Ze świata

Ze świata

Grecy znów pójdą do urn. "Wybory mogą umocnić poparcie dla pomocy"

Planowane na 20 września przedterminowe wybory w Grecji mogą pomóc zwiększyć poparcie dla trzeciego programu pomocy dla Aten - ocenił szef gabinetu przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera, Martin Selmayr. Natomiast szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem podkreślił, że ma nadzieję, że do wyborów dojdzie szybko.

Cipras składa rezygnację. Będą przedterminowe wybory w Grecji

Aleksis Cipras rezygnuje. Premier Grecji ogłosił swoją dymisję w czasie orędzia do narodu. Wezwał też do przedterminowych wyborów parlamentarnych w najbliższym możliwym terminie. Cipras liczy na wzmocnienie swej pozycji w głosowaniu. Wszystko wskazuje na to, że odbędzie się ono 20 września.

Chcą zamknięcia najstarszej elektrowni jądrowej na świecie

Organizacja Greenpeace rozpoczęła w Szwajcarii działania na rzecz definitywnego zamknięcia najstarszej na świecie elektrowni jądrowej Beznau, argumentując, że nie wytrzymałaby ona silniejszego trzęsienia ziemi - poinformowali w czwartek działacze organizacji.

Miał być wielki strajk Polaków na Wyspach. Przyszło kilkanaście osób

Zamiast do pracy, pod budynek brytyjskiego Parlamentu - tak miał wyglądać wielki strajk Polaków na Wyspach, którzy chcieli w ten sposób zaprotestować przeciwko antyemigranckiej retoryce rządu Davida Camerona. Strajk okazał się niewypałem, protestować przyszło jedynie kilkanaście osób. Znacznie lepiej wygląda konkurencyjna akcja, w ramach której Polacy oddają krew w brytyjskich szpitalach.

Gratka dla fanów Beatlesów. Ich pierwszy kontrakt idzie pod młotek

Pierwszy kontrakt Beatlesów idzie pod młotek. 6-stronicowa umowa pochodząca z 1961 roku została podpisana w Hamburgu i to właśnie tam swoją bogatą karierę zaczęła grupa z Liverpoolu. Szacuje się, że kontrakt zostanie sprzedany za 150 tys dolarów. Aukcję zaplanowano na 19 września w domu aukcyjnym Heritage w Nowym Jorku.

Warner Bros walczy z piratami w rosyjskim sądzie. I wygrywa

Warner Bros jest pierwszą zagraniczną firmą, która skorzystała z rosyjskiego antypirackiego prawa. Dzięki niemu amerykański producent doprowadził do zablokowania na obszarze Federacji Rosyjskiej nielegalnej dystrybucji filmu w internecie - podała w oświadczeniu rządowa agencja kontrolująca media Roskomnadzor. 16 właścicieli stron już ograniczyło dostęp do filmu. Pozostałe cztery wezwano do usunięcia nielegalnych treści do 24 sierpnia, w przeciwnym razie zostaną zablokowane.

Grecy stawiają na bitcoiny. "Zaufanie do tradycyjnego systemu już minęło"

Obawy przed wyjściem ze strefy euro i kontrola kapitału sprawiły, że Grecy coraz chętniej posługują się bitcoinami. Cyfrowa waluta jest rozwiązaniem na codzienne problemy ludzi i firm - zapewnia założyciel firmy, która wprowadza na półwysep tysiąc bitcoinowych bankomatów. Plan zakłada zainstalowanie tysiąca urządzeń oraz "stworzenie rozwiązań dla handlu elektronicznego i przemysłu turystycznego".

Potężni prezesi, wojskowi i... brytyjski premier. Hakerzy ujawnili listę niewiernych

Cyberprzestępcy opublikowali dzisiaj gigabajty informacji o ludziach, którzy mogli zdradzać swoje partnerki i swoich partnerów. Chodzi o dane milionów użytkowników portalu randkowego Ashley Madison. Do internetu trafiły m.in. ich adresy e-mailowe wskazujące na pracowników instytucji rządowych, armii, a nawet byłego premiera Wielkiej Brytanii. Materiał "Faktów z Zagranicy".

Pomoc dla Grecji coraz bliżej. Holandia jest "za"

Holenderski parlament w środę wypowiedział się przeciwko wnioskowi wzywającemu rząd do odrzucenia trzeciego pakietu pomocy dla Grecji, udzielając tym samym poparcia dla trzyletniego programu w wysokości do 86 mld euro.

Turystyka może być "kolejną ofiarą" zamachu w Bangkoku

Władze Tajlandii oczekują, że w 2015 r. ich kraj odwiedzi 28,8 milionów gości z zagranicy. Jednak po ataku bombowym w Bangkoku, w którym śmierć poniosło 20 osób, a 123 zostały ranne, szacunki te mogą okazać się zbyt optymistyczne - pisze w środę agencja EFE.

Rosja mści się na Francuzach? Kontrole w sklepach Auchan

Rosyjska służba ds. nadzoru w sferze ochrony praw konsumentów (Rospotriebnadzor) powiadomiła w środę o inspekcjach w supermarketach francuskiej sieci Auchan w Moskwie i okolicach. Media twierdzą, że kontrole wiążą się z doniesieniami o mięsie złej jakości.

Jedyny taki most na świecie. Zobacz niezwykły projekt

Słynna architekt Zaha Hadid wygrała konkurs na zaprojektowanie najdłuższego na świecie asymetrycznego mostu podwieszanego. Konstrukcja powstanie na Tajwanie. Most będzie długi na 920 metry, zaś wysokość pylonów wyniesie 175 metrów.

Najlepsze miasta do życia. Kto liderem rankingu?

Melbourne, Wiedeń, Vancouver, Toronto, Adelaide i Calgary - to najlepsze miasta do życia według raportu przygotowanego przez ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit (EIU). W tym roku z publikacji płyną ponure wnioski. Z powodu gwałtownego wzrostu niestabilności na świecie w ciągu ostatnich 12 miesięcy, pogorszył się standard życia w aż 57 miastach.

Polacy na Wyspach zapowiadają na jutro strajk

"Nieakceptowalna akcja", "dobry pomysł" albo "mnie to nie interesuje" - londyńczycy są podzieleni ws. zapowiadanego na 20 sierpnia strajku Polaków, który - według pomysłodawców akcji - ma uzmysłowić Brytyjczykom, jak ważni dla tamtejszej gospodarki są imigranci pracujący na Wyspach.

Objęty sankcjami przyjaciel Putina idzie do rosyjskiego parlamentu. Ominie prawo?

Prezes Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD) Władimir Jakunin, jeden z najbliższych współpracowników prezydenta Rosji Władimira Putina, potwierdził we wtorek, że ustąpi ze stanowiska, by zostać członkiem Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu. Zdaniem opozycji Jakunin jest właścicielem imperium biznesowego kontrolującego sieć spółek zarejestrowanych w rajach podatkowych.

Google walczy o Afrykę. Wprowadza tani smartfon

Amerykański koncern Google ogłosił we wtorek, że wprowadzi na rynki sześciu państw afrykańskich tani smartfon, który ma pomoc tamtejszym społecznościom w łączeniu się z internetem. Firma oferuje urządzenie w cenie 87 dolarów w ramach programu Android One.

Pierwsza prywatyzacja Ciprasa. 14 lotnisk kupią Niemcy

Grecki rząd oficjalnie zatwierdził sprzedaż 14 regionalnych lotnisk niemieckiej firmie Fraport za 1,23 mld euro - podano we wtorek w Dzienniku Ustaw. Porozumienie w tej sprawie zostało zatwierdzone jeszcze przez poprzedni rząd Grecji.

Polski system podpowie nawigatorowi, jak bezpiecznie poprowadzić statek

Polscy naukowcy opracowali system nawigacyjny, który nie tylko prowadzi statek bezpiecznymi trasami, ale też sugeruje jaki manewr należy wykonać w sytuacji zagrożenia kolizją. Navdec został już zainstalowany na kilkunastu statkach - mówi PAP dr Piotr Borkowski z Akademii Morskiej w Szczecinie.

Ulga dla Greków. Rząd łagodzi restrykcje bankowe

Greckie ministerstwo finansów nieznacznie złagodziło restrykcje obowiązujące w transakcjach bankowych. Po około dwumiesięcznej przerwie Grecy będą mogli przesyłać za granicę niewielkie kwoty.

Szef rosyjskich kolei odchodzi. Dostał propozycję od Putina

Prezes Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD) i przyjaciel prezydenta Rosji Władimira Putina, Władimir Jakunin, odejdzie ze stanowiska, by zostać członkiem izby wyższej parlamentu, Rady Federacji - powiedział w poniedziałek agencji Reutera rzecznik RŻD.

Shell dostał zielone światło na odwierty w Arktyce

Administracja prezydenta USA Baracka Obamy w poniedziałek wydała ostateczną zgodę na poszukiwania i wydobywanie w Arktyce ropy naftowej i gazu przez koncern Shell. Firma uzyskała takie pozwolenie po raz pierwszy od 2012 roku. Sprzeciwiają się temu ekolodzy.

Londyn wygania ludzi na barki. "Całą pensję wydawałam na mieszkanie"

Nie stać cię by zamieszkać na lądzie, zamieszkaj na barce. Z tego założenia wychodzi już teraz około 10 tys. mieszkańców Londynu. To głównie młodzi ludzie, których nie stać na kupienie mieszkania. Ceny w brytyjskiej stolicy są horrendalne, więc młodzi wybierają coś tańszego i jak sami przyznają o wiele mniej komfortowego. Materiał "Faktów z Zagranicy".