Najważniejszym punktem święta koni na Lubelszczyźnie jest Aukcja Koni Arabskich Czystej Krwi Pride of Poland, która odbędzie się w niedzielne popołudnie. Jakie stawki zostaną wylicytowane i który z koni będzie najdroższy? Przypominamy rekordowe sumy, za jakie sprzedano polskie klacze w przeszłości.
Na niedzielnych aukcji zlicytowanych będzie 30 klaczy i jeden ogier. Jak przyznają hodowcy, przygotowanie konia do aukcji wymaga wiele wysiłku. - Zadaniem trenera i prezentera jest wydobycie walorów konia. Zwierzęta są wielokrotnie kąpane, myte i nabłyszczane, aby wydobyć z nich całą grację opowiada Magdalena Hałas ze stadniny w Janowie Podlaskim.
"Bukiet arabski"
Nabywcy podczas kupna, kierują się głównie pochodzeniem, utytułowaniem i nagrodami. Istotny jest również tzw. „bukiet arabski”. Składa się na niego ogólny wdzięk konia, harmonia jego ruchów oraz odpowiednio duże, wyraziste oko, duże chrapy, długa szyja wygięta w łuk, a także kształtna głowa oraz suche nogi i pęciny. Ponadto, ważny jest także temperament konia i czy ma on „to coś”.
Oto rekordy sumy za konie z polskich hodowli:
1. Klacz Pepita - 1,4 mln euro (hodowla w Janowie Podlaskim)
W ubiegłym roku na takiej aukcji za 1,4 mld euro sprzedano 10-letnią siwą klacz Pepitę - wychowankę janowskiej stadniny. Kwota ta była absolutnym rekordem w historii polskich hodowli. Zapłacił ją hodowla ze Szwajcarii. W sumie na aukcji w 2015 roku sprzedano 24 konie za łączną sumę 4 mln euro. 2. Penicylina - 1,5 mln dolarów (hodowla w Janowie Podlaskim) Przez 30 lat najwyższą ceną zapłaconą za polskiego konia była właśnie Penicylina, która została sprzedana podczas wielkiej aukcji polskich koni w 1985 roku w USA. Aukcja pod nazwą „Polish Ovation” była zorganizowana przez polskie stadniny. Gdyby wziąć pod uwagę ówczesną siłę nabywczą dolara, należałoby uznać, że to wciąż rekordowa stawka, którą zapłacono za polskiego konia czystej krwi. 3. Kwestura - 1,125 mln euro (hodowla w Michałowie)
Michałowska Kwestura została sprzedana w 2008 roku i trafiła w ręce szejka z Ajmanu w Zjedoczonych Emiratach Arabskich. „To był koń nad końmi, championka świata w 2008 r., najlepszy na globie arab w danej klasie wiekowej” - mówiono o Kwesturze.
4. El Paso - 1 mln dolarów (hodowla w Janowie Podlaskim)
Ogier został sprzedany za okrągły milion dolarów w 1981 roku. Kupił go amerykański biznesmen Armand Hammer. Tak wysoko wynegocjowaną stawkę przypisuje się światowej koniunkturze na konie czystej krwi arabskiej, jaka wówczas panowała.
5. Bandos - 806 tys. dolarów (hodowla w Janowie Podlaskim) Ogier Bandos został kupiony w 1982 roku przez medialnego potentata i filantropa Davida Murdocka. Miliarder pokusił się później także o kupno kilku innych klaczy, będących córkami Bandosa.
Zobacz: pierwsza aukcja koni po wojnie o dobrą zmianę
Autor: ag//ms / Źródło: tvn24bis.pl, PAP