Ze świata

Ze świata

Umowa klimatyczna na ostatniej prostej. "Bez entuzjastycznej jednomyślności, Polska ma czerwone linie"

Nie ma entuzjastycznej jednomyślności na paryskim szczycie, ale stanowiska nie są też bardzo odległe - ocenił wiceszef polskiej delegacji na COP21 Tomasz Chruszczow. Dodał, że Polska ma swoje "czerwone linie", jak przystąpienie do porozumienia globalnych gospodarek. - Delegacje negocjatorów praktycznie nie śpią, szukamy rozwiązań akceptowalnych dla wszystkich - powiedział Chruszczow. Dodał, że przewodniczący szczytu położy na stole w sobotę trzeci, być może ostatni projekt globalnej umowy.

Fabius pewny, że porozumienie klimatycznie dojdzie do skutku

Przewodniczący konferencji klimatycznej w Paryżu szef MSZ Francji Laurent Fabius ogłosił w piątek, że w sobotę o godz. 9 zaprezentuje nowy projekt porozumienia klimatycznego przedstawicielom 195 krajów. Wyraził pewność, że projekt zostanie zaaprobowany.

Chiński Warren Buffet zaginął. Giełda w Hong Kongu reaguje

Wydaje się, że niemal co tydzień pojawiają się informacje o tajemniczych zniknięciach w świecie chińskiej finansjery. Trzy tygodnie temu zaginął szef jednego z najpotężniejszych chińskich banków inwestycyjnych Yim Fung, potem ślad zaginął po dwóch bankierach największego domu maklerskiego, w piątek natomiast świat obiegła informacja o zniknięciu chińskiego Warrena Buffeta - miliardera Guo Guangchang.

Niesprzedana żywność z supermarketów trafi do potrzebujących

Francuskie supermarkety będą musiały rozdawać niesprzedane jedzenie - takie prawo przyjął tamtejszy parlament. Przepisy zabraniają marketom niszczenia niesprzedanej żywności. Zdaniem twórców ustawy, którą poparły wszystkie partie, jej uchwalenie jest "kluczowym działaniem dla planety".

Dokumenty w TVN24 Biznes i Świat. Megafabryki i wojna w Syrii

Weekend na antenie TVN24 Biznes i Świat to oczywiście m.in. filmy dokumentalne. Tym razem znajdziemy się na zapleczach wielkich fabryk, dotrzemy na "Zachodnie wybrzeże Ameryki", aby później złożyć wizytę "W krainie Dongów". Wraz z Ewą Ewart przyjrzymy się konfliktowi w Syrii.

Zatrzymać ocieplenie znacznie poniżej 2 stopni. Ostateczne porozumienie w sobotę?

Utrzymanie wzrostu globalnych średnich temperatur na poziomie znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza - to cel globalnego porozumienia wg najnowszego projektu dokumentu. By to osiągnąć kraje miałyby dążyć do "neutralności" pod względem emisji gazów cieplarnianych w drugiej połowie wieku. Ostateczne porozumienie ma zostać podpisane w sobotę, a nie dziś, jak pierwotnie zakładano.

Darmowy internet na moskiewskich cmentarzach

W ramach udogodnień dla mieszkańców i turystów odwiedzających Moskwę, zarząd tamtejszych cmentarzy zapowiedział w czwartek udostępnienie bezpłatnego internetu na trzech głównych cmentarzach stolicy. Ma to ułatwić odwiedzającym orientację na tych nekropoliach.

Podróżujesz samolotem? Twoje dane mogą trafić do UE

Komisje europarlamentu ds. swobód obywatelskich oraz sprawiedliwości poparły porozumienie z rządami państw UE w sprawie przepisów o europejskim rejestrze danych pasażerów (PNR). Dyrektywa ma pomóc w walce z terroryzmem i zorganizowaną przestępczością.

Chiński smog ma mniej truć. Będą surowsze limity

Od stycznia Chiny wprowadzą surowsze limity emisji dwutlenku siarki przez statki w trzech ważnych rejonach - zapowiedziało chińskie ministerstwo transportu. SO2 przyczynia się do powstawania smogu, kwaśnych deszczy i rozwoju chorób u ludzi.

Koalicja z UE: projekt umowy klimatycznej mało ambitny

Nowy ogłoszony w środę projekt globalnej umowy klimatycznej nie jest wystarczająco ambitny; będziemy ciężko razem pracować, by go poprawić - zapowiedział podczas COP21, na konferencji prasowej "koalicji ambitnych", komisarz ds. klimatu Miguel Arias Canete.

Amerykanom święty Mikołaj przyniesie broń. Ludzie chcą czuć się bezpiecznie

Co Amerykanie znajdą w tym roku pod choinką? Ogromne ilości broni. I trudno się dziwić, bo taki prezent, w postaci karabinu AR-15, reklamuje osobiście sam św. Mikołaj. Do tego na wzrost sprzedaży wpływają apele szeryfów, którzy swoim rodakom mówią krótko, jeśli chcecie być bezpieczni kupcie broń. Materiał programu "Fakty z zagranicy".

Zombie tu i tam. Zawitało też do bożonarodzeniowej szopki

Amerykanie zaskakują i w jednej z tamtejszych szopek bożonarodzeniowych możemy znaleźć... zombie. Za tym pomysłem stoi pewna rodzina z Ohio, która twierdzi, to po prostu kawał świetnej sztuki i fajny żart. Nie wszyscy się z nimi jednak zgadzają. Za taki "żart" grozi im nawet kara w wysokości 500 dolarów dziennie dopóki szopka nie zniknie. Materiał programu "Fakty z zagranicy".

Irlandia chce wprowadzić cenę minimalną napojów alkoholowych

Irlandia chce wprowadzić cenę minimalną napojów alkoholowych, by zmniejszyć w kraju poziom spożycia alkoholu - ogłosił w środę rząd. W tym kraju - na tle 34 państw należących do OECD - spożycie napojów alkoholowych jest na jednym z najwyższych poziomów.

Jaceniuk: jesteśmy gotowi do sądzenia się z Rosją

Ukraina proponuje Rosji restrukturyzację swojego zadłużenia na ogólnych zasadach, a jeśli Moskwa nie zgodzi się na to i skieruje sprawę do sądów, władze w Kijowie będą gotowe do walki – oświadczył w środę wieczorem szef ukraińskiego rządu Arsenij Jaceniuk.

Kerry: nie wyjedziemy z Paryża bez ambitnej umowy klimatycznej

Nie możemy wyjechać z Paryża bez ambitnej globalnej umowy klimatycznej - oświadczył w środę podczas COP21 w Paryżu sekretarz stanu USA John Kerry. Zapowiedział, że USA podwoją do 2020 r. finansowanie adaptacji do zmian klimatu przez najbardziej narażone kraje.

Zobowiązania klimatyczne do aktualizacji. Polska "za"

Większość stron popiera zsynchronizowaną aktualizację zobowiązań lub wkładów klimatycznych co 5 lat - wynika z raportu z paryskich negocjacji globalnej umowy klimatycznej ONZ. Gdyby taki zapis przeszedł, oznaczałoby to, że także Unia mogłaby zwiększać z czasem swoje cele.

Ile trzeba pracować na nowego iPhone'a? W Warszawie 17 dni

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, ile dni trzeba pracować, aby kupić sobie nowego iPhone'a? Różnice w poszczególnych krajach są ogromne, co odzwierciedla raport przygotowany przez UBS. Polacy mimo, że nie są w czołówce zestawienia, nie mają czego zazdrościć Ukraińcom.

Ukraina dostanie wsparcie mimo długów wobec Rosji

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) poinformował we wtorek, że zmienił swe wewnętrzne zasady przyznawania kredytów w ten sposób, że zaległości Ukrainy wobec Rosji nie będą blokowały udzielenia wsparcia finansowego rządowi w Kijowie.

Grecja sprzeda Niemcom 14 lotnisk. Zgarnie 1,2 mld euro

W ciągu 10 dni Grecja podpisze umowy z niemiecką firmą Fraport na prywatyzację 14 regionalnych lotnisk, w tym na wyspach Mykonos, Santorini, Korfu i Rodos - poinformował we wtorek szef funduszu odpowiedzialnego za program prywatyzacji Stergios Pitsiorlas.