Ze świata

Ze świata

Włoska huśtawka na rynkach. Morawiecki zabiera głos ws. złotego

Wystraszeni inwestorzy rozpoczęli tydzień od gwałtownej wyprzedaży euro, które mocno taniało szczególnie wobec dolara. Wszystko przez wydarzenia we Włoszech, gdzie premier Matteo Renzi podał się do dymisji w wyniku porażki w niedzielnym referendum. Tracił też złoty, ale była to tylko krótka chwila słabości polskiej waluty. Jak poinformował wicepremier Mateusz Morawiecki ministerstwo finansów nie planuje interweniować na rynku złotego.

Raport: Rosja i Europa Zachodnia się zbroją

Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI) opublikował dane dotyczące globalnego handlu bronią w 2015 roku. USA dominują, mimo pewnego spadku sprzedaży; wzrosty odnotowano w Europie Zachodniej i w Rosji.

Pokonał raka podróżując na rowerze. Niezwykła wyprawa ojca i syna do Australii

- W pierwszą większą podróż przez Amazonię i przesmyk Darien zabrałem Joachima, jako prezent na 18-nastkę - opowiadał o podróżach z synem Robert Czerniak, podróżnik i autor książki "Podróże do granic". Jak jednak dodaje, najważniejszą podróżą, jaką razem odbyli była choroba nowotworowa. W powrocie do zdrowia syna pomogła odpowiednia rehabilitacja. - Plan był taki, że dobrym sposobem na odbudowanie połączeń nerwowych i mięśni będzie długotrwała jazda na rowerze i pojechaliśmy do Australii - wspominał Joachim Czerniak. Na tamtym kontynencie goście cyklu "Pokaż nam świat" pokonali na rowerze 10 tys. km.

Pożegnanie Fidela Castro. "Kubańczycy byli na to przygotowani"

W Santiago de Cuba trwają uroczystości pogrzebowe Fidela Castro, który zmarł 25 listopada w wieku 90 lat. - Kubańczycy byli na to przygotowani, ale mimo wszystko była to dla nich smutna wiadomość - opowiadała Karolina Bałuc z TVN24 BiS, która była na wyspie, kiedy pojawiła się wiadomość o śmierci "El Comandante". Z drugiej strony zwracała uwagę, że wśród młodych nie brakuje zwolenników rządów Raula Castro, brata zmarłego długoletniego przywódcy Kuby.

Ile kosztują bilety, ile wydam na miejscu? Podróż do Azji bez tajemnic

- To część świata, którą prosto się zwiedza. Prosto się po niej przemieszcza i też jest to stosunkowo niedrogie - mówi w TVN24 BiS podróży do Azji Kinga Bielejec. Autorka bloga Gadulec.me spędziła na tamtym kontynencie pięć miesięcy, odwiedzając w tym okresie m.in. Tajlandię, Kambodżę, Wietnam, czy Malezję. Jak wskazuje, bilety lotnicze w obie strony kosztowały ok. 2 tys. zł, mniej więcej tyle, ile przeciętne wydatki miesięczne podczas pobytu w Azji. Jak mówi Kinga Bielejec, inne ceny obowiązywały w Tajlandii, a inne w Wietnamie. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

Drapacz chmur z 73 piętrami. Powstanie jeden z najwyższych budynków w Europie

Szykują się zmiany w londyńskiej panoramie. 73-piętrowy wieżowiec nazywany Trellis, który ma powstać na terenie londyńskiego City pod adresem Undershaft 1, dostał zielone światło na budowę. Jego wysokość przekroczy 300 metrów i uplasuje go na drugim miejscu najwyższych budynków w zachodniej Europie. Na jego szczycie znajdzie się ogólnodostępny punkt widokowy.

Ping-pong, widmo porażki i zagrożenie dla złotego. Pięć faktów o włoskim referendum, które musisz znać

W niedzielę we Włoszech odbędzie się referendum, którego wyniki mogą zdecydować nie tylko o przyszłości Włoch, ale także całej Unii Europejskiej. W razie odrzucenia propozycji premiera Matteo Renziego, możliwe, że dojdzie bowiem w tym kraju do przyspieszonych wyborów. Wyniki głosowania nie pozostaną również bez wpływu na naszą walutę. Poniżej przedstawiamy wszystko, co należy wiedzieć na temat włoskiego referendum.

Rowerem przez śnieg. Tak to się robi w TVN24 BiS

Śnieg, mróz, ślizgawica - to żaden argument do porzucenia roweru zimą. - Śnieg i rower to nie jest wcale tak odległa perspektywa - wskazuje Rafał Wojda, szef redakcji biznesowej TVN24 BiS, który codziennie pokonuje na rowerze ponad 50 km - w obie strony - w drodze do pracy. I to niezależnie od pogody.

Dobrane dane z USA. Ubywa bezrobotnych

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w listopadzie wzrosła o 178 tys. wobec 142 tys. przed miesiącem po korekcie - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie. Łączna korekta liczby nowych miejsc pracy za ostatnie dwa miesiące wynosiła -2 tys.

Cyberataki na system bankowy nadchodzą. Rosja ostrzega

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) spodziewa się cyberataków zagranicznych służb specjalnych na rosyjski system bankowy. Mają rozpocząć się 5 grudnia. W specjalnym komunikacie poinformowała, że podejmuje działania, by im zapobiec.

Ważna zmiana dla Polaków w Niemczech. Ograniczenia zasiłków

Niepracujący cudzoziemcy z krajów Unii Europejskiej nabywają prawo do zasiłku socjalnego dopiero po pięciu latach legalnego pobytu w Niemczech - zdecydował w czwartek wieczorem Bundestag. Posłowie przyjęli projekt ustawy minister pracy Andrei Nahles.

Niemcy rozszerzają opłaty dla tirów. Na wszystkie drogi krajowe

Niemiecki parlament rozszerzył w środę obowiązkowe opłaty dla samochodów ciężarowych na wszystkie drogi krajowe w Niemczech. Obecnie myto obowiązuje na autostradach i na wybranych drogach krajowych. Zgodnie z decyzją Bundestagu, od połowy 2018 r. obejmie całą sieć większych dróg.

Niebezpieczna strona internetu. "Debata Kobiet" w TVN24BiS

Brytyjskie służby ostrzegają przed obnażaniem się w sieci. O niebezpiecznej dla dzieci i młodzieży stronie internetu rozmawiały dr Wioletta Wilk-Reguła z Wyższej Szkoły Studiów Międzynarodowych w Łodzi, Monika Dreger, psycholog orz Ewa Dziemidowicz z Fundacji "Dajemy dzieciom siłę".

Dobra passa na europejskim rynku pracy. Bezrobocie spada

Stopa bezrobocia w strefie euro w październiku, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 9,8 proc., wobec 9,9 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 10,0 proc. - poinformował w komunikacie Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

Podróże z dronem, czyli świat z lotu ptaka

Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik to podróżnicy, którzy podczas swoich wypraw wykorzystują drona. W ten sposób zapisują wspomnienia, uwieczniają piękne krajobrazy z różnych części świata z lotu ptaka. Grecja, Australia czy Afganistan to tylko niektóre kraje, w których wykorzystali nowoczesną technologię.

Rewolucja na wybiegu. Moda w wersji plus size

Świat mody zmienia swoje kanony piękna. Coraz więcej projektantów angażuje kobiety noszące większe rozmiary. O modzie na plus size rozmawiały Iwona Ryszkowska, stylistka ubioru oraz Jowita Zienkiewicz, modelka.

Śmierć na życzenie alternatywą dla odwyku?

W Holandii przeprowadzono eutanazję na alkoholiku, który od lat nie radził sobie z nałogiem. O kontrowersyjnej alternatywie dla odwyku, która zyskuje coraz więcej zwolenników rozmawiali Krzysztof Dowgird, dziennikarz, abstynent od 25 lat oraz psycholog Andrzej Komorowski.