Noblista: Rosja jest agresywna, Bliski Wschód w chaosie. Powinniśmy zatrzymać Grecję w strefie euro


Niektóre wymagania wierzycieli Grecji są nierealistyczne z makroekonomicznego i społecznego punktu widzenia. I teraz, gdy Rosja stała się agresywna, nie jest to dobry moment na to, by pozwolić Grecji wyjść ze strefy euro - pisze noblista Joseph Stiglitz. Podkreśla, że wierzyciele aplikują Atenom szkodliwą kurację, która przyczyniła się do skurczenia się tamtejszej gospodarki.

Stiglitzowi wtóruje jeden z głównych komentatorów dziennika "Financial Times" Gideon Rachman w tekście pod znamiennym tytułem: "Jeśli Europa nie potrafi się ugiąć, może się rozpaść". Europejscy politycy, którzy nonszalancko zakładają, że ewentualne wyjście Aten ze strefy euro (tzw. Grexit) nie będzie szkodliwe dla gospodarki, bo koszty takiego rozwiązania "zostały zaksięgowane", mylą się głęboko - pisze we wtorek Stiglitz, laureat ekonomicznej nagrody Nobla, na łamach dziennika "Social Europe".

Aroganccy kredytodawcy

Po pierwsze zdaniem noblisty wierzyciele powinni przyznać się do licznych błędów polegających na aplikowaniu Grecji od kilku lat kuracji nie tylko nieskutecznej, ale w pewnych aspektach szkodliwej, która doprowadziła do tego, że tamtejsza gospodarka skurczyła się o 25 proc. Po drugie, stanowisko kredytodawców Aten jest niemal tak aroganckie, jak myślenie amerykańskich ekonomistów przed upadkiem banku Lehman Brothers i załamaniem finansowym w 2008 roku - pisze Stiglitz. A dzieje się tak dlatego, że nie sposób przewidzieć gospodarczych skutków Grexitu, a zwłaszcza jego wpływu na europejskie instytucje finansowe - argumentuje, ostrzegając zarazem, że mogłoby to doprowadzić do nawrotu kryzysu na wielką skalę. Najważniejsze konsekwencje byłyby zaś takie, że "nie leży to w interesie Europy - ani świata - by na jej peryferiach znalazło się wyobcowane od sąsiadów państwo, zwłaszcza teraz, gdy geopolityczna destabilizacja stała się oczywista" - podkreśla noblista.

Chaos i Rosja

- Bliski Wschód jest pogrążony w chaosie; Zachód próbuje powstrzymać Rosję, która znów stała się agresywna (...). To nie jest czas na rozbijanie jedności Europy - apeluje Stiglitz. Rachman zwraca uwagę we wtorkowym numerze "Financial Timesa", że tak jak premier Grecji wywiera presję finansową na UE, tak premier Wielkiej Brytanii David Cameron mnoży naciski polityczne, domagając się zmian traktatowych. Obaj trafiają na zdecydowany opór, zwłaszcza Berlina, ale nie zmienia to obaw, że wyjście jednego, jak i drugiego kraju z UE jest źródłem poważnych obaw. - Niezdolność UE do zachowania się w sposób elastyczny wobec konieczności zmian jest niebezpieczna. Europa, która się nie ugina, ma znacznie większe szanse się rozpaść - ostrzega Rachman. Zastrzega jednak, że o ile niemieckie kręgi finansowe uważają zgoła, że wyrzucenie Grecji z unii walutowej to dobre rozwiązanie, to przynajmniej "kanclerz Angela Merkel, z przyczyn geopolitycznych, wydaje się skłonna utrzymać Ateny w strefie euro". Premier Grecji w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" wyraził przekonanie, że gdyby wierzyciele nie ustąpili wobec pewnych warunków Aten, "to byłby początek końca strefy euro". Zdaniem wielu ekonomistów jest coś na rzeczy.

Początek końca strefy euro

Ponadto te najistotniejsze warunki Grecji, to między innymi odstąpienie od dalszych reform systemu emerytalnego. "New York Times" zwraca uwagę, że ze względu na kryzys na przedterminowej emeryturze znalazło się bardzo wielu Greków. Częstym przypadkiem jest to, że ich skromne emerytury zostały zredukowane o 35 proc. "Niedawna analiza rządu (Grecji) wykazała, że blisko 45 proc. emerytów żyje poniżej progu ubóstwa", a wielu z nich, "zwłaszcza zaś kobietom, które miały niższe pensje, grozi to, że ich dochody będą się kurczyć do końca ich życia" - pisze "NYT". Dla Stiglitza taka sytuacja, jak i dramatyczne skurczenie się PKB Grecji, to niedopuszczalne ekonomiczne i społeczne konsekwencje drastycznego programu oszczędności, jaki Atenom narzuciła tzw. trojka, czyli Europejski Bank Centralny, Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. - Trojka fatalnie pomyliła się co do makroekonomicznych konsekwencji programu, który narzuciła (...). A kontynuowanie go w obecnych warunkach zakrawa na szaleństwo - pisze Stiglitz. Tłumaczy, że kraj, z którego ucieka kapitał i utalentowani ludzie, w którym spadają wynagrodzenia oraz eksport, nie jest w stanie spłacać długów, jeśli kontynuowana będzie kuracja, polegająca na zduszaniu gospodarki. Grecja jest zdana na zagraniczną pomoc finansową od 2010 roku, kiedy to stanęła na krawędzi bankructwa. Od tego czasu drastyczne cięcia wydatków budżetowych, recesja i wysokie podatki doprowadziły do spadku dochodów Greków o jedną trzecią. Bezrobocie sięgnęło 26 proc. Zdaniem Stiglitza Grecja skłonna jest spełnić znakomitą większość warunków, które narzucają jej wierzyciele, zanim uruchomią kolejną transzę pomocy finansowej. Reszta wymagań jest nierealistyczna i grecki rząd "ma rację, nie chcąc podpisać się pod pełnym błędów programem" reform, których domaga się zwłaszcza Berlin" - pisze noblista. I konkluduje: "To program, który okazał się porażką; niewielu ekonomistów sądziło, by kiedykolwiek mógłby być czy powinien był być wdrożony". Podobną opinię wygłosił niedawno inny słynny ekonomista, Thomas Piketty, który napisał, że metoda redukowania długu publicznego, którą forsuje się na użytek Grecji nie jest dobra, kuracja trwałaby dziesięciolecia i "może to zadziałać, ale potrwałoby to niesłychanie długo".

Autor: km / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Węgrzy tłumnie jeżdżą do sklepów spożywczych na południu Słowacji - podał węgierski portal gospodarczy G7.hu. Dodał, że coraz częściej na zakupy u północnego sąsiada decydują się też osoby, którzy mieszkają daleko od granicy, nawet w odległości ponad 100 kilometrów.

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Węgrzy masowo jeżdżą na zakupy na Słowację

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

Najpopularniejsze kierunki wakacyjne to Egipt, Tunezja, Chorwacja, Hiszpania, Włochy - stwierdziła w TVN24 Katarzyna Turosieńska z Polskiej Izby Turystyki. Podkreśliła, że "coraz częściej nasi rodacy lubują się w zwiedzaniu" i "nie chcą już tylko biernie leżeć na plaży".

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Wakacje 2024. Te kierunki cieszą się "niezmiennie dużym zainteresowaniem"

Źródło:
tvn24.pl

Większość taksówkarzy z zagranicy, aby uzyskać polskie prawo jazdy, będzie musiała zdać tylko egzamin teoretyczny - wyjaśnił Rafał Grodzicki z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) w Warszawie. W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich kierowców przewozu osób.

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Zmiany dla kierowców od czerwca. Egzaminator wyjaśnia

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać cztery miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 4 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 4 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska wyraża pełną solidarność z Niemcami i z Czechami w związku z cyberatakami grupy powiązanej z rosyjskim wywiadem wojskowym - przekazało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ).

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Cyberataki tuż za granicą. Jest oświadczenie polskiego MSZ

Źródło:
PAP

Rosja do końca sierpnia wstrzymała eksport cukru. "Ma to na celu zwiększenie stabilności na krajowym rynku żywności" - przekazał rosyjski rząd.

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Rosja wstrzymuje do końca sierpnia eksport cukru

Źródło:
PAP, "Kommersant"

Resort klimatu i środowiska opublikował najnowszą wersję projektu ustawy o bonie energetycznym - podano na stronie RCL. Bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w drugiej połowie 2024 roku i ma mieć wartość od 300 do 1200 złotych.

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Bon energetyczny. Opublikowano nową wersję projektu

Źródło:
PAP

Droga Transfogaraska - kultowa trasa przecinająca leżące w Rumunii Góry Fogaraskie - prawdopodobnie zostanie w tym roku otwarta wcześniej - podał portal Digi24. Wyjaśnił, że zmiana to efekt sprzyjających warunków pogodowym i mniejszej niż zwykle ilości śniegu. Na ogół droga otwierana jest 1 lipca.

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Kultowa trasa w Rumunii może otworzyć się wcześniej

Źródło:
PAP

Sobota to 10 dzień obowiązywania nowego systemu rezerwacji i opłat za wstęp do Wenecji. Zgodnie z wprowadzonymi zasadami w wyznaczonych dniach konieczna jest rejestracja wizyty w historycznym centrum i opłata w wysokości pięciu euro w przypadku pobytu bez noclegu.

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Opłata za wstęp do Wenecji. Tak działają nowe przepisy

Źródło:
PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl