Ze świata

Ze świata

Shoarmageddon w Moskwie. Władze grożą, że zakażą kebabów

Władze Moskwy znowu zagroziły, że zakażą sprzedaży kebabów. Według urzędników w budkach, w których serwowana jest ulubiona przekąska mieszkańców rosyjskiej stolicy, wielokrotnie łamano normy sanitarne. Moskwianie ostro protestują i porównują mera miasta do Iwana Groźnego.

Redukcja CO2 przez lasy? Polska przekonuje państwa UE

Polska proponuje włączenie do unijnego systemu handlu emisjami (EU ETS) CO2 pochłanianego przez lasy; wskazuje, że pochłanianie to powinno być traktowane na równi z innymi działaniami w zakresie redukcji emisji CO2 - wynika z polskiej propozycji przekazanej państwom UE, do której dotarła PAP.

Wraca grecka tragedia? Brak postępu w negocjacjach

Nie ma postępu w negocjacjach między rządem w Atenach a międzynarodowymi wierzycielami w sprawie pomocy dla Grecji - poinformował we wtorek rzecznik szefa eurogrupy. Według greckich mediów premier Aleksis Cipras chce zwołania nadzwyczajnego szczytu UE.

"Chciałem oswoić lęk". Czarnobyl oczami wybitnego fotografa

- Chciałem zmierzyć się z tym niewidzialnym i nierozumianym przeze mnie zagrożeniem. Chciałem oswoić ten lęk - mówił w programie "Otwarcie Dnia" w TVN24 BiS Maciek Nabradlik z amerykańskiej Agencji VII Photo. Wybitny fotograf opowiadał o swojej podróży do Czarnobyla, miejsca najgroźniejszej katastrofy atomowej w historii energetyki.

Kto kłamał w sądzie? Prezesa Deutsche Bank uniewinniony

Sąd Krajowy w Monachium uniewinnił w poniedziałek prezesa Deutsche Bank Juergena Fitschena i czterech innych pracowników kierowniczych tego największego niemieckiego banku komercyjnego, uwalniając ich od zarzutu kłamania przed wymiarem sprawiedliwości.

Polowanie na zorzę polarną. "Chodzimy z głową w chmurach"

- Zaczęliśmy od Islandii 4 lata temu: przez Australię, po Norwegię, w której wylądujemy na pół roku - mówi w rozmowie z TVN24 BiS Marek Gawełda, podróżnik prowadzący blog turystyczny. Najbliższym celem są bowiem zorze polarne. - Przez pół roku chodzimy z głową w chmurach - mówi Ewelina Boczkala. Jak dodaje "żeby zobaczyć zorzę polarną musimy mieć czyste niebo i odpowiednie warunki". - Czasem jeździmy kilka godzin, czasem zajmuje nam to nawet do samego rana. Najdłuższe wycieczki trwały do godz. 5 nad ranem - wspomina Boczkala.

Stawiamy na eko. Rynek rośnie

Coraz więcej unijnych obywateli docenia żywność ekologiczną, co wyraża się w rosnących zakupach takich produktów. W 2014 r. rynek sprzedaży produktów ekologicznych w UE wzrósł o 7,4 proc. i osiągnął około 23,9 mld euro. W Polsce oszacowano go na 700 mln zł.

Londyn miastem miliarderów. Bracia na szczycie rankingu najbogatszych

David i Simon Reuben to - jak wynika z rankingu przygotowanego przez "Sunday Times" - najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Na podium znaleźli się ponadto bracia Sri i Gopi Hinduja oraz Len Blavatnik. Spore powody do zadowolenia ma również gwiazda muzyki Adele oraz mistrz Formuły 1 Lewis Hamilton.

Palmira odbita z rąk dżihadystów. Niezwykłe zdjęcia

Zniszczone monumenty, posągi i gruzy. Tak teraz wygląda Palmira, którą uznawano za najlepiej zachowane starożytne miasto. A także jedno z najpiękniejszych dziedzictw europejskiej kultury. O tym, jak wyglądała Palmira po odbiciu jej z rąk dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego mówili archeologowie Bartosz Markowski i Robert Żukowski. Polacy jako jedni z pierwszych zobaczyli odbite miasto. Materiał z programu "Świat w południe" w TVN24 BiS.

Minister pracy się wkurzyła. Chce "elastycznego" wieku emerytalnego

- Mój ojciec był murarzem. Zmarł w wieku 70 lat. Gdy ktoś mi wyjeżdża z pomysłem pracy do 70. roku życia, to się wkurzam - powiedziała niemiecka minister pracy Andrea Nahles. I opowiedziała się na łamach niedzielnego "Bilda" za "elastycznym" wiekiem emerytalnym dopasowanym do indywidualnych warunków. Obecnie Niemcy realizują program stopniowego podnoszenia do 67 lat wieku emerytalnego.

Obama ponownie ostrzegł przed Brexitem

W udzielonym na zakończenie wizyty w Wielkiej Brytanii wywiadzie dla BBC prezydent USA Barack Obama ponownie ostrzegł Brytyjczyków przed wyjściem ich kraju z UE oświadczając, że wynegocjowanie odrębnego dwustronnego układu handlowego z USA może zająć 5, a nawet 10 lat.

Budować czy nie? Ostry spór o polską elektrownię atomową

Dyskusja o elektrowni atomowej wywołała gorącą dyskusję na antenie TVN24 BiS. - Powinniśmy budować elektrownie atomową, ale w Polsce jej nie będzie z powodu indolencji władz, każdej po kolei - uważa prof. Łukasz A. Turski z Centrum Fizyki Teoretycznej, Centrum Nauki Kopernik. Przeciwne zdanie na ten temat ma Iwo Łoś, ekspert ds. energetyki w Greenpeace. - Polski nie stać na budowę elektrowni atomowej. Powinniśmy budować bezpieczeństwo energetyczne oparte na odnawialnych źródłach energii - mówił Iwo Łoś.

Barack Obama podpadł Brytyjczykom. Bo skrytykował Brexit

Aż 53 proc. Brytyjczyków uważa, że piątkowa wypowiedź amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy ws. ewentualnego wyjścia W. Brytanii z UE była niewłaściwa - wskazuje opublikowany w sobotę sondaż firmy badawczej YouGov. Przeciwnego zdania jest 36 proc. ankietowanych.

Polacy podbijają Ukrainę. Balcerowicz w rządzie, Balczun szefem kolei

Historia zatoczyła koło. Leszek Balcerowicz na początku lat 90. miał doradcę z Zachodu - Jeffrey'a Sachsa. Teraz sam stał się "doradcą z Zachodu". Były wicepremier został nominowany przez prezydenta Petra Poroszenkę na szefa doradców ds. reform na Ukrainie. Inny Polak - Wojciech Balczun - otrzymał wysokie stanowisko u naszych sąsiadów i pokieruje kolejami państwowymi. Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Dość wymówek i manipulacji koncernów! Płomienne przemówienie Leonardo di Caprio

- Po 21 latach debat i konferencji nadszedł czas, żeby zadeklarować: żadnych wymówek i kolejnych rozmów, żadnych kolejnych dziesięcioletnich badań. Nie pozwólmy na to, aby koncerny paliwowe manipulowały światową nauką i polityką, które wpływają na naszą przyszłość. Jesteście ostatnią nadzieją Ziemi - mówił na forum ONZ Leonardo di Caprio, aktor i hollywoodzki gwiazdor.

Czysta energia, czysty zysk. Pierwsza wyspa samowystarczalna energetycznie

Porozumienie klimatyczne podpisane, świat zwiera szeregi, aby zredukować emisje dwutlenku węgla. A tymczasem najlepszym przykładem jak to zrobić jest Samso. Jeszcze niedawno całkowicie uzależnione od importu paliw kopalnych. Niewielka duńska wyspa może pochwalić się wyjątkowym sukcesem. Do zera zredukowała bowiem emisję gazów cieplarnianych. Mieszkańcy dokonali tego używając starych, sprawdzonych sposobów. Energię pozyskują wyłącznie ze słońca, biomasy i wiatru. I to dzięki małym elektrowniom postawionym przez samych rolników. I szukają nowych, niekonwencjonalnych źródeł energii. Materiał z programu "Świat o czwartej" w TVN24 BiS.

Unijne sankcje na raje podatkowe. Jest pierwszy krok

Ministrowie finansów państw UE poparli na nieformalnym posiedzeniu w Amsterdamie utworzenie wspólnej listy tzw. rajów podatkowych, czyli krajów, których jurysdykcje nie przekazują informacji o transferowanych do nich dochodach obywateli państw trzecich.

Grecja dostanie kolejny zastrzyk pieniędzy. Jest jedno "ale"

Przedstawiciele kredytodawców Grecji są blisko porozumienia z władzami tego kraju, które ma otworzyć drogę do wypłaty kolejnej transzy pomocy oraz umożliwić restrukturyzację zadłużenia. Strefa euro nie chce się jednak zgodzić na jego nominalne zmniejszenie.

Początek końca ery węgla. O co chodzi w porozumieniu klimatycznym?

W głównej siedzibie ONZ w Nowym Jorku trwa dziś ceremonia podpisywania globalnego porozumienia klimatycznego wynegocjowanego w Paryżu pod koniec 2015 roku. Bierze w tym udział ok. 60 szefów państw i rządów, wśród nich premier Beata Szydło. Oto porozumienie w pięciu najważniejszych punktach.

Premier podpisała porozumienie klimatyczne. "Nie uderza w naszą gospodarkę"

Porozumienie klimatyczne wynegocjowane w Paryżu spełnia nasze oczekiwania. Wracamy do polityki, która z jednej strony ma chronić klimat, a z drugiej nie uderza w naszą gospodarkę - powiedziała w piątek w Nowym Jorku premier Beata Szydło. Przed polską premier porozumienie podpisali m.in. prezydent Francji Francois Hollande i sekretarz stanu USA John Kerry. Pod dokumentem mają złożyć podpisy przedstawiciele 171 krajów - ogłosił na początku ceremonii sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun.