Minister finansów Rosji Anton Siłuanow ocenił w sobotę na 600 mld rubli (ok. 7,8 mld dolarów) koszt działań, przewidzianych w przygotowywanym przez rząd planie antykryzysowym.
Siłuanow mówił o tym w kuluarach zjazdu rządzącej partii Jedna Rosja. - Są działania w planie antykryzysowym - a są to kroki obowiązkowe - które musimy podjąć. Wszystko to będzie kosztowało około 600 mld rubli, plus dodatkowe wydatki - powiedział minister, cytowany przez agencję RIA-Nowosti. Siłuanow ocenił, że pewne działania zakładane przez rząd, będą wymagać więcej środków z budżetu niż można uzyskać dzięki zapowiadanym 10-procentowym cięciom wydatków. Wymienił tu m.in. takie zapowiadane kroki, jak wsparcie dla przemysłu i pomoc dla państwowego banku VEB (Wnieszekonombank).
Podatki w górę
Minister finansów wyjaśnił, że dla jego resortu nadal aktualny jest cel utrzymania w tym roku deficytu budżetowego na poziomie 3 proc., przy cenie ropy w wysokości 40 dolarów za baryłkę. Siłuanow ocenił przy tym, że jeśli ropa będzie kosztować 30 dolarów za baryłkę, to rząd będzie musiał sięgnąć do środków Funduszu Rezerwowego. - Jeśli cena utrzyma się na poziomie 30 dolarów, będziemy musieli sięgnąć po rezerwy - przyznał. Podkreślił, że celem rządu jest ograniczenie takiej decyzji do minimum. Ministerstwo finansów - poinformował Siłuanow - proponuje podwyżkę od 1 kwietnia br. akcyzy na benzynę o 2 ruble i o 1 rubel na diesel. Podwyżka ta, jak ocenił, przyniosłaby budżetowi około 80 mld rubli i nie pociągnęłaby za sobą podwyżek cen. Plan antykryzysowy wciąż jest przedmiotem prac w rządzie Rosji, a informacje o jego poszczególnych elementach pojawiają w mediach. Według tych informacji środki na działania antykryzysowe będą uzyskane częściowo z 10-procentowego cięcia wydatków w tegorocznym budżecie. Ponadto wykorzystane będą środki, które udało się zaoszczędzić przy realizacji zeszłorocznego budżetu.
Blok działań
Jak informował niedawno dziennik "Wiedomosti", rozważany jest cały blok działań bieżących - między innymi w celu wsparcia zatrudnienia, małego biznesu, eksportu wysokich technologii, wsparcia dla regionów i poszczególnych branż. Inny blok działań nie przewiduje finansowania, ale ma przyczynić się do rozwoju społeczno-gospodarczego. Chodzi o takie działania jak np. wsparcie partnerstwa publiczno-prywatnego, zmniejszenie ryzyka odpowiedzialności karnej dla przedsiębiorców, reformy w systemie kontroli i nadzorowania biznesu. W sferze wsparcia socjalnego w planie zaproponowano - według jego wersji opisywanej przez "Wiedomosti" - ograniczenie wypłat emerytur dla pracujących emerytów. Władze Rosji wielokrotnie powtarzały w ostatnich dniach, że nie jest przewidywana reforma wieku emerytalnego. Koszt wsparcia dla banku VEB szacowany jest, jak podawały "Wiedomosti", na 150-200 mld rubli.
Autor: km / Źródło: PAP