Ze świata

Ze świata

Cipras: musimy odważyć się na reformy

Wybrany ponownie na premiera Grecji Aleksis Cipras potwierdził w niedzielę wolę kontynuowania reform. Złożył tą deklarację przed rozpoczynającą się w poniedziałek trzydniową debatą parlamentarną nad wotum zaufania dla jego rządu.

McDonald's zaskakuje. 10 pytań, które padły podczas rozmów kwalifikacyjnych

Zatrudnia prawie 420 tys. pracowników i jest czwartym największym pracodawcą na świecie według Światowego Forum Ekonomicznego. O kim mowa? O McDonald's, którego rozmowy kwalifikacyjne pod lupę wziął "Business Insider". Poniżej przedstawiamy dziesięć zaskakujących pytań, jakie usłyszeli kandydaci do pracy w amerykańskiej sieci.

Po 4 strajki dziennie. Włosi uwielbiają protestować

We Włoszech codziennie organizowane są średnio 4 strajki, co stawia ten kraj w światowej czołówce. Obywatele są zakładnikami strajkujących pracowników różnych branż i służb - alarmuje urząd nadzorujący przebieg protestów.

Jan Niedziałek o "volkswagenizacji": Niemcy zachowali się jak chytry handlarz

Nasz biznes polega na tym, żeby robić dobre samochody - miał kiedyś odpowiedzieć prezes jednego z koncernów motoryzacyjnych, pytany o to, na czym polega istota działalności jego firmy. Nie na generowaniu zysków przez księgowych, pompowaniu sprzedaży wszystkimi dostępnymi metodami, czy takich modnych dziś koncepcjach jak „zwiększanie wartości dla akcjonariuszy”. Nic z tych rzeczy. Robić dobre auta. I tyle. Kierownictwo Volkswagena o takiej najprostszej zasadzie zapomniało. Nie ono jedno.

Nowa Tesla doda koncernowi skrzydeł? Futurystyczne drzwi robią furorę

Tesla zaprezentowała swój najnowszy model X zaledwie kilka dni temu, ale dyskusja wokół niego nie cichnie. Najgłośniej mówi się o "skrzydlatych" drzwiach nowego elektrycznego auta. Wszystko dlatego, że one rzeczywiście reagują na otoczenie, w jakim znajduje się samochód - pisze CNN Money.

Zima coraz bliżej. Gazprom umacnia pozycję w Europie

Optymizm w rozmowach na temat zabezpieczenia tranzytu gazu przez Ukrainę, niskie ceny rynkowe oraz wysoki poziom wypełnienia magazynów wzbudzają nadzieję, że kraje Europy Środkowej i Południowej, zależne od rosyjskich dostaw przetrwają zimę bezpiecznie - pisze "The Moscow Times".

Uchodźcy zalewają Europę. Ale to może ją wzmocnić i przyspieszyć rozwój

Pół miliona ludzi uciekło do Europy w tym roku w poszukiwaniu azylu i zatrudnienia - wynika z danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców. Największy od dekad napływ uchodźców na Stary Kontynent to efekt konfliktu w Syrii, doświadczonej przez wojnę domową i przemoc ze strony Państwa Islamskiego. Kryzys migracyjny niesie za sobą polityczne i ekonomiczne konsekwencje dla gospodarki. Oto najważniejsze z nich.

Wyremontują, zaśpiewają, zainspirują. Budowlańcy podbijają Stany Zjednoczone

Wyremontują, zaśpiewają piosenkę i zainspirują ludzi. Kto? Grupa amerykańskich, śpiewających i religijnych budowlańców, którzy podbijają Stany Zjednoczone. Zaczęło się od połączenia pracy z hobby, a teraz okazuje się, że miliony ludzi, nie tylko zresztą rodaków, mówią: Panowie, to jest świetne i chcemy więcej. Materiał "Faktów z zagranicy".

Twierdzą, że wymyślili mobilny internet. I idą na wojnę z Google, Huawei i Samsungiem

W amerykańskim mieście Reno w stanie Nevada, w budynku, gdzie na parterze znajduje się włoska restauracja, swoją siedzibę ma mało znana firma, która twierdzi, że "wymyśliła mobilny internet". W Unwired Planet pracuje zaledwie 16 osób. Firma niczego nie produkuje, ale jest właścicielem ponad 2 tys. patentów, pozyskanych głównie od Ericssona. Firma nazywa je "fundamentalnymi dla telefonii komórkowej".

Leżał w łóżku przez 70 dni. Tak zarobił 18 tys. dolarów

Drew Iwanicki jest jedną z osób, którym NASA zapłaciła 18 tys. dolarów za to, żeby przez 70 dni leżeli w łóżku i nie robili kompletnie nic. Mężczyzna całą dobę przez siedem dni w tygodniu był monitorowany i musiał przestrzegać ściśle określonej diety. Zabronione były nawet drzemki w środku dnia. Wszystko po to, aby zbadać, jak zachowa się ludzki organizm pozostający w tak długim okresie bez ruchu.

Francja wszczyna śledztwo ws. Volkswagena

Prokuratura w Paryżu wszczęła w piątek wstępne śledztwo przeciwko niemieckiemu koncernowi Volkswagen w sprawie "oszustwa" związanego z manipulowaniem pomiarami emisji spalin w samochodach tego producenta - poinformowały źródła sądowe. Dochodzenie dotyczy tylko aut Volkswagena sprzedawanych we Francji.

Air France zapowiada "konieczne" cięcia etatów

Linie lotnicze Air France poinformowały pracowników o planowanej "znaczącej" redukcji zatrudnienia. Wszystko po nieudanych negocjacjach z pilotami - podkreślił szef Air France-KLM Alexandre de Juniac.

Ceny ropy odrabiają straty. Rynek czeka na dane z USA

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odrabiają tygodniowy spadek. Inwestorzy czekają na dane z rynku pracy w USA - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie w Nowym Jorku jest wyceniana po 45,37 dolarów (godz. 8.00).

Komisarz UE: trzeba budować nowe źródła dostaw gazu

Nie można mówić o płynnym rynku gazu w Europie centralnej i wschodniej, gdy wszyscy jesteśmy uzależnieni od jednego ważnego dostawcy. Trzeba budować nowe źródła dostaw – powiedział w czwartek w Sopocie komisarz UE ds. unii energetycznej Maros Sefcovic.

Miliony Rosjan mogą ogłosić bankructwo. Jest nowe prawo

Miliony zadłużonych Rosjan zyska prawo do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości, pierwszy raz w historii - podaje CNBC. Władze chcą w ten sposób złagodzić obciążenia zwykłych Rosjan, spowodowane głęboką recesją.

W tym kraju Volkswagenowi grożą wielomilionowe grzywny

Grzywna sięgająca 1,1 mln dolarów australijskich (687 tys. euro) grozi koncernowi Volkswagen za każdy silnik wyposażony w oprogramowanie fałszujące wyniki testów spalin sprzedany w Australii - ogłosił w czwartek australijski urząd ds. ochrony konkurencji (ACCC).