Ze świata

Ze świata

Czerwony poniedziałek na greckiej giełdzie. Traciły też banki

Giełda w Atenach w poniedziałek ruszyła po ponad miesięcznej przerwie i od razu zanotowała potężne spadki. Główny indeks na starcie zanotował minus 23 proc. Z kolei notowania Banku Grecji spadły o 30 proc. W ciągu dnia nastroje nieco się uspokoiły, ale na zamknięciu nadal było czerwono - ponad 16 proc. na minusie. Grecki parkiet zamrożono, gdy władze zdecydowały się również zamknąć banki i wprowadzić kontrolę przepływu kapitału, aby uniknąć załamania systemu bankowego.

Kłopotliwe bramki na brukselskim lotnisku. "Na jeden bilet weszły trzy osoby"

Nowoczesne technologie potyrafią ułatwić życie, ale mogą też je skomplikować. Automatyczne bramki zamontowane niedawno na brukselskim lotnisku miały ułatwić poruszanie się po obiekcie, ale zdaniem pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo tak nie jest. - Na lotnisku doszło do kilku incydentów. W ubieglym tygodniu przez bramkę przeszły trzy osoby posiadające tylko jeden bilet na lot do Rzymu - mówi Bart Neyens. Rzecznik portu lotniczego bagatelizuje skalę problemu. - Zdarzyło się kilka wpadek, ale to nie były poważne incydenty - podkreśla Anne Fransen. Teraz pracownicy lotniska zapowiedzieli strajk. Ich zdaniem władze portu szukając oszczędności narażają życie pasażerów.

Na linii Niemcy-Francja iskrzy w sprawie Aten. Poszło o Grexit

Minister finansów Francji Michel Sapin skrytykował w poniedziałek propozycję swego niemieckiego kolegi Wolfganga Schaeublego, by zezwolić na tymczasowe wyjście zadłużonej Grecji ze strefy euro. Byłoby to niezgodne z podstawową zasadą unii walutowej - zaznaczył.

Branża naftowa boi się Tesli. Koncern zmieni dotychczasowy ład?

Tesla Motors jest pierwszym od dekady nowym producent samochodowym, który może odnieść długoterminowy sukces. To przysparza jej wielu wrogów w branży, tym bardziej, że popularyzując auta elektryczne może zburzyć dotychczasowy ustalony porządek na rynku. Nie wszystkim się to podoba - pisze "Business Insider".

Mikrodomy dla bezdomnych. Pomagają i budzą kontrowersje

Mikroosiedle dla osób bezdomnych - to pomysł amerykańskiego pastora w mieście Nashville, który w ten sposób chce pomóc najbardziej potrzebującym. Małe konstrukcje pozwolą osobom bez stałego miejsca zamieszkania umyć się i przespać. Na razie pastor zbiera pieniądze na budowę pierwszych budynków.

9 demotywujących zachowań szefów. Dlaczego pracownicy rzucają pracę?

Niewiarygodne, jak często menadżerowie narzekają na pracowników, którzy nie patrząc na interes firmy odchodzą z pracy - pisze "Business Insider". Jest jednak kilka powodów, dla których dobrzy pracownicy właśnie tak się zachowują. Serwis opisuje dziewięć zachowań, które mogą doprowadzić do odejścia pracowników.

Najbogatsi z najbogatszych. 10 największych fortun wszech czasów

Najbogatszy żyjący dziś człowiek to Bill Gates, ale znalazł się zaledwie na dziewiątym miejsc,u wyprzedzając tylko Czyngis-chana. Magazyn "Time" przygotował listę dziesięciu najbogatszych osób wszech czasów. Ranking powstał w wyniku godzin rozmów z ekonomistami i historykami.

Prof. A. Blikle: mamy firmy, które są obozami pracy. Mimo że są bogate

Rynek pracy się zmienia. Pracownicy oczekują nie tylko większych zarobków, ale także np. partycypacji w zyskach, czy większej decyzyjności - uważa psycholog dr Joanna Heidtman. - Ludzie się zatrudniają dla pieniędzy, ale niedobrze jeśli codziennie po te pieniądze do pracy przychodzą - twierdzi prof. Andrzej Blikle.

Świat, w którym człowiek pokona maszyny. Rynek pracy zaskakuje

Roboty zastąpią ludzką pracę, zabierając milionom chleb - wielu ekspertów dziś kreśli taki scenariusz. Ratunkiem ma okazać się... kryzys demograficzny. To, co przeraża przywódców państw martwiących się o wypłaty emerytur, ma dać nadzieję pracownikom. - Zmierzamy w stronę świata, w którym będzie zbyt dużo pracy i niedobory siły roboczej - ocenia Mark Zandi, główny ekonomista Moody's Analytics.

Stek ostry jak Warufakis i deser słodki jak Angela Merkel. Niemiecki pomysł na biznes

- Talerz Warufakisa, to głównie stek z młodego byka, to pasuje do zachowania byłego ministra finansów Grecji - tłumaczy szef restauracji. Stek ostry jak Warufakis i deser słodki jak Angela Merkel, czyli kryzysowe menu w Berlinie. Jeden z restauratorów uznał, że zamieszanie finansowe wokół Grecji po prostu trzeba, dosłownie skonsumować. Materiał "Faktów z zagranicy".