Ze świata

Ze świata

Wirtualna debata prezydencka. Amerykański eksperyment telewizyjny

Wirtualna rzeczywistość wdziera się szturmem nie tylko do świata gier, czy kina. Teraz czas na telewizję. Osoby posiadające okulary do wirtualnej rzeczywistości będą mogły oglądać amerykańską debatę kandydatów partii demokratycznej na prezydenta USA. Na taki eksperyment zdecydowała się telewizja CNN.

Orlen na zakupach w Ameryce. Przejmuje kolejną spółkę wydobywczą w Kanadzie

PKN ORLEN, za pośrednictwem spółki zależnej Orlen Upstream Canada podpisał umowę, która rozpoczyna zakup 100 proc. akcji spółki Kicking Horse Energy. Ich wartość uzgodniono na poziomie 293 mln dolarów kanadyjskich (około 842 mln zł), czyli 13,65 zł za jedną akcje. Finalizacja transakcji planowana jest w czwartym kwartale roku. PKN Orlen zawarł też umowę, która rozpoczyna procedurę przejęcia całościowego pakietu akcji FX Energy, spółki notowanej na nowojorskiej giełdzie NASDAQ.

Megafuzja na rynku piwa coraz bliżej. Transakcja warta 68 mld funtów

Największa piwowarska firma na świecie, AB InBev zgodziła się kupić jednego ze swoich największych rywali, koncern SABMiller za około 68 mld funtów. Po ogłoszeniu tego porozumienia, do sfinalizowania transakcji pozostały już tylko formalności, a powstała spółka będzie kontrolowała jedną trzecią produkcji piwa na całym świecie.

Amerykańskie giełdy na zielono. Rynek czeka na wyniki spółek

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła umiarkowane zwyżki i kontynuację wzrostów z poprzedniego tygodnia w oczekiwaniu na raporty finansowe amerykańskich korporacji za trzeci kwartał. Notowaniom indeksów pomaga również poprawa sentymentu na chińskim rynku finansowym.

Wyjść czy nie wyjść? Wielka Brytania dyskutuje o swojej obecność w UE

Wyjść czy nie wyjść - oto jest pytanie. Odpowiedź za najdalej dwa lata, ale zwolennicy obu opcji już teraz walczą o poparcie. W poniedziałek swoją kampanię rozpoczęli zwolennicy pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Nie udają, że wspólnota jest idealna, ale podkreślają, że bardziej opłaca się zmieniać ją od środka niż odwracać się do niej plecami. Materiał "Faktów z zagranicy".

Szybka ścieżka ustawowa ruszyła. Grecja walczy z czasem

Greckie ministerstwo finansów skierowało w poniedziałek do parlamentu pakiet projektów ustaw dotyczących zreformowania podatków i emerytur, których uchwalenie jest warunkiem otrzymania przez Grecję dalszego wsparcia od międzynarodowych kredytodawców.

Turcja straci nawet 11 mld dolarów. Przez problemy z turystyką

Turystyka w Turcji oczekuje w tym roku spadku dochodów o około 10-11 mld dolarów - ocenili przedstawiciele branży cytowani w poniedziałek przez dziennik "Hurriyet Daily News". Jednym z powodów jest 25-procentowy spadek liczby turystów z Rosji i krajów sąsiednich.

"Unia przygotowuje się do zniesienia sankcji wobec Białorusi"

Unia Europejska szykuje się do zniesienia do końca miesiąca sankcji wobec prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki i około 150 oficjeli - powiedział w poniedziałek szef MSZ Litwy Linas Linkeviczius. Sankcje mają być zniesione tymczasowo - na cztery miesiące.

Szturm na biuro Air France. Są pierwsze zatrzymania

Pięciu pracowników linii lotniczych Air France zostało zatrzymanych w poniedziałek rano pod Paryżem, tydzień po szturmie związkowców na biuro przewoźnika, gdzie dyrekcja przedstawiała plany restrukturyzacji firmy - podały źródła w policji i sądzie.

Ukraina całkowicie wstrzymuje połączenia lotnicze z Rosją

Ukraina całkowicie wstrzymuje połączenia lotnicze z Rosją. Decyzja ta zacznie obowiązywać 25 października i będzie dotyczyć wszystkich rosyjskich przewoźników lotniczych – oświadczyło w poniedziałek ministerstwo infrastruktury w Kijowie.

Gazprom wznowił dostawy gazu na Ukrainę

Gazprom wznowił w poniedziałek dostawy gazu na Ukrainę - poinformował szef rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller. Dostawy zostały wstrzymane w lipcu z powodu sporu cenowego między Moskwą a Kijowem.

Nobel z ekonomii za badanie ubóstwa

Szkocki ekonomista Angus Deaton został tegorocznym laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych - ogłosiła w poniedziałek w Sztokholmie Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Wyróżniono go za "analizę konsumpcji, ubóstwa i dobrobytu".

Nowe otwarcie Twittera. Na początek masowe zwolnienia

Duże zmiany w Twitterze. W poniedziałek nowym prezesem serwisu społecznościowego został Jack Dorsey, który jak twierdzą eksperci nie boi się dokonywać trudnych decyzji. Pierwsze z nich mają mieć miejsce już w przyszłym tygodniu.

Volkswagen wycofuje auta z Chin. Chodzi o dwa modele

Koncern samochodowy Volkswagen poinformował w poniedziałek, że wycofuje z Chin 1 950 samochodów w celu - jak to ujął - poprawienia oszukańczego oprogramowania, wyłączającego neutralizowanie spalin w trakcie normalnej eksploatacji samochodu z silnikiem Diesla.

Hawking: nie roboty, ale kapitalizm zagrażają ludzkości. Powstaje burżuazja nowej ery

- To nie roboty przyniosą zagładę ludzkości, a nasza chciwość i egoizm. Rozwój technologii zwiększy nierówności społeczne, jeśli ich właściciele nie zgodzą się na sprawiedliwy podział dóbr - przestrzega Stephen Hawking. Słynny fizyk zwrócił uwagę przed taką formą kapitalizmu podczas sesji Ask Me Anything organizowanej przez serwis Reddit.