegoś czasu. Jej kulminacją była zeszłotygodniowa rezolucja Parlamentu Europejskiego wzywająca Polskę do poszanowania praworządności. Rezolucja wynikała bezpośrednio z tego o czym przewodniczący Rady Europejskiej napisał w kolejnym kroku: "odejścia od rządów prawa i niezawisłości sądów". W ten sposób Tusk odniósł się do zmian w sądownictwie zaprowadzanych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Sektor pozarządowy i media

W "ataku na sektor pozarządowy", o którym wspomina przewodniczący Rady Europejskiej, najprawdopodobniej zawiera się między innymi ustawa o Narodowym Instytucie Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, ustanawiająca instytut jako centralną instytucję koordynującą politykę rządu wobec organizacji pozarządowych.

Autor: kc / Źródło: Twitter