Ze świata

Ze świata

Euro pod znakiem strajków. Pilotom opadły skrzydła

Związek zawodowy SPAF, zrzeszający część francuskich pilotów i walczący o podwyżki płac, wezwał w czwartek swych członków oraz inne związki lotnicze do podjęcia strajku w pierwszym tygodniu mistrzostw Europy w piłce nożnej, Euro 2016.

Wakacje w cieniu terroryzmu. Gdzie jest bezpiecznie?

- Wakacje to okres, w którym terroryści chcieliby dokonywać zamachów w miejscach atrakcyjnych z ich punktu widzenia. Tak jak miało to miejsce w przypadku Egiptu Turcji - mówił w TVN24 BiS Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem. A w związku z tym, że zagrożenie terrorystyczne w Europie jest zdecydowanie wyższe niż jeszcze rok temu, to zmieniają się miejsca, które wybieramy na wypoczynek. I Maciej Nykiel z Fly.pl. radził, aby spoglądać na komunikaty MSZ, które wskazują gdzie jest bezpiecznie, a gdzie nie.

Romantyczny ślub na Bali

W programie "Pokaż nam świat" gościliśmy Izabellę i Piotra Miklaszewskich - parę, która pobrała się na Bali. Okazało się, że koszty zorganizowania ślubu w plenerze w Polsce są porównywalne z tym, ile trzeba przeznaczyć na pobyt na indonezyjskiej wyspie. - Musieliśmy zadbać tylko o to, by nasze dokumenty były przetłumaczone na język indonezyjski - mówiła podróżniczka. Ślub był jednak tylko dodatkiem - młoda para przyszykowała dla weselnych gości wiele sportowych atrakcji i form wypoczynku.

Atomówki i kolej strajkują. Rząd nie ustępuje

Do strajku przeciwko reformie prawa pracy przyłączyło się w czwartek 16 z19 francuskich elektrowni atomowych. Strajkuje także kolej - jeździ około połowy pociągów. W Paryżu na trasy nie wyjechała część autobusów, bo związkowcy zablokowali trzy zajezdnie.

Rewolucja w biurze? Urzędnicy zdejmują krawaty

Czy japoński pracownik biurowy nadal ma obowiązek przychodzić do pracy w garniturze? Niekoniecznie. Kiedy nawet pracodawcy nakłaniają do luźniejszego ubioru, Kamila Kalińczak i Michał Sznajder pytają, czy to znak, że Japonia zmienia się na naszych oczach. Gościem programu 24 Godziny był japonista i ekonomista Rafał Tomański.

Zdekonstruowana kawa staje się hitem. Dla hipsterów

Kawa z mlekiem - w odwrotny sposób: osobno espresso, osobno mleko i osobno wrzątek? Jeden z modnych lokali w australijskim Melbourne podaje kawę... zdekonstruowaną. Bariści kiwają głowami, klienci pukają się w głowę. Czy to szczyt kawiarnianego dziwactwa?

Co po Brexicie? Polaków czeka kilka testów

Zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zapowiedzieli w środę, że w razie Brexitu wprowadzą regulacje w sprawie imigracji, wzorowane na australijskim systemie punktowym. Ma to pozbawić nowych przybyszów z krajów UE automatycznego prawa do mieszkania i pracy.

Misja: zdobyć wulkan. A najlepiej 100 szczytów

W programie "Pokaż nam świat" gościliśmy Grzegorza Gawlika - podróżnika, który chce zdobyć 100 szczytów wulkanicznych, także aktywnych. Jego wyprawa po świecie trwa od 11 lat, a sam szacuje, nie jest nawet za połową. Podczas ostatniej czteromiesięcznej, samodzielnej wyprawy podróżnik zdobył 18 wulkanów. Nie przeraża go wysoka temperatura, przyznaje, że jest to pasja wyczynowa: - Wulkany nie są bezpieczne. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć erupcji.

Reportaże w weekend w TVN24 BiS

W nadchodzący weekend przeniesiemy się w Alpy, do dalekiej Japonii oraz odległej Arktyki. Poznamy tajemnice amerykańskiego wywiadu oraz grup przestępczych działających w Stanach. Nie zabraknie również reportaży premierowych m.in. o utopijnej wizji środowiska pracy.

Kolejny Polak we władzach ukraińskich kolei

Rada Ministrów Ukrainy powołała dziś Remigiusza Paszkiewicza na stanowisko wiceprezesa zarządu kolei ukraińskich (UŻ), odpowiedzialnego za infrastrukturę kolejową w tym kraju. Paszkiewicz jest drugim, obok Wojciecha Balczuna, Polakiem zasiadającym we władzach ukraińskich kolei.

Strajk kolejarzy we Francji. Będzie paraliż podczas Euro?

We Francji trwa strajk kolejarzy; nie kursuje ok. 40 proc. superekspresów TGV i ponad 50 proc. pociągów regionalnych; odwołano ponad połowę połączeń z Francją i Hiszpanią. Na 9 dni przed Euro 2016 kolejarze protestują przeciwko wydłużeniu czasu ich pracy.

Wielkie pieniądze, wielogodzinne treningi, kontuzje i doping. Kulisy e-sportu

Treningi, kontuzje, a nawet przypadki dopingu. Uwielbienie fanów, kontrakty reklamowe, a w czasie zawodów emocje jak na porządnym meczu. Mowa jednak nie o zmaganiach piłkarzy czy siatkarzy, a walce e-sportowców. Popularność rozgrywek w grach takich jak Counter-Strike czy Star Craft stale rośnie, a e-sportowy rynek staje się coraz bardziej łakomym kąskiem. Materiał programu "24 godziny".

Ogromna skala nadużyć i korupcji. Tracimy miliony

888 mln euro straciła Unia Europejska w wyniku nadużyć finansowych i korupcji w 2015 r. - wynika z opublikowanego we wtorek przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) raportu rocznego. Najwięcej spraw dotyczy Rumunii, Bułgarii i Węgier.

Protesty w Atenach. Pracownicy portów boją się prywatyzacji

Pracownicy prywatyzowanych portów w Pireusie i Salonikach strajkowali we wtorek szósty dzień z rzędu, domagając się gwarancji zatrudnienia. Portowcy przeszli głównymi ulicami Aten; 200 osób zebrało się przed hotelem gdzie toczą się negocjacje ws. Pireusu.

Rośnie ryzyko Brexitu. Strach po nowych sondażach

Zwolenników opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej jest więcej niż przeciwników - wynika z dwóch najnowszych sondaży przeprowadzonych przez brytyjską firmę ICM dla "Guardiana". Wynik tych badań zachwiał gwałtownie kursem funta i zaniepokoił rynki finansowe oraz inwestorów. Materiał "Faktów z zagranicy".

Mimo strajków prezydent nie odpuszcza. Ucierpią kibice

Prezydent Francji Francois Hollande zapowiedział w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla dziennika "Sud-Ouest", że mimo strajków i demonstracji rząd nie wycofa się z reform liberalizujących rynek pracy, którym przeciwne są centrale związkowe.

Lawinowo rośnie liczba niewolników. Polska europejskim liderem

Prawie 46 mln ludzi na świecie to współcześni niewolnicy, dwie trzecie z nich przypada na kraje Azji i Pacyfiku - wynika z ogłoszonego we wtorek badania australijskiej organizacji praw człowieka Walk Free Foundation. W Polsce ich liczbę oszacowano na 180 tysięcy. To najgorszy wynik w Unii Europejskiej i 24. na świecie.

Podróżują i poznają. Pomagają potrzebującym dzieciom

Gościem TVN24 BiS w cyklu "Pokaż nam świat" była Olga Ślepowrońska z mężem Grzegorzem Ryczywolskim i 3-letnim synkiem Rochem. Podczas swoich podróży przeprowadzają z dziećmi warsztaty z edukacji emocjonalnej. Najbardziej interesują ich małe narody w wielkich krajach: Kurdowie, Romowie, Tatarzy, Łemkowie, Czeczeni i Kistowie. Przy okazji starają się od podszewki poznać ich kulturę.

Taśmy pogrążają rząd. Kolejna dymisja

Minister ds. nadzoru, transparentności i kontroli Brazylii Fabiano Silveira podał się do dymisji po ujawnieniu nagrania, na którym słychać, jak krytykuje toczące się śledztwo w sprawie afery korupcyjnej wokół brazylijskiego giganta naftowego Petrobras.

Steinmeier za stopniowym znoszeniem sankcji wobec Rosji

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier skrytykował rosyjską politykę wobec Ukrainy, zastrzegając jednak, że bez Rosji trwałe bezpieczeństwo Europy nie jest możliwe. Ponownie opowiedział się za możliwością stopniowego znoszenia sankcji wobec Moskwy.