Ze świata

Ze świata

Eurogrupa odrzuca prośbę Grecji o pomoc. "Odezwiemy się po referendum"

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem w liście wysłanym w środę wieczorem do Aleksisa Ciprasa napisał, że eurogrupa odrzuca jego prośbę o nową pomoc. A negocjacje pomiędzy Atenami i jej wierzycielami będą kontynuowane dopiero po wynikach niedzielnego referendum. Takie ustalenie przyjęto na dzisiejszym spotkaniu ministrów finansów strefy euro. Premier Grecji namawiał dzisiaj rodaków, żeby w referendum zagłosowali przeciw przyjęciu pomocy finansowej na warunkach wierzycieli.

Kiedy Grecja zostanie bankrutem? To bardzo skomplikowane pytanie

Niektórzy twierdzą, że Grecja już raz zbankrutowała. Było to w 2012 roku, jednak wówczas darowano Atenom ponad 100 mld euro długu. Teraz znowu widmo bankructwa zagląda Grekom w oczy, a na litość ze strony wierzycieli się nie zanosi. Wyjaśniamy, co musi się stać, aby Grecja ponownie stała się niewypłacalna.

Grek dwa razy bogatszy od Polaka. Nawet po bankructwie

Grecja ma spore problemy. To, co dziś toczy się na poziomie wielkiej polityki i w księgach finansowych międzynarodowych instytucji i firm, jutro może uderzyć w statystycznego Greka. Choć warto pamiętać, że nie jest to biedny kraj, tylko źle zarządzany. Nawet jeżeli Grecja zbankrutuje, to najprawdopodobniej poziom życia tam wciąż będzie o wiele wyższy niż w Polsce. Sprawdzamy, w jakiej sytuacji finansowej są dziś Polacy i Grecy: ile zarabiają, jakie mają emerytury.

Cipras powtarza swoją mantrę: w referendum głosujcie na "nie"

Premier Grecji Aleksis Cipras w dzisiejszym przemówieniu do narodu ponownie namawiał rodaków, aby w niedzielnym referendum głosowali na "nie". Przekonywał, że po jego ogłoszeniu wierzyciele położyli na stole negocjacyjnym "lepsze oferty". Dodał, że chce kontynuować negocjacje, a kraj powinien pozostać w strefie euro.

Norwegia też uderza w polskich przewoźników

W Norwegii od środy obowiązuje minimalna płaca dla zagranicznych kierowców ciężarówek oraz autobusów. Przepis został wprowadzony pod wpływem związków zawodowych, które walczą z konkurencją m.in. polskich przewoźników.

Grecja w tarapatach. Oto pięć przyczyn kryzysu

Grecja została członkiem strefy euro w 2001 roku, choć nigdy nie powinna była znaleźć się tym elitarnym klubie. Teraz kraj bankrutuje na naszych oczach, decyzja została bowiem podjęta na podstawie sfałszowanych statystyk długu. Poniżej przedstawiamy pięć przyczyn dzisiejszych problemów Grecji.

Turyści pytają, my odpowiadamy. Sprawdź, co warto wiedzieć przed wakacjami w Grecji

Czy w obliczu kryzysu w Grecji warto przyjechać na Kretę? - Absolutnie tak - mówi Paweł Blajer, specjalny wysłannik TVN24 Biznes i Świat na tą grecką wyspę. Jak dodaje, turyści narzekają, ale tylko dlatego, że muszą wracać do domu. - Na Krecie nie ma żadnych problemów z zakupami, wypożyczeniem samochodu czy wypłatami pieniędzy z bankomatu - informuje Paweł Blajer. Nasz dziennikarz odpowiada również na pytania nadesłane na Kontakt 24 o wakacje w Grecji.

Cipras zgadza się na propozycje pożyczkodawców, ale z zastrzeżeniami. Niemcy kręcą nosem

Uzgodnienie nowego programu pomocy dla Grecji byłoby możliwe przed 20 lipca, czyli terminem spłaty przez Ateny części należności wobec Europejskiego Banku Centralnego - ocenił w środę wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. euro Valdis Dombrovskis. Jednocześnie z listu, do którego dotarł "Financial Times"wynika, że Aleksis Cipras zaakceptuje wszystkie warunki wysunięte przez wierzycieli, które znalazły się na stole negocjacyjnym w ostatni weekend. "Ma jedynie kilka niewielkich zastrzeżeń" - wynika z listu, który grecki premier wysłał we wtorek w nocy do europejskich partnerów. Kanclerz Niemiec Angela Merkel wykluczyła w środę możliwość podjęcia przed niedzielnym referendum w Grecji rozmów o nowym programie pomocowym dla tego pogrążonego w długach kraju.

Polska gotowa na bankructwo Grecji. "Mamy silne fundamenty"

Fundamenty naszej gospodarki, budżet, polityka fiskalna są pod kontrolą - oceniła w TVN24 Biznes i Świat Elżbieta Chojna-Duch, członek Rady Polityki Pieniężnej i była wiceminister finansów. Dodała, że zarówno Narodowy Bank Polski, jak i polska gospodarka są przygotowane na greckie bankructwo.

Rosja wstrzymała dostawy gazu na Ukrainę

Rosyjski gaz już nie płynie na Ukrainę. Dostawy wstrzymano od godz. 10 czasu moskiewskiego (godz. 9 czasu polskiego), gdyż Ukraina nie wniosła opłaty z góry za surowiec - oznajmił szef Gazpromu Aleksiej Miller. Kijów ogłosił wcześniej, że wstrzymuje zakup gazu z Rosji.

Naftohaz wstrzymuje zakupy gazu z Rosji

Ukraiński państwowy koncern paliwowy Naftohaz wstrzymuje zakupy gazu z Rosji. Decyzję tę spółka ogłosiła we wtorek wieczorem, po nieudanych ukraińsko-rosyjsko-unijnych rozmowach w Wiedniu na temat nowego porozumienia o dostawach gazu dla Kijowa.

Grecja nie zwróciła pieniędzy do MFW. Jest odcięta od finansowania, o krok od wyjścia ze strefy euro

Międzynarodowy Fundusz Walutowy potwierdził chwilę po północy: Grecja nie spłaciła 1,6 mld euro. Tym samym stała się pierwszym krajem rozwiniętym, który jest niewypłacalny w stosunku do MFW. Ateny nie mają już dostępu do środków finansowych tej instytucji - pisze agencja AFP. A drzwi do wyjścia ze strefy euro są szeroko otwarte. Raport Specjalny na antenie TVN24 Biznes i Świat.

Grecja wychodzi z nową propozycją. Impas zostanie przełamany?

Grecja przesłała wierzycielom nową propozycję dwuletniego programu pomocy z apelem o restrukturyzację długu - powiadomił we wtorek premier Aleksis Cipras. Wydaje się, że jest to ze strony Aten próba przełamania impasu w ostatniej chwili - pisze Reuters. Raport Specjalny na antenie TVN24 Biznes i Świat.