Ze świata

Ze świata

"Delirium tax". Włosi wściekli na absurdalny podatek

"Delirium tax"- tak nowy podatek nazwali właściciele sklepów i lokali w Bolonii. Muszą oni go płacić od każdej informacji wywieszonej w witrynie, na przykład o wyprzedażach. Ale podatkiem objęto nawet menu w oknach restauracji i wycieraczki z nazwą sklepu.

Filmy dokumentalne w weekend na antenie TVN24 Biznes i Świat

W weekend zapraszamy do TVN24 Biznes i Świat na premiery kolejnych dokumentów. Wybierzemy się m.in. do Singapuru i na australijskie wybrzeża. Opowiemy również o ostatniej podróży na Księżyc i przyjrzymy się, jakie szkody wyrządziła epidemia SARS.

Bilans: gaz dla Donbasu, polski skok cywilizacyjny

Dzięki przygotowaniom oraz zakończonym sukcesem negocjacjom Polska zdobyła największe fundusze spośród krajów Unii - mówiła w czwartek na konferencji prasowej szefowa rządu Ewa Kopacz. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w czwartek, że w razie konieczności Rosja może rozważyć możliwość nieodpłatnych dostaw gazu do Donbasu. Wydaje się, że jest już przesądzone, że nie będzie w Polsce przewalutowania - powiedział wicepremier Janusz Piechociński mówiąc o problemie osób z kredytami we franku.

Pracują, ale grozi im ubóstwo. Takich osób w Polsce przybywa

W Polsce od 2010 r. przybywa osób, które pomimo że pracują, są zagrożone ubóstwem. To pożywka dla ruchów populistycznych, niechętnych gospodarce rynkowej - przestrzegała prof. Urszula Sztandar-Sztanderska z UW podczas czwartkowej debaty na temat funkcjonowania rynku pracy.

Amerykański gigant wraca do Rosji. CNN znów może nadawać

CNN jest gotowy do powrotu do Rosji - pisze "The Moscow Times". Tamtejszy regulator mediów zatwierdził wniosek amerykańskiego giganta ws. licencji nadawczej. Umożliwia to powrót CNN do Rosji niecałe dwa miesiące po opuszczenia tego rynku z powodu nowego restrykcyjnego dla zagranicznych stacji prawa.

Kurs franka winduje ceny zegarków. Także tych używanych

- Zważywszy na zmianę kursu franka i jej wpływ na cenę nowych zegarków, wiele osób spodziewa się, że wzrośnie też cena zegarków używanych - uważa Lloyd Amsond, założyciel serwisu pośredniczącego w handlu używanymi zegarkami Watchfinder.co.uk. Jako przykład podaje zegarek Rolex Submariner 16610. - W styczniu 2014 kosztował 4,2 tys. funtów. Rok później, ok. 5 tys. - 19 proc. więcej. Ze względu na franka - zaznacza Amsond.

Na Ukrainie cisza przed burzą? Wieczór w TVN24 Biznes i Świat

Wieczorem w TVN24 Biznes i Świat porozmawiamy m.in. o sytuacji na Ukrainie i roli Polski w tym konflikcie. Nowinki technologiczne zaprezentujemy w "Świecie technologii", a wydarzenia na rynkach podsumujemy w "Bilansie". Z kolei o 22.00 podsumowanie najważniejszych wydarzeń dnia.

Jak powstają nowe banknoty 20 euro?

Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego, zaprezentował we Frankfurcie nad Menem nowy banknot 20 euro. Pojawi się w obiegu 25 listopada 2015. To już trzeci banknot z serii "Europa", po nowych 5 i 10 euro. Nominały banknotów w tej serii pozostają niezmienione: 5, 10, 20, 50, 100, 200 oraz 500 euro i będą wprowadzane stopniowo przez kilka lat. Nowe banknoty są oczywiście bardzo dobrze zabezpieczone. Na hologramie i znaku wodnym banknotów widnieje mitologiczna postać Europy. Nominał oznaczono połyskującą farbą, która zmienia kolor ze szmaragdowej zieleni na ciemnoniebieski w zależności od kąta patrzenia. Zabezpieczenia są też wyczuwalne w dotyku, widoczne pod światło oraz podczas patrzenia pod kątem. Dziennikarzom CNN udało się wejść do mennicy, w której drukowane są nowe banknoty.

"Kommiersant": unia energetyczna groźna dla Rosji

Unia Europejska nie włączyła Rosji do grona swoich strategicznych partnerów energetycznych - informuje w czwartek dziennik "Kommiersant", komentując przyjętą poprzedniego dnia przez Komisję Europejską strategię budowy unii energetycznej UE.

Gazprom gotowy na kompromis. Separatyści dostaną własny licznik na gaz

Rosyjski producent gazu Gazprom poinformował w czwartek, że jest skłonny do zawarcia kompromisu z Ukrainą ws. dostaw gazu do obszarów zajętych przez separatystów na wschodzie Ukrainy. Według Sputnik News Gazprom jest gotowy dostarczać surowiec bezpośrednio do Donbasu. Wiceprzewodniczący KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz wysłał list do ministrów ds. energii Rosji i Ukrainy zapraszając ich na trójstronne rozmowy gazowe na poniedziałek do Brukseli.

Polska uniknie kary. KE wycofuje skargę ws. OZE

Komisja Europejska podjęła dzisiaj decyzję o wycofaniu skargi przeciwko Polsce w sprawie braku wdrożenia dyrektywy OZE z Trybunału Sprawiedliwości UE - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Gospodarki.

Były minister skarbu przekonuje: gaz z Rosji nie jest nam potrzebny, wystarczy ten z Europy Zachodniej

Powinniśmy wykorzystać fakt powstania unii energetycznej do tego, aby całkowicie odejść od zakupów gazu z Rosji. Ten gaz jest nam niepotrzebny - powiedział w TVN24 Biznes i Świat były minister skarbu Mikołaj Budzanowski, chwaląc założenia unii energetycznej. - W tym roku zostanie oddany do użytku terminal LNG w Świnoujściu, do tego będą nowe połączenia międzysystemowe. Mamy otwarty rynek do gazu z zachodniej Europy i to nam wystarczy - przekonywał Budzanowski.

Niemcy mają rekordowo niski poziom bezrobocia

Stopa bezrobocia w Niemczech w lutym, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 6,5 proc. wobec 6,5 proc. miesiąc wcześnie - poinformował Federalny Urząd Pracy w komunikacie.

Rynek zalany ropą. Ceny znów spadają

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po publikacji cotygodniowego raportu o amerykańskich zapasach paliw - wskazują maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na kwiecień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana po 50,41 USD, po zniżce o 58 centów.