Ze świata

Ze świata

Grecki parlament zgodził się na pakiet pomocowy. Ateny zaciągają ogromny dług

Po całonocnej sesji parlament Grecji zaaprobował w piątek trzeci pakiet pomocowy dla kraju o wartości ok. 85 mld euro. Było to możliwe dzięki głosom opozycji, w sytuacji gdy w rządzącej lewicowej Syrizie zarysował się opór wobec nowych oszczędności. Grecki premier Aleksis Cipras wystąpi o wotum zaufania dla swojego rządu po 20 sierpnia, kiedy upływa termin spłaty przez Grecję 3,5 mld euro należności wobec Europejskiego Banku Centralnego (EBC) - poinformowały w piątek źródła rządowe.

Rosyjska Dolina Krzemowa wydała konkurenta dla Ubera: Sharxi

Rosyjscy studenci liczą, że zawojują rynek usług taksówkarskich swoją nową aplikacją Sharxi, która łączy ze sobą klientów podążających w podobnym kierunku. Choć w Moskwie jest już ciasno: jest Uber, GetTaxi i Yandex, to rozpychają się na nim chcąc uszczknąć parę milionów z wartego 1 mld dol. tortu - pisze "The Moscow Times".

Rumunia będzie karać za marnowanie żywności. "Powinna trafić do ludzi w potrzebie"

Jedni żywność niszczą, inni dramatycznie jej potrzebują. Większość jednak marnuje. Według danych ONZ nawet jedna trzecia światowej produkcji rolnej idzie na straty, a mówiąc obrazowo: średnio wyrzucamy jedną trzecią każdej sałaty, piątą część każdego bochenka chleba. Te niesmaczne statystyki wzięli sobie do serca politycy z Rumunii i za marnowanie żywności chcą wprowadzić kary. - Szkoda, że żywność jest niszczona. Powinna trafić do domów starców albo do sierocińców, do ludzi w potrzebie - tłumaczy Florin Alexe, poseł do rumuńskiego parlamentu. Materiał "Faktów z Zagranicy".

Korupcja, pozorowane kontrole. Chińczycy łamią zasady pracy, a to kończy się katastrofami

Tiencin to ważny ośrodek przemysłowy i jedno z najnowocześniejszych miast w Chinach. Swoje zakłady mają tam Samsung, Motorola, czy Airbus. Tiencin jest także ośrodkiem wydobycia ropy naftowej. Przechowuje się tam miliard ton tego surowca. Katastrofa po raz kolejny potwierdza jednak, że Chiny mają problem z bezpieczeństwem przemysłowym. W wielu zakładach właściciele łamią obowiązujące zasady, często by zaoszczędzić i uniknąć kontroli, płacą skorumpowanym inspektorom. Materiał "Faktów z Zagranicy".

KE: możliwa druga pożyczka pomostowa dla Grecji

Komisja Europejska przyjęła w czwartek projekty decyzji eurogrupy w sprawie nowego programu pomocy dla Grecji, a także w sprawie udzielenia Atenom drugiej pożyczki pomostowej na spłatę należności wobec EBC - poinformowała rzeczniczka KE Annika Breidthardt.

Chiny na skraju spowolnienia. Rząd ratuje się przed kryzysem

Druga co do wielkości gospodarka świata wyraźnie zwolniła w tym roku. Niektórzy ekonomiści sądzą, że gospodarka Chin rozwija się dużo słabiej niż wskazują na to oficjalne 7-procentowe prognozy PKB. Nawet jeśli jednak zdoła osiągnąć ten cel, to wzrost będzie najniższy od 25 lat. O Chinach na skraju spowolnienia Łukasz Kijek rozmawia ze swoimi gośćmi - Piotrem Kuczyńskim, głównym analitykiem DI Xelion i Sylwestrem Szafarzem, byłym ambasadorem RP w Chinach.

Grecja rusza z prywatyzacjami. Porty i kolej na sprzedaż

Grecka agencja zajmująca się prywatyzacją ogłosiła w czwartek terminy składania ofert w przetargach dotyczących dwóch największych portów w kraju i kolei państwowych TRAINOSE. Ateny zgodziły się na sprzedaż takich aktywów w ramach nowego programu pomocy.

Pożar w czeskiej rafinerii Orlenu

W zakładach chemicznych Chempark Zaluži w Litvinowie w Czechach, które należą do Unipetrolu z grupy PKN Orlen, doszło w czwartek do eksplozji, po której wybuchł pożar - informują czeskie media. Trwa jego dogaszanie.

Tarcia w niemieckim rządzie. Poszło o pomoc dla Grecji

W rządzie Niemiec doszło do sporu na tle oceny pakietu pomocowego dla Grecji. Kierowane przez SPD ministerstwo gospodarki oceniło pozytywnie porozumienie między kredytodawcami a Atenami. Resort finansów Wolfganga Schaeuble (CDU) zgłasza zastrzeżenia.

Co oznacza słabszy juan dla globalnej gospodarki. Pięć scenariuszy

Rynki zareagowały nerwowo na decyzję chińskiego rządu o dewaluacji juana. Podczas wtorkowego handlu chińska waluta straciła na wartości 2 proc., to największy jednodniowy spadek w historii. W środę rząd kontynuował osłabienie waluty. Co to oznacza i jak może wpłynąć na rynki? Analiza CNBC.

Kraft Heinz zwolni 2,5 tys. ludzi

Firma Kraft Heinz ogłosiła obcięcie około 2,5 tys. etatów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. To konsekwencja niedawnej fuzji - pisze BBC News.

Berlin o porozumieniu z Grecją: Decyzja jeszcze nie zapadła

Rząd Niemiec zareagował pozytywnie na techniczne porozumienie zawarte między kredytodawcami a władzami Grecji. Rzecznik rządu Steffen Seibert zastrzegł jednak w środę, że treść dokumentu jest analizowana, a decyzja w sprawie jego oceny jeszcze nie zapadła.