Ze świata

Ze świata

Kolejny krok do umowy handlowej Unii z USA

Parlament Europejski rozpoczął prace nad nowymi rekomendacjami do negocjacji ws. umowy o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym między UE a USA (TTIP). Część europosłów chciałaby wyłączenia z umowy części dotyczącej rozstrzygania sporów państwo-inwestor (ISDS).

Portugalia spłaci przed terminem część pakietu pomocowego

Portugalia spłaci przed terminem opiewające na 26 mld euro kredyty, które otrzymała w 2011 r. od Międzynarodowego Funduszu Walutowego w ramach liczącego 78 mld euro pakietu pomocowego - ogłosiła w środę minister finansów Maria Luis Albuquerque w Lizbonie.

Niemiecka płaca minimalna bije w polskich przewoźników. Kopacz rozmawiała z Merkel

Ewa Kopacz rozmawiała telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na temat sytuacji przewoźników, w związku z nowymi przepisami o płacy minimalnej w Niemczech. Polskie firmy transportowe obawiają się, że te przepisy będą oznaczały dla nich ogromne straty. - Angela Merkel zadeklarowała, że podejmie kroki niezbędne do tego, aby doszło do spotkania ministrów pracy i transportu z Polski i Niemiec - informuje rzeczniczka prasowa Ewy Kopacz.

Australijski gigant tnie wydobycie gazu z łupków. Przez tanią ropę

Australijski gigant wydobywczy BHP poinformował o redukcji wydobycia gazu łupkowego o 40 proc.. To nie jedyna spółka z branży, która zapowiedziała cięcia. Przyczyną są spadające ceny ropy naftowej na światowych rynkach, zmniejszające opłacalność kosztownego wydobycia z łupków.

Coraz więcej bezrobotnych. Za 4 lata będzie ich 220 mln

W ciągu najbliższych czterech lat liczba bezrobotnych na świecie w dalszym ciągu będzie wzrastać - zwiększy się o co najmniej 11 milionów; pogłębią się również nierówności społeczne - ostrzega Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) we wtorkowym raporcie.

Niemiecka płaca minimalna uderzy w polskich przewoźników? Rząd nie chce do tego dopuścić

Niemieckie przepisy dotyczące płacy minimalnej niepokoją polskie firmy transportowe. Wszystko dlatego, że stawka za godzinę pracy, która od 1 stycznia wynosi co najmniej 8,5 euro, dotyczy też pracowników firm z innych państw działających na terytorium tego kraju. Według interpretacji Berlina ma to również zastosowanie do kierowców z zagranicznych przedsiębiorstw transportowych, którzy jeżdżą do Niemiec. Polscy przewoźnicy obawiają się kłopotów finansowych. Dziś o sprawie będzie rozmawiał rząd.

Światowa gospodarka hamuje. MFW tnie prognozy

Światowa gospodarka będzie w tym roku rozwijała się wolniej niż zakładano. W opublikowanym we wtorek w Pekinie raporcie, Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) skorygował swą wcześniejszą prognozę w dół o 0,3 pkt. proc. do 3,5 proc.