Ze świata

Ze świata

Niepokojące pytania o chiński szlak. Szydło wskazuje wzór do naśladowania

- Jeżeli chodzi o to, by polepszyły się nasze relacje gospodarcze z Chinami, to my musimy być bardziej aktywni. Między innymi z tego powodu ja tutaj jestem, między innymi z tego powodu przyjechałam na to forum. Przyjechałam tutaj po to, by rozmawiać, jakie są możliwości Polski, jakie mamy propozycje - mówiła premier na konferencji prasowej, pytana o to, jak przeciwdziałać dużemu deficytowi w handlu z Chinami. Jak podkreśliła, Polska musi zwiększyć współpracę z Chinami, by bilans obrotów handlowych był bardziej korzystny dla nas. - Ale tu jest potrzebna nasza aktywność - zaznaczyła premier. Szefowa polskie rządu odniosła się też do wypowiedzi, że Unia Europejska nie podpisze oświadczeń podsumowujących szczyt. Całość dyskusji w atmosferze pytań i wątpliwości o słuszność inicjatywy nowego połączenia z Państwem Środka.

Gigantyczna inwestycja Chin, na której może skorzystać Polska

Chiny pracują nad koncepcją "Pasa i szlaku", która jest nawiązaniem do tradycji Jedwabnego Szlaku. Inwestycja ma pochłonąć miliardy dolarów a skorzystać na tym może Polska. Szefowa polskiego rządu podczas spotkania z prezydentem Chin mówiła, że liczy na to, iż partnerstwo strategiczne z Chinami przełoży się na "korzystne dla obu stron i wymierne efekty w relacjach gospodarczych".

Lata 90. nie są już obciachem. Te rzeczy przeżywają prawdziwy renesans

Kasety magnetofonowe i winyle od pewnego czasu ponownie święcą triumfy na rynku muzycznym. W ostatnich miesiącach wracają do łask inne przedmioty z lat 90. Stają się hitem i są poszukiwane nie tylko przez osoby, które te lata pamiętają, a producenci potrafią umiejętnie to wykorzystać i zacząć zarabiać na nostalgii. Zobaczcie, do czego chętnie wracają klienci.

Brytyjski negocjator chce "zamrożenia" praw obywateli po Brexicie

Wielka Brytania nie zgadza się, by Europejski Trybunał Sprawiedliwości nadzorował prawa obywateli unijnych w Wielkiej Brytanii. Minister David Davis zapowiedział w telewizyjnym wywiadzie, że "będzie spierał się z Unią Europejską o to, w jaki sposób zagwarantować prawa obywateli europejskich mieszkających na Wyspach".

Sankcje za "dumping socjalny"? Ekspert: Polacy zabierają Francuzom pracę

W dniu zaprzysiężenia Emmanulea Macrona na prezydenta Francji nie milkną echa jego zapowiedzi nałożenia na Polskę sankcji i oskarżenia o "dumping płacowy". W tle tej deklaracji jest przeniesienie z Francji do Polski fabryki koncernu Whirpool. Zdaniem ekspertów, spełnienie francuskich zapowiedzi na szczeblu europejskim jest niemożliwe. Przyznają jednocześnie, że jeśli chodzi o świadczenia społeczne to wciąż są one w Polsce niskie, poniżej średniej unijnej.

Nowe połączenie Europy z Azją. Co planują Turcy i Chińczycy?

Turcja realizuje projekt tranzytowego połączenia Europy i Azji tzw. Korytarzem Środkowym, ang. Middle Corridor. O koncepcji inwestycji mówił na Forum Pasa i Szlaku w Pekinie prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. W Forum bierze udział blisko 30 przywódców z całego świata, wśród nich szefowa polskiego rządu Beata Szydło.

Dom z lustra, który możesz postawić wszędzie. Zobacz, ile kosztuje

Firmy prześcigają się w projektowaniu domków modułowych. Teraz swój pomysł przedstawiła firma z Estonii. Wielkością ani tym bardziej wyglądem nie przypomina on standardowego domu. W całości skonstruowana z luster chatka ma tylko 18 metrów kwadratowych. Niewielki domek, gdziekolwiek wybudowany, całkowicie stapia się z otoczeniem. W założeniu twórców, postawienie konstrukcji ma nie zabrać więcej niż osiem godzin.

Ceny konsumpcyjne w USA w kwietniu wzrosły

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w kwietniu wzrosły o 0,2 procent w ujęciu miesiąc do miesiąca, a rok do roku wzrosły o 2,2 procent - podał amerykański Departament Pracy w komunikacie.

Pytania o prawa Polaków po Brexicie

Parlament Europejski nie podpisze porozumienia dotyczącego Brexitu, dopóki nie będzie ono gwarantowało ono podstawowych praw obywatelom Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. O tym, jak Brytyjczycy rozwiążą tę kwestię w "Otwarciu Dnia" rozmawiali prezes Virgin Mobile Grażyna Piotrowska-Oliwa i Steve Terret, Brytyjczyk mieszkający w Polsce, Kancelaria Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy.

Ten zakaz może uderzyć w Polaków. Jest reakcja Unii

Administracja Donalda Trumpa rozważa rozszerzenie zakazu wnoszenia laptopów na pokład samolotów lecących do Stanów Zjednoczonych. Zakaz miałby objąć także część krajów europejskich. Bruksela zażądała pilnych rozmów z Waszyngtonem na temat ewentualnego rozszerzenia na niektóre państwa europejskie amerykańskiego zakazu wnoszenia laptopów na pokład samolotów lecących do USA - informuje w czwartek Reuters.

Brak informacji o odwołanym locie? Należy się odszkodowanie. Jest ważny wyrok

Przewoźnik ma obowiązek wypłacić pasażerom odszkodowanie, jeśli nie poinformował ich zawczasu, czyli co najmniej na dwa tygodnie przed planowanym odlotem, że ich lot został odwołany – wynika z wydanego w czwartek wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Reguła ta obowiązuje nie tylko w sytuacji, kiedy pasażer wykupi podróż bezpośrednio u przewoźnika, ale także wtedy, gdy bilet zostanie kupiony na przykład za pośrednictwem internetowego biura podróży.

Majątek zostanie w rękach państwa. Decyzja uderzy głównie w emerytów

Nowy bułgarski rząd centroprawicowego premiera Bojko Borysowa postanowił wstrzymać prywatyzację. Decyzję gabinet podjął w środę, na swoim pierwszym posiedzeniu - informuje w czwartek bułgarska prasa. Tymczasem takie posunięcie może odbić się negatywnie na państwowym funduszu emerytalnym, bo na mocy ustawy z 2004 roku to właśnie tam powinna wpływać większa część przychodów z prywatyzacji.

Ukraińcy bez wiz wjadą do Unii. Ostatni krok zrobiony

Przedstawiciele państw unijnych w Radzie Unii Europejskiej zatwierdzili w czwartek zniesienie przez Unię Europejską wiz dla obywateli Ukrainy. Był to ostatni formalny krok otwierający dla naszych wschodnich sąsiadów możliwość łatwiejszego podróżowania do Wspólnoty.

Tak wygląda pogoń na morzu za przemytnikami narkotyków

Przemyt używek to problem na całym praktycznie świecie. Jedno z miejsc, gdzie prowadzona jest szczególnie intensywna walka z tym procederem to Ameryka Środkowa. Walka trwa nie tylko na lądzie - ale i na morzu. Tak to wygląda z perspektywy załogi amerykańskiego patrolowca Straży Przybrzeżnej, który tropi przemytników, transportujących narkotyki do Stanów Zjednoczonych. Materiał z programu "24 Godziny".

Laboratorium podejrzane o manipulowanie próbkami związanymi z zabójstwami i gwałtami

Wielu skazanych może wyjść na wolność, a zwolnieni od odpowiedzialności – będą ponownie sprawdzani. To skutek afery w Wielkiej Brytanii. We współpracującym z policją prywatnym laboratorium, badającym materiał z miejsc przestępstw, doszło do manipulowania próbkami. Dokonywali tego dwaj pracownicy – już zwolnieni z firmy. Chodzi o kilka tysięcy przestępstw – w tym zabójstw i gwałtów. Materiał programu "24 Godziny".

Małżeństwo tylko heteroseksualne. Ten kraj chce zmienić konstytucję

Małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny - ten zapis może się pojawić w konstytucji Rumunii. Na razie ma odbyć się referendum w tej sprawie. Propozycja wywołuje wielki sprzeciw par homoseksualnych w Rumunii i głosy sprzeciwu światowych organizacji obrony praw człowieka, ale i tak projekt plebiscytu został przyjęty przez parlament bez najmniejszego problemu. Materiał z programu "24 Godziny".

Biorą się za Arktykę. "To w naszym interesie"

Finlandia przejmuje w czwartek od Stanów Zjednoczonych przewodnictwo w Radzie Arktycznej i Arktycznej Radzie Gospodarczej. Finowie chcą przekonać pozostałe państwa, że modernizacja przestarzałej infrastruktury w obszarach arktycznych będzie korzystna dla środowiska i biznesu.

Twarda reformatorka podała się do dymisji. Oto jej następca

Pełniącym obowiązki prezesa Banku Narodowego Ukrainy (NBU) będzie jego dotychczasowy pierwszy wiceprezes Jakiw Smolij – poinformowała w opublikowanym w środę wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina szefowa NBU Wałerija Hontariewa, która tego dnia odeszła ze stanowiska.

Chcą, by turyści oglądali fontannę di Trevi w biegu

Władze Rzymu mają coraz większy problem z utrzymaniem porządku i spokoju koło fontanny di Trevi, masowo odwiedzanej przez turystów. Mnożą się skoki do wody, mimo wysokich kar za te wybryki. Burmistrz chce wprowadzić zakaz zatrzymywania się przed fontanną.