Ze świata

Ze świata

"El Pais": Putin liczy na Chińczyków, ale Pekin ma inne plany

Rosja umacniając BRICS stara się stworzyć system, który będzie kontrolowany przez Chiny, a nie przez USA, jednak Chiny jako gospodarka dominująca w BRICS mają inne plany strategiczne - pisze w komentarzu wielki madrycki dziennik centrolewicowy "El Pais".

Rosyjskie portfele coraz chudsze, a lodówki coraz bardziej puste

Co trzeci Rosjanin przyznaje, że oszczędza na jedzeniu już przez ponad pół roku. Zmusza ich do tego wysoka, dwucyfrowa inflacja i spadająca wysokość płacy realnej – wynika z najnowszego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez państwowy instytut VTsIOM.

Najgorętsze giełdy na świecie. Te parkiety przyniosły ogromne zyski inwestorom

W ciągu ostatniego półrocza niektóre światowe parkiety zazieleniły się przynosząc dwucyfrowe wzrosty. I to pomimo, że znajdują się w krajach, w których gospodarka nie jest najmocniejsza. A są znaki, że hossa będzie trwała tam nadal. Gdzie zatem warto zainwestować gotówkę? Oto giełdy, które w pierwszym półroczu 2015 roku urosły najwięcej.

Rosati: Cipras zrujnował zaufanie między Grecją a strefą euro

- Na miejscu szefów państw UE nie zaufałbym Ciprasowi. A w stosunkach między państwami ono jest ważne podczas negocjacji. W którymś momencie podpisuje się wiążące dokumenty, tymczasem grecki przywódca zrujnował zaufanie między Atenami a państwami strefy euro - ocenił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat eurodeputowany PO Dariusz Rosati. Były minister spraw zagranicznych wątpi, że Ateny wprowadzą reformy, których wymagają ich wierzyciele.

Greckie banki duszą się. Potrzebują nawet 14 mld euro

Greckie banki potrzebować będą zastrzyku gotówki rzędu 10-14 mld euro, by uniknąć niewypłacalności; muszą też pozostać zamknięte nieco dłużej niż planowano, nawet jeśli rząd Grecji osiągnie porozumienie z wierzycielami - powiedział w piątek grecki bankier.

Samolot elektryczny przeleciał nad kanałem La Manche. Airbus: pokonaliśmy kolejną granicę

Francuski koncern Airbus czy pasjonat w samolocie skonstruowanym metodą chałupniczą? Nie jest jasne, komu przysługuje palma pierwszeństwa jako temu, który po raz pierwszy pokonał kanał La Manche samolotem elektrycznym. Pewne jest, że został otwarty nowy rozdział w historii lotnictwa - w niebo wzbiły się maszyny z napędem elektrycznym, które nie emitują spalin. A to kamień milowy w walce z globalnym ociepleniem.

IEA: ceny ropy mogą dalej spadać. Rynek nie radzi sobie z jej wchłonięciem

Ceny ropy mogą dalej spadać pomimo ostatniej kilkumiesięcznej stabilizacji. Powodem wg Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) jest utrzymująca się ogromna nadpodaż surowca na rynku. Agencja dokonała korekty prognoz, z której wynika, że z niższymi cenami ropy możemy mieć do czynienia nawet do 2016 roku. Dodatkowo na rynek mają wpłynąć dodatkowe miliony baryłek ropy z Iranu, z którego wreszcie mają zostać zdjęte sankcje.

Putin pyta: gdzie była Unia Europejska, kiedy narastały problemy w Grecji

Prezydent Rosji Władimir Putin na dzisiejszej konferencji w Ufie zapewnił, że Grecja nie zwracała się do Moskwy z prośbą o jakąkolwiek pomoc. Jednocześnie pytał, "gdzie była Unia Europejska", gdy narastały problemy w Grecji. Putin wyraził jednak nadzieję, że "kryzys zostanie wkrótce rozwiązany". Rosyjski prezydent, pytany o toczące się negocjacje ws. porozumienia nuklearnego z Iranem, zapewnił, że Moskwa jest gotowa na większą ilość ropy na światowych rynkach.

Grecy proszą o dodatkowe pieniądze, a te trafią do kieszeni wierzycieli

53,5 mld euro, czyli środki, o które Grecja zwróciła się do kredytodawców, pójdą na spłatę długów; nowych pieniędzy dla tego kraju będzie w kolejnym pakiecie pomocowym bardzo niewiele - twierdzi dyrektor brukselskiego think tanku CEPS Daniel Gros. Podkreślił, że Ateny powinny dostać w ciągu najbliższych dni finansowanie pomostowe. - W innym przypadku kontrola przepływów kapitałowych wyrządzi ekonomii bardzo poważne szkody - wyjaśnił.

Europoseł ruga Ciprasa. "Nie przygotowaliście żadnych przepisów"

- Jestem wzburzony, ponieważ ciągle mówi Pan (premier Cipras - red.) o reformach, ale nigdy nie zobaczyliśmy konkretnych propozycji tych reform - grzmiał podczas środowego posiedzenia PE Guy Verhofstadt, szef frakcji Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) w Parlamencie Europejskim. Dodał, że "to nie Pan, ani tym bardziej nie my zapłacimy za to rachunek, to zwykli Grecy będą płacić za Grexit".

Niemcy Grecji już nie ufają. Człowiek Merkel: musimy być pewni, że spłacą długi

Grecy przekazali w czwartek wierzycielom listę nowych prozpozycji, prosząc jednocześnie o nowy pakt pomocowy. Jeden z najbliższych współpracowników niemieckiej kanclerz ocenił w piątek rano, że ma problem z bezkrytycznym przyjęciem tego co proponuje premier Aleksis Cipras. Decyzja o ewentualnym porozumieniu zapadnie w niedzielę podczas specjalnego unijnego szczytu w Brukseli.

Emerytury, podatki i deregulacja zawodów. Sprawdź, co Cipras położył na stole

Podwyżka VAT, koniec z ulgami podatkowymi, podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat, cięcia w administracji - to tylko niektóre z propozycji , jakie greckie władze przesłały w czwartek wieczorem swoim wierzycielom - Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu, Europejskiemu Bankowi Centralnemu i Komisji Europejskiej. W zamian Grecja oczekuje zgody na nowy pakiet pomocowy w wysokości 53,5 mld euro na trzy lata.

Grecja dotrzymała słowa: przesłała nowy program oszczędności

Rząd Grecji przekazał szefowi eurogrupy Jeroenowi Dijsselbloemowi "program działań oszczędnościowych" - poinformowała w czwartek wieczorem grecka telewizja państwowa ERT1. Program wysłano mailem o godz. 21.30 czasu polskiego. Na razie nie są znane szczegóły greckich propozycji. Rzecznik Dijsselbloema potwierdził te doniesienia.