Ze świata

Ze świata

Obama i Merkel chwalą korzyści z TTIP

Niemcy i Amerykanie "bez wątpienia" skorzystaliby na umowie o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi - napisali we wspólnym artykule w magazynie "WirtschaftsWoche" kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent USA Barack Obama.

"Nie chcecie stracić eksportu prosecco". Sypią się gromy na brytyjskiego ministra

Włosi boją się strat w sprzedaży prosecco, dlatego opowiadają się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w jednolitym rynku UE. Takiego argumentu w rozmowie z tamtejszym ministrem rozwoju gospodarczego miał użyć brytyjski minister spraw zagranicznych Boris Johnson. Na komentarze nie trzeba było długo czekać, europejscy politycy nie zostawiają suchej nitki na brytyjskim urzędniku.

Jak szybko nauczyć się języków? Kilka minut dziennie, bez wkuwania słówek

Gianni Guaita z Florencji na swoje setne urodziny zapragnął nauczyć się języka angielskiego, by móc łatwiej komunikować się ze swoją siostrzenicą. Badania wskazują, że nie jest wcale to niemożliwe. - Trzeba pracować. Ludzie często posługują się taką wymówką, że istnieje jakiś talent do nauki języków. Nie ma czegoś takiego i nawet nie wolno tego propagować - radzi Marlon Couto Ribeiro, który posługuje się 12 językami. Z kolei jego znająca 6 języków żona radzi, by dobrać do siebie odpowiednią metodę indywidualnie - najlepiej taką, którą pasuje do osobowości. - My rozpoczynamy nauczanie języków obcych od diagnozowania. Chcemy odkryć, w jaki sposób dany uczeń uczy się, jak najskuteczniej - mówi poliglotka. Nauczyciele radzą, by języków uczyć się wytrwale "kilka minut codziennie, ale przez lata". Co ciekawe, wcale nie zalecają wkuwania słówek na pamięć.

Promocja przez politykę? Na firmę Ivanki Trump spadła fala krytyki

Firma Ivanki Trump spotkała się z potężną krytyką po tym, jak rozpoczęła promocję wartej 10 tys. dolarów bransoletki, którą córka prezydenta-elekta USA miała na sobie podczas wywiadu telewizyjnego. Firma przyszłej córki przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych została oskarżona o próbę zarabiania pieniędzy na wynikach wyborów prezydenckich.

"Ostatnio kręcę się po Azji". Rowerem przez świat

- Rower umożliwia mi lepsze poznawanie świata - z jednej strony daje prędkość (dziennie jesteśmy w stanie przejechać 100 m), z drugiej strony daje możliwość dotykania tego świata rzeczywistego - mówi Marcin Jakub Korzonek, podróżnik, który zwiedza świat na rowerze. - Ostatnio kręcę się po Azji - mówi podróżnik, który zjeździł m.in.: Turkmenistan, Kirgistan, Uzbekistan, Mongolię, Pakistan, Chiny. W programie "Pokaż nam Świat" opowiedział o swojej wyprawie do Etiopii.

Gigantyczna wyrwa naprawiona w 48 godzin. Tak to się robi w Japonii

Zaledwie dwie doby - tyle zajęło japońskim budowlańcom załatanie potężnej rozpadliny, która powstała pośrodku jednej z najbardziej ruchliwych ulic miasta Fukuoka. Mierzący 30 m długości, 27 m szerokości i 15 m głębokości lej pojawił się 8 listopada br. i objął całą szerokość pięciopasmowej ulicy. Nie wiadomo wciąż, co było przyczyną tak wielkiego osunięcia. Urzędnicy wskazują na prace nad tunelem metra. We wtorek o 5.00 rano (czasu japońskiego) ulica została otwarta na nowo. Po gigantycznym leju nie ma już śladu.

Tajemnice wschodniego Kaukazu. Co warto zobaczyć w Gruzji?

- Warto się wybrać do Gruzji dla dwóch rzeczy: niesamowitych widoków i ludzi, którzy są gościnni, dają serce na dłoni żebyśmy czuli się tam jak w domu - mówi Magdalena Konik, autorka bloga Migawkizpodrozy.com. Jak dodaje podróżniczka, Gruzja jest bardzo bezpiecznym miejscem dla turystów, a Polacy mogą tam liczyć na wyjątkowe traktowanie. Materiał z cyklu "Pokaż nam świat".

Efekt Trumpa. Kanadę czeka fala imigracji?

- Kanadyjczycy są dumni z tego, że są narodem ludzi otwartych, tolerancyjnych i gościnnych - mówiła w TVN24 BiS Joanna Gierak-Onoszko z "Polityki". Po wyborze Donalda Trumpa wielu Amerykanów myśli, czy nie wyemigrować do Kanady. Ten kierunek jest też atrakcyjny dla wielu Polaków. Richard Krzyżewski, Kanadyjczyk mieszkający w Polsce podkreślał, że w Kanadzie nie ma problemy ze znalezieniem pracy, a pensje są na wysokim poziomie.

Rząd Wielkiej Brytanii "nie ma planu" na Brexit. Wyciekła notatka

Rząd nie ma ogólnego planu dotyczącego Brexitu a opracowanie wspólnej strategii wyjścia z Unii Europejskiej może potrwać jeszcze sześć miesięcy, bo w gabinecie Theresy May istnieją głębokie podziały - takie informacje znalazły się notatce, która wyciekła do brytyjskich mediów. BBC twierdzi, że to rządowy dokument, ale rzecznik gabinetu Theresy May dystansuje się do zawartych w nim tez.

Zmiany klimatu gorsze niż wojny

Globalne ocieplenie postępuje. Jego skutki to fale groźnych upałów, powodzie i wyższy poziom wód w jednych miejscach a w innych susze. Przez klęski naturalne domy w tym roku musiało upuścić więcej ludzi niż z powodu wojen. Ale te katastrofy nie do końca powinno się nazywać naturalnymi. Za wszystko odpowiada człowiek.

Cukier najdroższy od czterech lat. Zawiodły zbiory w Brazylii

W październiku br. indeks cen żywności FAO zyskał 0,7 proc., wzrastając do 172,6 punktów, i był najwyższy od marca 2015 r. W skali roku ceny żywności poszły w górę o 9,1 proc. Podrożały produkty mleczne, cukier i zboża, a potaniały oleje i mięso.

Dzieci w katastrofalnej kondycji fizycznej. Debata Kobiet w TVN24 BiS

Młode pokolenie ma dużo słabszą kondycję, niż ich rodzice. Badania przeprowadzone przez warszawską Akademię Wychowania Fizycznego wskazują, że 30 lat temu dzieci znacznie lepiej radziły sobie z ćwiczeniami fizycznymi i osiągały lepsze wyniki. Wydaje się, że jedną z przyczyn może być nadopiekuńczość i nadmierna troska rodziców. O wychowywaniu dzieci rozmawiały Otylia Jędrzejczak, mistrzyni olimpijska w pływaniu, Anna Wdowińska z Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” oraz Aleksandra Pezda z radia TOK FM.

Wenecki exodus i protest mieszkańców. Nie chcą już turystów

Mieszkańcy Wenecji protestowali przeciwko wyludnianiu się miasta. Liczba ludności spadła do rekordowo niskiego poziomu niecałych 55 tysięcy. Mieszkańcy mają już dość ogromnego ruchu turystów, którzy w znacznym stopniu utrudniają codzienne życie Włochów. O problemie mówił w TVN24 BiS Jacek Pałasiński.

Psim zaprzęgiem po Arktyce. Wyjątkowa podróż po norweskiej prowincji

Piotr Brewczyński wybrał się do norweskiej prowincji w Arktyce, podróżując psim zaprzęgiem. Na Svalbard, gdzie podczas dnia polarnego jasno jest przez całą dobę, najłatwiej dotrzeć samolotem. Niezachodzące słońce pozwala na wiele aktywności, a ułatwia to rozwinięta dla turystów infrastruktura. Na dalekim biegunie można spotkać nawet Tajów, którzy mają na wyspie swoją dzielnicę.

450 tys. euro za luksusowe grzyby

Za rekordową sumę 450 tysięcy euro sprzedano białe trufle z okolic Alby na międzynarodowej aukcji, która odbyła się na zamku we włoskim Piemoncie.Trufle licytowali szefowie kuchni i koneserzy z USA i Chin. Największy okaz został sprzedany za 100 tysięcy euro.

Po jasnej i ciemnej stronie szczytu. Ośmiotysięczny Nanga Parbat

O wspinaczce na pakistański ośmiotysięcznik Nanga Parbat podczas programu „Pokaż nam Świat” opowiadali Dominik Szczepański i Piotr Tomza, którzy zdobywali szczyt z dwóch różnych stron - tej jaśniejszej i ciemnej, gdzie w ciągu doby słońce świecić może zaledwie dwie godziny. Przygody i ludzi napotkanych podczas swojej ekspedycji opisali w książce „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia”. Po co wspinać się na ośmiotysięczniki zimą? - Na pewno nie dla pieniędzy, ani dla sławy - odparł Szczepański.

Kraj cygar, starych samochodów i rajskich plaż. Ile kosztuje podróż na Kubę?

- Jeżeli chodzi o turystykę, to Kuba jest miejscem, o którym wielu z nas myśli, że to jest raj - mówił na antenie TVN24BiS Jakub Porada, dziennikarz TTV, radząc, jak tanim kosztem wybrać się do kraju cygar, starych samochodów i rajskich plaż. Jak wskazuje dziennikarz, dopiero od 2015 r. na wyspie jest dostępny internet w wersji Wi-Fi, a obecna liberalizacja gospodarcza przypomina mu czasy przed 1989 r. w Polsce, zwłaszcza że często na ulicach Hawany można zobaczyć polskiego "malucha".

"Nie wyobrażamy sobie, że moglibyśmy je zostawić". Podróże z dziećmi

- Te podróże nie różnią się znacząco od tego, co znamy - twierdzą Karolina Szymańska i Mariusz Zielonka, rodzice, podróżnicy oraz autorzy bloga ourlittleadventures.pl. - Polecamy zaczynanie od takich małych kroków: najpierw wychodzimy na spacer z dzieckiem wokół domu, potem jedziemy do najbliższego miasta. Widzimy, jak dziecko się zachowuje w podróży, w foteliku, samochodzie, pociągu. Potem można polecieć gdzieś samolotem - np. na drugi koniec świata, tak jak my to robimy już teraz z naszymi dziećmi. Wspólnie podróżowali już m.in. do Chile, Izraela i Islandii. Ich kolejnym celem jest Tajlandia.

Boty pomogły Trumpowi? Badania rzucają nowe światło na kampanię w sieci

Automatycznie zaprogramowane boty generowały treści, które wspomagały wizerunki kandydatów w walce o prezydencki urząd w Stanach Zjednoczonych. Incydent dotyczy zarówno Clinton, jak i Trumpa, jednak nowe badania wykazały, że w przypadku tego drugiego było ich znacznie więcej. Wręcz można by odnieść wrażenie, że Twitter kocha Trumpa - donosi portal mashable.com.

Ptasia grypa w Europie. Polska na liście wykrytych przypadków

Wysoce zjadliwy wirus ptasiej grypy rozprzestrzenia się szybko w krajach UE. Przypadki zanotowano w Niemczech i Szwajcarii, Austria także bada, czy doszło do przeniesienia wirusa. W Polsce w wyniku wystąpienia ptasiej grypy wyznaczono w powiatach: nowogardzkim, szczecińskim i polickim obszar zapowietrzony i zagrożony. Jeżeli ktoś znajdzie na tym terenie martwe ptaki z gatunków wodnych, to powinien powiadomić o tym powiatowego lekarza weterynarii.

Niemcy zgodzili się zmniejszyć emisje o 95 proc. By chronić klimat

Niemiecki rząd porozumiał się w sprawie celów redukcji emisji gazów cieplarnianych. Do 2050 roku mają one zmaleć o 80-95 proc. w porównaniu z 2014 r. Przemysł niemiecki nie musi się jednak obawiać, bo rząd ograniczył swoje początkowo bardzo ambitne plany. Gorzej ma energetyka.

Wirus ptasiej grypy blisko granicy z Polską

Na terenie prywatnej fermy drobiu w Niemczech, w powiecie Pomorze Przednie-Greifswald, znaleziono w piątek 31 martwych ptaków. To pierwszy przypadek ptasiej grypy wśród ptaków hodowlanych. Władze zwołały na popołudnie posiedzenie sztabu kryzysowego.

Miliony ludzi w kolejkach do wymiany pieniędzy

Miliony ludzi w kolejkach przed bankami w Indiach oczekują na wymianę banknotów o najwyższych nominałach, unieważnionych przez rząd. Nad chaosem usiłują zapanować oddziały paramilitarne.

Amerykanie palą buty popularnej marki. W proteście przeciwko Trumpowi

W centrum uwagi przeciwników Donalda Trumpa znalazła się firma New Balance. Wszystko za sprawą rzecznika amerykańskiego producenta butów, który w rozmowie z "The Wall Street Journal" powiedział, że dzięki zwycięstwu kandydata republikanów pewne sprawy pójdą w "dobrym kierunku".