Funt najtańszy od pięciu lat. Gospodarka obawia się wyborów


Niepewność związana ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi niekorzystnie wpływa na stabilność brytyjskiej waluty. Funt osiągnął w piątek najgorszy od pięciu lat kurs w stosunku do dolara.

Bezpośrednim czynnikiem, który popchnął kurs brytyjskiej waluty do najniższego od pięciu lat poziomu, były gorsze niż oczekiwano dane dotyczące produkcji przemysłowej. Według Office for National Statistics, produkcja w sektorze przemysłowym wzrosła w lutym zaledwie o 0,1 proc. Eksperci spodziewali się wzrostu o 0,3 proc. Jeszcze gorsze dane docierają z rynku budowlanego, którego wyniki za luty okazały się znacząco gorsze niż oczekiwano. Sektor zanotował stratę rzędu 0,9 proc., gdy spodziewano się nawet 2 proc. wzrostu. W efekcie tych danych kurs funta spadł do poziomu 1,4623 dolara.

Słabsze prognozy?

Zdaniem niektórych komentatorów niekorzystne dane z sektora przemysłowego zagrażają prognozom brytyjskiego PKB za I kwartał. - W styczniu mieliśmy do czynienia ze spadkiem wszystkich trzech komponentów PKB. Liczono wówczas na istotną poprawę tych wskaźników w lutym. Wiadomo już, że ta poprawa nie nadeszła. Od początku roku nie widać wzrostu w produkcji przemysłowej a rynek budowlany skurczył się o 3,5 proc. Jeśli dane te nie zostaną znacząco zweryfikowane lub nie będziemy mieli do czynienia z istotnym wzrostem w sektorze usługowym, można spodziewać się, że PKB w I kwartale wzrośnie o około 0,4 proc., czyli o 0,2 proc. mniej niż rok temu - uważa ekspert Scotiabank Alan Clarke. Eksperci przestrzegają, że nawet lepsze dane sektorowe za kolejny miesiąc mogą nie spowodować poprawy sytuacji funta. Wszystko przez zaplanowane na 7 maja wybory parlamentarne. Wszystko wskazuje bowiem, że wynik wyborów do ostatniej chwili nie będzie przesądzony. Sondaże dają bowiem zbliżone szanse na zwycięstwo obu głównym partiom politycznym. Przy znacząco odmiennych programach gospodarczych konserwatystów i labourzystów, sytuacja ta budzi zrozumiały niepokój w gospodarce. Nie sposób bowiem przewidzieć w jakim kierunku pójdzie przyszły brytyjski rząd ani nawet kto będzie go tworzył. Żadna z głównych partii nie przedstawiła bowiem jednoznacznie swoich preferencji w wyborze ewentualnego koalicjanta, obie nie wykluczają nawet prób zbudowania rządu mniejszościowego.

Dłuższy czas

Według ekspertów z firmy CMC Markets, niestabilna sytuacja na rynkach finansowych może utrzymać się nawet po wyborach. Analizują oni sześć przypadków z całego świata, gdzie wybory zakończyły się zbliżonym wynikiem dwóch partii. We wszystkich przypadkach doprowadziło to do spadków na lokalnej giełdzie, które utrzymywały się przez miesiąc po wyborach. W trzech przypadkach spadki te były dwucyfrowe. - Sugeruje to, iż w przypadku braku zdecydowanego zwycięzcy wyborów i towarzyszącego temu zamieszania wokół utworzenia stabilnego rządu, zarówno londyńska giełda jak i kurs funta mogą pozostawać pod dużą presją przez cały maj - uważają eksperci CMC Markets. Przed niestabilną sytuacją gospodarczą w Wielkiej Brytanii ostrzega również amerykański Departament Skarbu, który w raporcie dla Kongresu stwierdza, że niepewność towarzysząca wyborom oraz kursowi gospodarczemu jaki obierze nowy rząd, stanowi duży znak zapytania i ryzyko dla inwestorów. Pogorszenie nastrojów inwestycyjnych widać wyraźnie po danych dotyczących rynku brytyjskich obligacji państwowych. Najnowsze dane zaprezentowane przez Debt Management Office pokazują, że w styczniu i lutym obcokrajowcy sprzedali brytyjskie obligacje warte łącznie 14 mld funtów, a więc więcej niż w szczycie kryzysu finansowego na początku 2009 roku. Jak sugeruje Andy Chaytor z banku Nomura, jest to całkowicie naturalna reakcja zagranicznych inwestorów na niepewny wynik wyborów. Jego zdaniem z brytyjskich obligacji na potęgę wycofują się choćby inwestorzy japońscy, którzy w tym momencie zdecydowanie wolą skupować obligacje amerykańskie czy australijskie. Komentatorzy są przy tym zgodni, że same wybory nie rozwiążą problemów brytyjskiej gospodarki a mogą je jeszcze spotęgować. Ktokolwiek zwycięży w majowych wyborach, nie będzie najprawdopodobniej w stanie utworzyć na tyle sinego rządu, by przekonać zagranicznych inwestorów, że Wielka Brytania jest stabilnym rynkiem do lokowania pieniędzy.

Autor: mn / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

W styczniu 2025 roku sprzedaż Tesli w Unii Europejskiej zaliczyła spadek o połowę w porównaniu do danych z tego samego okresu w zeszłym roku - wynika z raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów ACEA. Jednocześnie udział samochodów elektrycznych w rynku osiągnął rekordowy poziom 15 procent.

To może być "efekt Muska". Gwałtowne załamanie sprzedaży

To może być "efekt Muska". Gwałtowne załamanie sprzedaży

Źródło:
PAP

Największy singapurski bank DBS zamierza zredukować zatrudnienie o około cztery tysiące pracowników. Ma to związek z faktem, że sztuczna inteligencja przejmuje coraz więcej obowiązków wykonywanych do tej pory przez ludzi - informuje portal stacji BBC.

Tysiące osób stracą pracę. Jeden powód

Tysiące osób stracą pracę. Jeden powód

Źródło:
BBC

Złoty w trakcie wtorkowej sesji wspiął się na nowe 8-letnie maksima względem euro, które kosztowało nawet 4,131 złotego. Później nasza waluta oddała niemal całość zysków i pod koniec sesji euro kwotowane jest nieco powyżej 4,14 złotego.

Złoty testuje nowe poziomy

Złoty testuje nowe poziomy

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

PKO BP wystosował komunikat skierowany do klientów, w którym ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod bank. Wysyłają oni fałszywe e-maile z tematem "potwierdzenie przelewu".

Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek ponad 20 pracowników zrezygnowało z pracy w Departamencie Wydajności Państwa (DOGE) kierowanym przez Elona Muska - podał Reuters, powołując się na informacje agencji AP.

Rzucili papierami, rezygnują z pracy u Muska

Rzucili papierami, rezygnują z pracy u Muska

Źródło:
Reuters

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie utworzenia Instytutu Badawczego IDEAS - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji (MC) we wtorek. Wskazano przy tym, że nadzór nad jednostką sprawować będą wspólnie resort cyfryzacji i Ministerstwo Obrony Narodowej, a na jej czele stanie profesor Piotr Sankowski.

Powstanie nowy instytut. Rząd przyjął rozporządzenie

Powstanie nowy instytut. Rząd przyjął rozporządzenie

Źródło:
PAP

Od 1 marca zmieni się dyrektor generalny Unilever - giganta produkującego środki czystości, higieny osobistej i artykuły spożywcze. Hein Schumacher ustąpi ze stanowiska po niecałych dwóch latach kierowania firmą. Jak wskazuje Reuters, informacja ta została ogłoszona kilka tygodni po tym, jak firma przedstawiła swoje "rozczarowujące" wyniki za zeszły rok. Następca jest już znany.

Zmiana na czele światowego giganta

Zmiana na czele światowego giganta

Źródło:
Reuters

Stopa bezrobocia w styczniu 2025 roku wyniosła 5,4 procent, wobec 5,1 procent miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tyle wyniosła stopa bezrobocia

Tyle wyniosła stopa bezrobocia

Źródło:
tvn24.pl

Turcja wyeksportuje 420 milionów jaj do Stanów Zjednoczonych w 2025 roku - pisze CNN, powołując się na dane Centralnego Związku Producentów Jaj w Turcji. To najwięcej w historii. W amerykańskich sklepach są braki z powodu ptasiej grypy. Niektóre sieci wprowadziły ograniczenia

Jajeczny kryzys w Stanach Zjednoczonych. Eksport z dalekiego kraju ma uratować sytuację

Jajeczny kryzys w Stanach Zjednoczonych. Eksport z dalekiego kraju ma uratować sytuację

Źródło:
CNN

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł we wtorek, że zablokowanie przez Google dostępu do systemu Android dla aplikacji dla kierowców można uznać za nadużycie dominującej pozycji na rynku. Odmowa dostępu jest jednak uzasadniona, jeśli firma nie ma technicznych możliwości zintegrowania systemu.

Google miał nadużyć swojej pozycji na rynku. Jest wyrok w sprawie zablokowania aplikacji

Google miał nadużyć swojej pozycji na rynku. Jest wyrok w sprawie zablokowania aplikacji

Źródło:
PAP

Elon Musk zagroził w weekend zwolnieniem pracowników federalnych, jeśli nie odpowiedzą na e-mail z prośbą o przedstawienie swoich osiągnięć zawodowych. Teraz zmienia zdanie i wycofuje się ze swoich zapowiedzi. W poniedziałek miliarder ogłosił, że pracownicy otrzymają kolejną szansę, jeśli zgodzi się na to prezydent Donald Trump. Tymczasem federalni urzędnicy w USA zaktualizowali pozew przeciwko Elonowi Muskowi, oskarżając go o naruszenie przepisów prawa pracy - poinformowała w poniedziałek agencja AP.

Musk wycofuje się ze swojej groźby i daje kolejną szansę

Musk wycofuje się ze swojej groźby i daje kolejną szansę

Źródło:
PAP

W całym 2024 roku funkcjonariusze policji przeprowadzili ponad siedem i pół miliona kontroli drogowych, które doprowadziły do wykrycia niemal dwóch i pół miliona przypadków przekroczenia prędkości. Ponad sześćdziesiąt procent z tych naruszeń miało miejsce w rejonie przejść dla pieszych - wynika z danych przekazanych Polskiej Agencji Prasowej przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji."

Miliony kontroli na drogach. Tych wykroczeń było najwięcej

Miliony kontroli na drogach. Tych wykroczeń było najwięcej

Źródło:
PAP

W ciągu roku sprzedaż samochodów osobowych chińskich marek w Polsce wzrosła niemal 70-krotnie. W 2024 roku Polacy kupili więcej aut chińskich marek niż citroënów i fiatów łącznie - informuje "Rzeczpospolita".

Skokowy wzrost. Polacy kupują na potęgę auta z tego kraju

Skokowy wzrost. Polacy kupują na potęgę auta z tego kraju

Źródło:
PAP

- PLLuM to model językowy stworzony dla administracji, firm i naukowców. Każdy obywatel może skorzystać z chatbota - przekazał w poniedziałek wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wiceminister Dariusz Standerski dodał, że powołane przez resort konsorcjum HIVE będzie odpowiedzialne za wdrażanie modeli AI w aplikacji mObywatel i urzędach. Internauci już zwrócili uwagę na niektóre odpowiedzi polskiej sztucznej inteligencji.

Ruszył polski chatbot. "Każdy obywatel może skorzystać"

Ruszył polski chatbot. "Każdy obywatel może skorzystać"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rosyjski milioner Paweł Mielnikow został uznany przez fiński sąd w Turku za winnego przestępstw podatkowych, których skazany dopuścił się, kierując firmą z siedzibą w Petersburgu.

"Kolekcjoner wysp" skazany za oszustwa podatkowe

"Kolekcjoner wysp" skazany za oszustwa podatkowe

Źródło:
PAP

Apple zapowiada zrealizowanie w USA w ciągu następnych czterech lat inwestycji, których koszt wyniesie 500 miliardów dolarów.

Apple zapowiada wielkie inwestycje

Apple zapowiada wielkie inwestycje

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu szkodliwej dla zdrowia bakterii Escherichia coli w dwóch partiach mąki pszennej. "Spożycie zanieczyszczonego produktu może stwarzać zagrożenie dla zdrowia ludzi" - przekazano w komunikacie. Informację w sprawie wycofania produktu opublikowała także sieć Aldi.

Sieć handlowa wycofuje produkt

Sieć handlowa wycofuje produkt

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku liczba cudzoziemców zgłoszonych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wzrosła o ponad 65 tysięcy osób - przekazał ZUS. Najwięcej z nich pochodzi z Ukrainy, na drugim miejscu są Białorusini, a na trzecim Gruzini.

Ogromna liczba cudzoziemców w ZUS

Ogromna liczba cudzoziemców w ZUS

Źródło:
PAP

Według analityków agencji Moody's 10 procent najzamożniejszych amerykańskich gospodarstw domowych odpowiada za niemal połowę wszystkich wydatków - zwraca uwagę dziennik "The Wall Street Journal". Eksperci agencji podkreślają, że przyszły wzrost gospodarczy USA będzie bardzo silnie uzależniony od tego, czy najbogatsi będą nadal wydawać.

"Gospodarka nigdy jeszcze nie zależała tak bardzo od tej grupy"

"Gospodarka nigdy jeszcze nie zależała tak bardzo od tej grupy"

Źródło:
PAP

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w styczniu 2025 roku wyniósł 4,3 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Inflacja była wyższa niż w grudniu 2024 roku, gdy wyniosła 3,9 procent. Jednocześnie wciąż plasujemy się mocno powyżej średniej dla wszystkich państw Wspólnoty. Wyprzedają nas Belgia, Chorwacja, Rumunia i Węgry.

Inflacyjna mapa Europy. Polska powyżej średniej

Inflacyjna mapa Europy. Polska powyżej średniej

Źródło:
tvn24.pl

Ponad dwa miliony Polaków rozliczyły swój PIT za 2024 rok przez usługę Twój e-PIT - przekazała Małgorzata Krok, wiceminister finansów i wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej. - Coraz więcej podatników decyduje się na tę formę - wyjaśniła.

Z tej usługi skorzystały już ponad dwa miliony Polaków

Z tej usługi skorzystały już ponad dwa miliony Polaków

Źródło:
PAP

Pomimo interwencji rządowej masło nadal drożeje. W styczniu jego cena była niemal o 30 procent wyższa niż rok wcześniej. A to jeszcze nie koniec - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Tyle może kosztować masło na Wielkanoc

Tyle może kosztować masło na Wielkanoc

Źródło:
PAP

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się tłusty czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w tłusty czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w tłusty czwartek?

Źródło:
PAP