Ze świata

Ze świata

Grecy proszą o dodatkowe pieniądze, a te trafią do kieszeni wierzycieli

53,5 mld euro, czyli środki, o które Grecja zwróciła się do kredytodawców, pójdą na spłatę długów; nowych pieniędzy dla tego kraju będzie w kolejnym pakiecie pomocowym bardzo niewiele - twierdzi dyrektor brukselskiego think tanku CEPS Daniel Gros. Podkreślił, że Ateny powinny dostać w ciągu najbliższych dni finansowanie pomostowe. - W innym przypadku kontrola przepływów kapitałowych wyrządzi ekonomii bardzo poważne szkody - wyjaśnił.

Europoseł ruga Ciprasa. "Nie przygotowaliście żadnych przepisów"

- Jestem wzburzony, ponieważ ciągle mówi Pan (premier Cipras - red.) o reformach, ale nigdy nie zobaczyliśmy konkretnych propozycji tych reform - grzmiał podczas środowego posiedzenia PE Guy Verhofstadt, szef frakcji Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) w Parlamencie Europejskim. Dodał, że "to nie Pan, ani tym bardziej nie my zapłacimy za to rachunek, to zwykli Grecy będą płacić za Grexit".

Niemcy Grecji już nie ufają. Człowiek Merkel: musimy być pewni, że spłacą długi

Grecy przekazali w czwartek wierzycielom listę nowych prozpozycji, prosząc jednocześnie o nowy pakt pomocowy. Jeden z najbliższych współpracowników niemieckiej kanclerz ocenił w piątek rano, że ma problem z bezkrytycznym przyjęciem tego co proponuje premier Aleksis Cipras. Decyzja o ewentualnym porozumieniu zapadnie w niedzielę podczas specjalnego unijnego szczytu w Brukseli.

Emerytury, podatki i deregulacja zawodów. Sprawdź, co Cipras położył na stole

Podwyżka VAT, koniec z ulgami podatkowymi, podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat, cięcia w administracji - to tylko niektóre z propozycji , jakie greckie władze przesłały w czwartek wieczorem swoim wierzycielom - Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu, Europejskiemu Bankowi Centralnemu i Komisji Europejskiej. W zamian Grecja oczekuje zgody na nowy pakiet pomocowy w wysokości 53,5 mld euro na trzy lata.

Grecja dotrzymała słowa: przesłała nowy program oszczędności

Rząd Grecji przekazał szefowi eurogrupy Jeroenowi Dijsselbloemowi "program działań oszczędnościowych" - poinformowała w czwartek wieczorem grecka telewizja państwowa ERT1. Program wysłano mailem o godz. 21.30 czasu polskiego. Na razie nie są znane szczegóły greckich propozycji. Rzecznik Dijsselbloema potwierdził te doniesienia.

Grecy chcą euro. Wielka demonstracja w Atenach

Wielotysięczne tłumy demonstrowały w czwartek wieczorem w Atenach za pozostaniem Grecji w strefie euro. Od lewicowego rządu Aleksisa Ciprasa domagano się porozumienia z wierzycielami, aby kraj nie zbankrutował i mógł zachować wspólną walutę europejską.

Cipras negocjuje, a gazetom brakuje papieru. Grozi im zamknięcie

W zagrożonej bankructwem Grecji, usiłującej wynegocjować z wierzycielami dalszą pomoc, banki są zamknięte i obowiązują restrykcje w przepływach kapitałowych. Dla greckich gazet oznacza to coraz większe trudności ze zdobyciem papieru - pisze w czwartek Reuters.

Ekonomista MFW: na świecie są inne potencjalne Grecje

Główny ekonomista Międzynarodowego Funduszu Walutowego Olivier Blanchard powiedział w czwartek, że Fundusz dalej pracuje, by zatrzymać Grecję w eurolandzie, ale "jeśli sprawy pójdą źle w Grecji, prawdopodobnie reszta świata przetrwa to dość dobrze".

Tak żyje większość mieszkańców świata: za 10 dol. dziennie

Klasa średnia, która napędza gospodarki, jest raczej obietnicą niż rzeczywistością - wynika z raportu Pew Research Center. Amerykański think tank porównał dochody w 111 krajach w latach 2001-2011 i stwierdził, że pomimo, iż jej wielkość na całym świecie podwoiła się osiągając 13 proc. w 2011 roku, to nadal jest to niewiele w globalnej skali. A co gorsza, aż 71 proc. populacji żyje za mniej niż 10 dolarów dziennie.

Turkmenistan ogłosił niewypłacalność Gazpromu. "Winne są zachodnie sankcje i kryzys gospodarczy"

Rosyjski koncern Gazprom, oskarżony przez Turkmenistan o niepłacenie za sprowadzany z tego kraju gaz, może w sporze cenowym wejść na drogę sądową, ale taki krok zaszkodziłby pozycji Gazpromu w Europie - ocenia w czwartek dziennik "Kommiersant". Rząd Turkmenistanu podał w komunikacie, że Gazprom od początku 2015 roku nie spłaca swoich długów wobec państwowej firmy Turkmengaz za dostarczony surowiec.

Londyn sparaliżowany. Strajk pracowników metra

Po raz pierwszy od 13 lat władze Londynu zmuszone były w czwartek całkowicie zamknąć londyńskie metro ze względu na strajk niemal 20 tys. pracowników podziemnej kolei. W efekcie doszło do paraliżu komunikacyjnego w brytyjskiej stolicy.

Tusk rozmawiał z Ciprasem. "Oczekujemy konkretnych propozycji"

Oczekujemy, że do końca dzisiejszego dnia Grecja przedstawi propozycje, które będą zarówno kompleksowe, jak i szczegółowe - powiedział Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej. Zapewnił, że "Europa jest gotowa do zapewnienia stabilności finansowej w strefie euro". Jednocześnie dodając, iż "dobre porozumienie w niedzielę powinno być wystarczające dla narodowych parlamentów".