Ze świata

Ze świata

Ropa najtańsza od sześciu lat. "Konsekwencje mogą być przerażające"

Cena za baryłkę ropy na najniższym poziomie od sześciu lat. Kosztuje już poniżej 43 dolarów i jak ostrzegają eksperci, geopolityczne konsekwencje tego stanu rzeczy "mogą być przerażające". Budżety wielu krajów eksportujących surowiec równoważą się przy założeniu, że baryłka kosztuje ok. 100 dol.

Cerkiew uzdrowi Rosję: proponuje nowy system finansowy

Po 20 latach Rosja odkurza koncepcję Prawosławnego Systemu Finansowego. System wzorujący się na islamskiej bankowości miałby zmniejszyć zależność od Zachodu. Sankcje ograniczają dopływ kapitału, a utrzymujące się niskie ceny ropy pogrążają gospodarkę. Kościół prawosławny twierdzi, że znalazł antidotum, a projekt trafił już do Dumy Państwowej - pisze "The Moscow Times".

Iran odbudowuje dywanową potęgę. I tka pod amerykańskie gusta

W Iranie producenci dywanów liczą na to, że wraz ze zniesieniem zachodnich sankcji wzrośnie eksport tych słynnych wyrobów. Zaczęli przygotowywać dywany dostosowane do gustów Amerykanów i mają nadzieję, że handel ruszy w przyszłym roku - relacjonuje we wtorek AP.

Atom wraca do Japonii. "To niemoralne"

Do Japonii wraca energia jądrowa i wracają obawy. Japończycy protestują, bo w kraju ponownie uruchomiono reaktor atomowy, a oni ciągle mają w pamięci tragedię w Fukushimie. Władze odpowiadają, że atom w tej wersji jest tak bezpieczny, że bezpieczniej już się nie da. Obywatele w to nie wierzą. Materiał "Faktów z Zagranicy".

Chińscy giganci wchodzą do Indii. Bo tam koszty pracy są niższe

Xiaomi i Foxconn, czyli dwaj technologiczni giganci chcą poszerzyć swoją działalność w Indiach. Koncerny ogłosiły właśnie, że otworzą nowe zakłady produkcyjne w tym kraju, bo Chiny zaczynają być dla nich za drogie. Firmy zapowiadają "agresywne" wejście na ten trzeci największy na świecie rynek usług mobilnych z jeszcze jednego powodu: jedynie co dziesiąty Hindus ma smartfona.

Gazprom twardo: ominiemy Ukrainę. Za Turecki Potok zapłaci 11,4 mld euro

Koszty budowy czterech nitek gazociągu Turkish Stream (Turecki Potok) wyniosą 11,4 mld euro - poinformował we wtorek dziennik "Wiedomosti", powołując się na przedstawiciela koncernu Gazprom Aleksieja Sieriebriakowa. Rosja twardo zapowiada, że rezygnuje z tranzytu gazu przez Ukrainę, ale nie podpisała jeszcze umów ani z Turcją, ani z Grecją.

Kolejne kraje nie sprzedadzą żywności w Rosji. Moskwa chce rozszerzyć embargo

- Rosja, która w sierpniu zeszłego roku zakazała importowania zachodniej żywności, chce rozszerzyć embargo na kolejne kraje, które wspierały sankcje gospodarcze Unii Europejskiej wobec Moskwy - powiedział Arkady Dworkowicz, wicepremier Rosji. Nie wymienił, które kraje miałyby trafić na listę. - Myślę, że decyzja zostanie podjęta w najbliższym czasie - stwierdził.

Grecja porozumiała się z wierzycielami. Bruksela potwierdza

Komisja Europejska potwierdziła we wtorek, że negocjatorzy Grecji i instytucji reprezentujących wierzycieli osiągnęli porozumienie "na szczeblu technicznym" w sprawie nowego programu pomocy dla Aten. Wcześniej o porozumieniu poinformował dziennikarzy Euklid Cakalotos minister finansów Grecji. Ateny i wierzyciele zakończyli tym samym rozmowy ws. trzeciego pakietu pomocowego o wartości 85 mld euro.

Gazprom łapie oddech. Pomaga mu słaby rubel

Rosyjski gigant energetyczny Gazprom ogłosił gwałtowny wzrost zysków w pierwszym kwartale 2015 roku. Główną przyczyną tak dobrych wyników jest słabszy kurs rubla. Rosyjski gigant energetyczny opublikował w poniedziałek raport finansowy za I kwartał tego roku.

Grecja czeka na pomoc wierzycieli. "Negocjacje dobiegają końca"

Negocjacje z wierzycielami dobiegają końca. Od północy (z niedzieli na poniedziałek) strony negocjacji weszły na ostatnią prostą - poinformował w poniedziałek resort finansów Grecji. Cześć kredytodawców nie podziela jednak zdania, że rozmowy dobiegają końca.

Wielkie rosyjskie złoże zablokowane. Przez USA

Nałożenie przez USA sankcji na należące do koncernu Gazprom złoże gazu Jużno-Kirinskoje na Morzu Ochockim na Dalekim Wschodzie Federacji Rosyjskiej może zatrzymać jego eksploatację - informuje w poniedziałek rosyjski dziennik "Kommiersant".

Rosja chce być większa. Myśli o Arktyce

Rosja myśli o rozszerzeniu swojego terytorium o tereny Arktyki. Chce uzyskać dostęp do wybrzeża, na którym odkryto złoża surowców energetycznych. Czy jest szansa na to, że dostanie zielone światło? Z gośćmi TVN24 Biznes i Świat rozmawiała Katarzyna Karpa-Świderek.

Wi-fi, tabela kursów walut, świeża prasa. Oto riksza dla VIP-ów

Wśród tysięcy riksz jeżdżących ulicami Bombaju ta bezwzględnie się wyróżnia. Wi-Fi, telefon stacjonarny i świeża prasa - to wszystko znajduje się na pokładzie luksusowego pojazdu należącego do Sandeepa Bacche'a. Właściciel rikszy dba o komfort i zadowolenie klientów. Specjalnie dla nich ręcznie wypisuje na tablicy ceny walut.

Symbol sukcesu, gospodarczy tygrys, raj dla turystów. Wszystko, co musisz wiedzieć o Singapurze

Jest miejscem wyjątkowym: jedynym na świecie w pełni funkcjonującym państwem-miastem, globalnym hubem dla handlu, branży finansowej, przewozowej i spedycyjnej oraz turystycznej. Jest ponadto jedynym wśród najbogatszych państw świata, które nieprzerwanie rządzone jest przez jedną partię. Singapur obchodzi właśnie 50. rocznicę niepodległości. Czemu zawdzięcza taki status i skąd bierze się jego siła? Oto najważniejsze fakty, których warto znać.

Chińska gospodarka wysyła kolejne sygnały ostrzegawcze

Chińska gospodarka pod coraz większa presją. Wskazują na to kolejne rozczarowujące dane - mocno spadają ceny i poziom eksportu. Władze w Pekinie podejmą prawdopodobnie kolejne kroki mające pobudzić wzrost - pisze Reuters.