Udajesz się w podróż służbową za granicę? Sprawdź, jaki obowiązuje tam dress code

Dress code

Dress code, czyli tzw. etykieta stroju, jest częścią kultury korporacyjnej, określanej przez coraz więcej firm. Ale w wielu krajach regulacje daleko wychodzą poza urzędy czy przedsiębiorstwa i wkraczają w sferę publiczną. Oficjalnie wydawane akty prawne narzucają sposób ubierania się także i "po godzinach". Warto o tym wiedzieć, zwłaszcza w przypadku podróży biznesowych. Ich sukces może zależeć od takiego detalu, jak długość spódnicy czy stopień przystrzyżenia włosów.

Przez wieki, na całym globie, ubiór był regulowany przez ścisłe normy. Od kalifatu przez republiki komunistyczne aż nawet po demokratyczny Zachód - przed naszymi szafami toczy się dyskusja bądź nawet „moralna wojna” - jak określa to Światowe Forum Ekonomiczne. I trwa ona po dziś dzień.

Weźmy np. Gambię, nowo zadeklarowaną islamską republikę. Pracownicom rządowych instytucji sugerowano, by „używały turbanów i starannie owijały swoje włosy”. Urzędniczki państwowe mogły być po prostu na to „uczulane”, ale dla obywateli wielu krajów każde odejście od sugerowanych zasad ubioru jest znacznie bardziej poważne w skutkach. Może się skończyć karą pozbawienia wolności, grzywny lub nawet chłosty publicznej. Światowe Forum Ekonomiczne przyjrzało się pięciu krajom, w których panuje oficjalny dress code:

1. Korea Północna

Trudno wyobrazić sobie prowadzenie biznesu w królestwie Kim Dzon Una, trudno nawet zachować własny styl dotyczący wyglądu, spacerując po ulicach Korei Północnej. "Należy przycinać włosy zgodnie z socjalistycznym stylem życia” - tak brzmi tytuł pięcioczęściowego serialu w północnokoreańskiej telewizji państwowej. Serial zachęca obywateli do stosowania jednej z zaledwie kilku oficjalnie usankcjonowanych fryzur. „Sugestia” dotyczy nie tylko pracowników służb czy żołnierzy, ale wszystkich obywateli. Włosy powinno utrzymywać długość 1-5 cm i dlatego należy je przycinać co 15 dni. Kobiety przyłapane na chodzeniu w spodniach mogą zostać ukarane pracą przymusową oraz karami grzywny. Ostatnie doniesienia wskazują jednak na to, że przepisy stają się coraz bardziej elastyczne. Próżno jednak szukać długowłosego mężczyzny w tym kraju. 2. Sudan Korea Północna nie jest jedynym krajem, w którym spodnie są zarezerwowane tylko dla mężczyzn. W Sudanie w 2014 roku grupa dziewięciu kobiet otrzymała karę 40 batów za przestępstwo, które polegało na noszeniu spodni w zachodnim stylu. Surowa interpretacja prawa szariatu powoduje, że tysiące kobiet każdego roku trafia do aresztu za naruszenie „porządku publicznego”, np. poprzez noszenie spódnic czy taniec z mężczyzną. Obostrzenia nie dotyczą jednak tylko jednej płci. W 2010 roku siedmiu mężczyzn występujących jako modele na pokazie mody zostało oskarżonych za nieprzyzwoitość oraz noszenie makijażu.

3. Arabia Saudyjska Nie ma znaczenia, czy pochodzisz z Arabii Saudyjskiej, czy przybywasz z Zachodniej Europy. Jeśli jesteś kobietą, pokazywanie nawet milimetra nagiego ciała jest przestępstwem. Od muzułmanek wymaga się noszenia nikabu (chusty owijanej dookoła głowy tak, że czoło i oczy są odkryte) i długiego czarnego płaszcza zwanego abayą. Cudzoziemki natomiast mogą uciec się do długiej sukienki czy płaszcza. Tu także obostrzenia nie odnoszą się jedynie do kobiet. W 2009 roku saudyjska policja aresztowała 67 mężczyzn na prywatnej imprezie w Riyadh. Postawione zarzuty to transwestytyzm i „zachowywanie się jak kobieta”.

4. Francja

Francja wprowadziła w 2010 r. zakaz noszenia burek. Zakrywanie twarzy w miejscach publicznych jest nielegalne. Odnosi się to także do kapturów czy kominiarek. Ustawa jest powszechnie krytykowana. Zarzuca się jej dyskryminowanie praw muzułmańskich kobiet, które na burki i nikaby decydują się ze względów religijnych. W 2014 roku sprawa skierowana została do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który jednak odrzucił skargę, uzasadniając to argumentem, że odkryte twarze przyczynią się do tego, iż obywatele będą „żyć razem”.

5. Uganda Także i w konserwatywnej Ugandzie kobiety przeżywają trudne czasy. Do więzienia trafić mogą za chodzenie w spódniczkach lub szortach odkrywających kolana. To pokłosie nowego prawa, które zakazuje „nieprzyzwoitego stroju”. Nowe, antypornograficzne prawo doprowadziło do kilkunastu incydentów. Niepokorne kobiety były obrażane na ulicach. Po tym, jak na ulicach Kampali doszło do wielu masowych protestów, premier kraju ogłosił, że zrewiduje prawo.

A co na temat ubioru w pracy mówi polskie prawo?

Nieodpowiedni ubiór w pracy
Nieodpowiedni ubiór w pracyTVN24 Biznes i Świat

Autor: ag//km / Źródło: tvn24bis.pl, World Economic Forum

Pozostałe wiadomości

W ciągu ostatniego roku majątek króla Karola III wzrósł o 30 milionów funtów, co dało mu awans o 20 miejsc w rankingu "The Sunday Times Rich List". Zestawienie najbogatszych ludzi w Wielkiej Brytanii, podobnie jak przed rokiem, otwiera Gopi Hunduja wraz z rodziną.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol z awansem

Źródło:
BBC

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że "każda próba podszycia się pod ZUS to przestępstwo", za które grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Zaznacza też, że oszuści stosują coraz bardziej wyrafinowane metody działań i apeluje do klientów, by byli ostrożni i nie dali się nabrać na manipulacje.

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

"To przestępstwo". ZUS alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu w Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 120 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie duże wygrane w wysokości prawie 700 tysięcy złotych. Oto wyniki losowania Eurojackpot z 16 maja 2025 roku.

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Dwie duże wygrane w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Niespodziewany przełom w napięciu handlowym pomiędzy USA a Chinami wywołał falę aktywności w chińskich fabrykach i portach. Firmy w obydwu krajach spieszą się, aby jak najlepiej wykorzystać ogłoszone na początku tego tygodnia 90-dniowe zawieszenie ceł.

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Walka z czasem o wykorzystanie 90-dniowego okna

Źródło:
CNN

Amerykański koncern Microsoft zaoferował Komisji Europejskiej, że jego pakiet Office bez aplikacji Teams będzie tańszy, niż sprzedawany razem z tą aplikacją. To reakcje firmy na groźbę kary ze strony Brukseli.

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Gigant chce uniknąć kary. Składa propozycję

Źródło:
PAP

Ukraina straciła ponad 770 milionów dolarów na nieudanych zakupach broni - ujawnił "Financial Times", zaznaczając, że wiele zamówionego sprzętu nigdy nie dotarło. To znaczący cios dla budżetu Kijowa, który na uzbrojenie wydał już od 6 do 8 miliardów dolarów.

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Nieudane zakupy zbrojeniowe i ogromne straty Ukrainy

Źródło:
PAP

Chińskie władze zatwierdziły budowę 10 nowych reaktorów jądrowych za 200 mld juanów (27,7 miliardów dolarów) o łącznej mocy około 12 tysięcy MW - podał japoński tygodnik "Nikkei Asia". Do 2030 roku Chiny mogą zostać światowym liderem w produkcji energii jądrowej.

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Chiny chcą wyprzedzić USA. Jest zgoda na 10 reaktorów

Źródło:
PAP

Pekao, ING Bank Śląski, mBank, VeloBank, Credit Agricole, Bank Pocztowy i Toyota Bank - te instytucje finansowe zaplanowały przerwy techniczne w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach pojawią się utrudnienia w realizacji przelewów, płatnościami BLIK czy logowaniu do bankowości mobilnej.

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Utrudnienia w siedmiu bankach. "Nie skorzystasz z BLIKA"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wizyty Donalda Trumpa w Abu Zabi ogłoszono współpracę w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji (AI) pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Umowy, których wartość oszacowano na ponad 200 miliardów dolarów, obejmują między innymi budowę największego poza granicami USA, kampusu sztucznej inteligencji, którego moc docelowa wyniesie 5 GW.

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Amerykańskie zaawansowane technologie trafią do Emiratów

Źródło:
PAP, Reuters

Japoński producent samochodów Nissan ogłosił, że jest otwarty na współdzielenie swoich fabryk na całym świecie z chińską państwową firmą Dongfeng w ramach reorganizacji swojego biznesu.

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Japoński koncern motoryzacyjny chce dzielić fabryki z chińską firmą

Źródło:
BBC

Prezydent Donald Trump nie jest zadowolony z planu prezesa Apple, Tima Cooka. Koncern planuje produkcję iPhone'ów przeznaczonych na rynek amerykański w nowo wybudowanych zakładach w Indiach. - Wczoraj miałem mały problem z Timem Cookiem – powiedział prezydent USA w czwartek w Katarze.

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Trump ma "mały problem" z szefem Apple'a

Źródło:
CNN, PAP

Na wielu odcinkach dróg w Polsce "panuje chaos informacyjny" - stwierdziła Najwyższa Izba Kontroli. NIK po kontroli orzekła, że wynika to z niewłaściwego ustawienia znaków, a co więcej, cały system zarządzania ruchem drogowym jest nieskuteczny.

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

"Panuje chaos". Wyniki kontroli

Źródło:
PAP

Dyrektor finansowy sieci supermarketów Walmart zapowiedział podwyżki w sklepach ze względu na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. - Nigdy wcześniej nie było historycznego precedensu, aby ceny rosły tak wysoko i tak szybko - stwierdził John David Rainey.

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

"Tak wysoko i szybko". Amerykańska sieć ostrzega przed skutkami ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Wiele państw zaktualizowało wytyczne dla turystów chcących odwiedzić USA. Po przejęciu władzy przez Donalda Trumpa zmieniła się atmosfera i pojawiły się problemy - wskazuje BBC. I podaje zestawienie miejsc, które z powodzeniem zastąpią popularne amerykańskie destynacje.

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Turystyczny efekt Donalda Trumpa. Oto alternatywy dla USA

Źródło:
BBC

Maj to czas pierwszych komunii świętych. Rodzice i opiekunowie skupiają się na przygotowaniu dziecka do przyjęcia tego sakramentu i do urządzenia tradycyjnego przyjęcia po tym wydarzeniu. Często nie zdają sobie jednak sprawy, że powinni przyjrzeć się, czy od prezentów, które otrzymała ich pociecha, należy zapłacić podatek od darowizny. Z danych Krajowej Administracji Skarbowej wynika, że tylko w 2023 roku było prawie 15 tysięcy anonimowych donosów w sprawie podarunków z okazji komunii świętych.

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Podatek od prezentów komunijnych. Kiedy trzeba go zapłacić

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Według badania IBRiS, z powodu rosnących kosztów życia około 40 procent Polaków rezygnuje z uczestnictwa w wiosennych weselach, a niemal co trzeci odmawia zaproszenia na komunię lub chrzest. Goście najczęściej planują przeznaczyć od 401 do 750 złotych na prezent dla młodej pary.

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Z tego powodu Polacy odmawiają udziału w weselach

Źródło:
PAP

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że TikTok (należący do chińskiej firmy technologicznej ByteDance) łamie unijne przepisy, nie upubliczniając we właściwy sposób danych o reklamach wyświetlanych w serwisie. Firmie grozi kara w wysokości do 6 procent światowych obrotów, a nawet nakaz tymczasowego zawieszenia działania serwisu w UE.

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Popularna aplikacja pod ostrzałem Brukseli

Źródło:
Politico, PAP

Oszuści podszywają się telefonicznie pod naszych przedstawicieli - ostrzega Bankowy Fundusz Gwarancyjny. BFG zaznacza że jego pracownicy nigdy nie dzwonią do osób, które składały depozyty, by uzyskać od nich informacje o rachunkach i nie proszą o podanie haseł.

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

"Próba włamania na konto". Na to trzeba uważać

Źródło:
PAP

Brytyjski producent samochodów Jaguar Land Rover oświadczył, że nie zamierza produkować pojazdów w USA, ponieważ cła prezydenta Donalda Trumpa uderzają w przemysł motoryzacyjny.

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Nie będą produkować w USA. Jasna deklaracja giganta

Źródło:
BBC