Ze świata

Ze świata

Wierzyciele chcą opóźnić pomoc dla Grecji. "Nie możemy się na to zgodzić"

Rząd Grecji nie może zaakceptować propozycji wierzycieli, która mówi o odsunięciu wypłaty pomocy o pięć miesięcy, do czasu wprowadzenia odpowiednich reform - pisze Reuters, powołując się na źródło w greckim rządzie. Jego zdaniem pogłębiłoby to recesję i ostatecznie doprowadziło do kolejnych rozmów kryzysowych.

"Debata Faktów – Polska młodych" przesunięta. Emisja w niedzielę po "Faktach"

Młodzi Polacy wybierają życie poza ojczyzną. Wielu z nich nie chce wracać. Dlaczego i jak to zmienić? Odpowiedzi na te pytania postara się znaleźć Grzegorz Kajdanowicz wraz ze swoimi gośćmi w czasie kolejnej "Debaty Faktów". Emisja ze względu na serię zamachów odbędzie się - nie jak pierwotnie planowano w piątek - lecz w niedzielę, 28 czerwca - po "Faktach".

Kolejne polskie biura podróży zawieszają wyjazdy do Tunezji

Biura TUI, Itaka i Rianbow Tours poinformowały, że po dzisiejszym zamachu w kurorcie Susa, wycofują ze swojej oferty wyjazdy do Tunezji. Jak zapewniają, ich klienci nie ucierpieli w wyniku ataku i będą ściągani do kraju w najbliższych dniach. Także biuro Neckermann poinformowało nas, że w hotelach, które byly celem terrorystów, nie było ich klientów. Susa - jak i cała Tunezja - znajduje się na liście ostrzeżeń MSZ z adnotacją "Nie podróżuj", ale była bardzo popularna wśród polskich turystów.

Cipras: odmawiamy przyjęcia ultimatum i szantaży. Tusk odpowiada

Premier Grecji Aleksis Cipras oświadczył w Brukseli, gdzie prowadzi negocjacje z wierzycielami Aten, że odmawia przyjęcia "ultimatum i szantaży". Zapowiedział, że jego rząd będzie walczył o wzajemny szacunek stron, które prowadzą rozmowy ws. zadłużenia Grecji.

O krok od porozumienia? Grecy mogą dostać kolejne miliardy

Coraz bliżej do porozumienia ws. Grecji. W piątek przywódcy Niemiec i Francji w prywatnej rozmowie z premierem Aleksisem Ciprasem uzgodnili, że przekażą Atenom kolejną transzę pomocy, jeśli grecki parlament zgodzi się na przeprowadzenia listy wynegocjowanych reform - pisze Reuters.

Chiny chcą silnej Europy. "Wierzymy, że dojdzie do porozumienia z Grecją"

Chiny są pewne, że rozmowy Grecji z wierzycielami zakończą się porozumieniem, jeszcze przed przyszłotygodniową wizytą premiera Li Keqianga w Europie. - Mamy pełne zaufanie do tego, jak sytuacja będzie się rozwijać - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Chin Wang Chao. - Chcielibyśmy, aby Ateny pozostały w strefie euro i doceniamy wysiłki obu stron w tym zakresie - dodał.

Pracująca matka zwiększa szansę na karierę córki

Córki, których matki pracowały, gdy te były małe, mają w przyszłości zdecydowanie większą szansę na zdobycie dobrej pracy i wysokiej pozycji zawodowej - wynika z badań naukowców z amerykańskiego Uniwersytetu Harvarda. Jednocześnie badacze podkreślają, że matki nie powinny zapominać o spędzaniu czasu ze swoim potomstwem.

Goldman Sachs: w lipcu Ukrainę czeka bankructwo

Analitycy amerykańskiego banku Goldman Sachs Group oceniają, że Kijów nie będzie w stanie w przyszłym miesiącu dokonać płatności za obligacje, powiększy swój dług o kolejne miliardy dolarów i ostatecznie ogłosi bankructwo.

Izrael wyrzuca afrykańskich imigrantów. "To zdrada tradycji i zły interes"

"Jerozolima potrzebuje imigrantów z Afryki. Dlaczego więc ich wydala" - pyta Bloomberg. W Izraelu mieszka ponad 45 tys. Afrykańczyków ubiegających się o azyl. Są to głównie chrześcijanie i muzułmanie, co ma zagrażać żydowskiej tożsamości. Niedawno rząd wprowadził program, który przyspiesza deportację imigrantów a ci, którzy odmawiają wyjazdu są wtrącani do więzień.

Morska woda ratunkiem na suszę. Kalifornia stawia na odsalanie

Trwająca już czwarty rok susza w Kalifornii skłoniła tamtejsze władze do podjęcia kroków, które jeszcze niedawno byłoby nie do pomyślenia. Aby zwiększyć dostawy wody amerykański stan postanowił wykorzystać wodę morską - pisze "Fortune". Nad budową własnych zakładów tego typu pracują też Arabia Saudyjska, Indie i Australia.

"Jabłka niezgody" między Grecją a jej wierzycielami. O co toczy się gra?

W prowadzonych pod ogromną presją czasu negocjacjach pomiędzy Grecją a wierzycielami wciąż daleko do ostatecznych rozwiązań. Główne rozbieżności dotyczą podatków i emerytur. Wierzyciele proponują, by obniżona 13-procentowa stawka VAT nie obejmowała usług gastronomicznych, a ogólne dochody z tytułu zmian w VAT sięgnęły 1 proc. PKB wobec ok. 0,75 proc. w propozycji Aten. Ponadto wierzyciele chcą, by Ateny zrezygnowały z jednorazowego nadzwyczajnego 12-proc. podatku od zysków firm wyższych niż 0,5 mln euro i podniosły podatek CIT z 26 do 28 proc., a nie do 29 proc., jak zaproponowali Grecy. Strony różnią się, jeśli chodzi o skalę i tempo zmian w systemie emerytalnym. Wierzyciele nalegają m.in. na szybsze niż proponują Ateny wygaszanie możliwości wcześniejszego przechodzenia na emeryturę. Kolejna rozbieżność to skala cięć wydatków na wojskowość: Grecy proponują 200 mln euro, wierzyciele chcą dwa razy więcej.

Eurogrupa kończy posiedzenie. Fiasko rozmów ws. długu Grecji

Eurogrupa kończy obrady bez porozumienia w sprawie wygasającego 30 czerwca pakietu pomocowego dla zagrożonej bankructwem Grecji. Ministrowie finansów spotkają się później, ale już nie w czwartek - poinformował minister finansów Finlandii Alexander Stubb.

Tusk: mam dobre przeczucie ws. Grecji. Wierzę, że ta tragedia zakończy się "happy endem"

Wierzę, że ta grecka historia będzie miała szczęśliwe zakończenie - powiedział Donald Tusk. W ten sposób przewodniczący Unii Europejskiej odniósł się do kolejnego spotkania przedstawicieli eurogrupy z Grekami. Mimo, że w rozmowach wciąż brak przełomu, o kompromisie przekonany jest również grecki premier Aleksis Cipras. Sceptyczna za to jest kanclerz Niemiec Angela Merkel.