Ze świata

Ze świata

Wybuch w centrum kosmicznym NASA. Zobacz to z bliska

W Centrum Kosmicznym im. Johna F. Kennedy'ego na Florydzie doszło w czwartek do wybuchu. Firma SpaceX, należąca do Elona Muska, przygotowywała tam do startu swoją bezzałogową rakietę - Falcon 9. Zobacz niezwykłe wideo z momentu wybuchu.

Polska bez handlu w niedzielę? Sprawdź, jak jest w Portugalii

Po dwóch latach od liberalizacji handlu w niedziele i święta operatorzy działających w Portugalii sklepów wielkopowierzchniowych nie są nieograniczeni w ustalaniu godzin ich pracy. Nierzadko gminy zakazują im handlu w określone dni lub redukują czas pracy.

Psy rozumieją więcej niż myślisz. O wiele więcej

Psy doskonale wiedzą, kiedy je chwalimy, a kiedy ganimy. Właściciele czworonogów zazwyczaj rozmawiają ze swoimi podopiecznymi, więc dla nich to żadne odkrycie. Dla naukowców tak, bo nie tylko udowodnili, że psy rozumieją, co do nich mówimy, ale zbadali też jak. Materiał z programu "Fakty z Zagranicy" w TVN24 BiS.

Brytyjska premier ma złe informacje dla przyszłych emigrantów

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May nie pozostawiła złudzeń ewentualnym emigrantom. Lokatorka Downing Street 10 wyjaśnia też, że nie będzie ponownego głosowania ws. Brexitu. May chce rozpocząć proces opuszczania europejskiej wspólnoty od ograniczenia swobodny przepływ osób między Wielką Brytanią a UE.

Kobiece podróże solo, czyli samotnie przez Malezję i Birmę

Kamila Kowalewska często podróżuje samotnie, najchętniej do Azji Południowo-Wschodniej. Jej pierwsza wyprawa solo odbyła się do Malezji. W rozmowie z TVN24 BiS opowiadała, że nierzadko spotykała podobne sobie osoby, które zwiedzały świat bez współtowarzyszy. - W podróży solo nigdy nie jest się samemu - mówiła.

Bruksela każe płacić Apple'owi miliardy. Amerykanie bronią

USA zarzuciły Unii Europejskiej sięgnięcie po należne im podatki poprzez decyzję nakazującą koncernowi Apple zapłacenie wielomiliardowych zaległości podatkowych. Te mają być efektem bezprawnego uzyskania od rządu Irlandii ulg w tej dziedzinie. Głos w tej sprawie zabrał nawet minister finansów USA Jack Lew.

Litwini szykują specjalne miejsce na wypadek wojny

Ma powierzchnię 20 piłkarskich boisk, jest tam między innymi szkoła, kościół i centrum handlowe. W sumie ponad 20 budynków. Posłuży wojskom NATO do ćwiczeń na wypadek agresji. Na Litwie oddano do użytku specjalny kompleks przeznaczony do treningu wojsk. Znajduje się na północny wschód od Wilna, niedaleko granicy z Białorusią. Co można tam przećwiczyć - o tym w TVN24 BiS Łukasz Kijek rozmawiał z ppłk Andrzejem Kruczyńskim, byłym żołnierzem GROM.

Złote wizy za domy. Portugalia dobrze zarabia na imigrantach

Obywatele niedemokratycznych krajów spoza Unii Europejskiej kupili w ciągu pięciu lat w Portugalii nieruchomości za blisko 2 mld euro. W zamian otrzymali od Lizbony tzw. złote wizy, uprawniające do stałego pobytu i przemieszczania się po krajach strefy Schengen.

Napływa kolejna fala imigrantów. "Dżungla" się rozrasta

Zwane "dżunglą" obozowisko dla migrantów w Calais na północy Francji liczy już blisko 10 tys. osób. Migranci regularnie napływają do Calais w nadziei na przedostanie się do Wielkiej Brytanii. O tym jak wygląda obecna sytuacja w miasteczku dla uchodźców w TVN24 BiS mówił Łukasz Kijek.

Amerykanie polecą na Kubę. Czekali na to pół wieku

USA zyskuje nowe połączenia lotnicze na Kubę. To kolejny przełom w trudnej historii obu krajów, bowiem planowane loty komercyjne będą pierwszymi od ponad pół wieku. Zgodę na wydawanie połączeń amerykański departament transportu wydał sześciu przewoźnikom. Początkowo loty będą odbywać się trzy razy w tygodniu.

Rozgwieżdżone niebo nad Maderą okiem fotografa

Krzysztof Podgórzak to podróżnik, którego pasją jest fotografia nieba. Szuka miejsc, gdzie może zrobić najlepsze zdjęcia, a należą do nich Madera i Teneryfa, a w Polsce są to Bieszczady. Podstawą są odpowiednie warunki - jak najmniejsza ilość światła. Aby fotografować rozgwieżdżone niebo, wystarczy lustrzanka dla amatorów. Materiał z serii "Pokaż nam świat".

Salsa w cieniu palm, czyli karaibskie wakacje na Kubie

Salsa, rum i plaże z palmami - te trzy wyrażenia, które jako pierwsze przychodzą na myśl Łukaszowi Nowakowi, który w czerwcu odwiedził Kubę. - To wyspa, na której zatrzymał się czas - powiedział podróżnik w TVN24 BiS w cyklu "Pokaż nam świat".

Od rabunków korsarzy do światowego centrum handlu. Historia londyńskiego City

Kariera Londynu jako światowego centrum finansowego rozpoczęła się od rabowania wyładowanych srebrem i złotem hiszpańskich galeonów przez korsarskie floty Francisa Drake'a. Zgromadzony w ten sposób kapitał dał impuls do powstania giełdy królewskiej, budowy manufaktur i rewolucji przemysłowej. W XIX wieku londyńskie City było już najważniejszym centrum finansowym świata. Do czasu I wojny światowej stolica Wielkiej Brytanii właściwie nie miała konkurencji, teraz o tytuł najważniejszego światowego centrum handlu walczy z Nowym Jorkiem, Singapurem czy Tokio. Materiał z programu "Świat o czwartej" w TVN24 BiS.

Dwugłos ws. TTIP. KE odpowiada Francuzom

Komisja Europejska zarzuca niemieckim i francuskim politykom, że "spisują na straty" porozumienie UE-USA o wolnym handlu (TTIP), bez wiedzy o najnowszym stanie negocjacji.

Umowa TTIP nie za kadencji Obamy. Hollande rozwiewa wątpliwości

Prezydent Francois Hollande oświadczył we wtorek, że Francja "nie chce utrzymywać iluzji", że umowę o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym (TTIP) między Stanami Zjednoczonymi a UE można będzie zawrzeć "przed końcem roku" i jeszcze za mandatu prezydenta USA Baracka Obamy.

Polacy nie boją się Brexitu. "Zaradny na pewno da sobie radę"

Polacy, którzy od wielu lat mieszkają w Wielkiej Brytanii, nie boją się Brexitu. Jeżeli ktoś jest zaradny, na pewno da sobie radę; niczego się nie obawiam - mówią. Według niektórych nie jest jeszcze przesądzone, czy Wielka Brytania rzeczywiście opuści UE.

Fiasko rozmów o TTIP? Bruksela zapewnia, że "piłka wciąż jest w grze"

Komisja Europejska, która w imieniu rządów państw UE prowadzi negocjacje w sprawie umowy o partnerstwie handlowo-inwestycyjnym z USA, zapewniła w poniedziałek, że ma odnowiony mandat do prowadzenia rozmów i jest gotowa sfinalizować porozumienie przed końcem roku. Rzecznik KE dodaje, że na stole są propozycje w sprawie niemal wszystkich rozdziałów porozumienia.

Podróż do kraju kontrastów, czyli Maroko na własną rękę

Ewelina i Radosław Jakubowscy wybrali się w podróż po różnorodnych szlakach Maroka. Przekonywali, że wystarczą dwa tygodnie, aby poczuć klimat tego niezwykłego kraju. W programie opowiadali nie tylko o krajobrazach, które udało im się zobaczyć, ale także o oryginalnej kuchni czy o zadziwiających dla Polaków zachowaniach Marokańczyków.

Miasteczko górnicze na sprzedaż. Za 122 mln euro

122 mln euro - za tyle można nabyć hiszpańskie miasteczko Cinera de Gordon, które zamieszkuje około 800 osób. Firma, która przez wiele lat była właścicielem kopalni i przyległych jej terenów zbankrutowała. Miasteczko weszło w skład jej masy upadłościowej i trafiło na sprzedaż.