Czarnecki: nie zgadzamy się, że Idea Bank był zagrożony upadłością

Źródło:
TVN24 Biznes
Czarnecki o współczynniku wypłacalności Idea Banku
Czarnecki o współczynniku wypłacalności Idea BankuTVN24
wideo 2/21
Czarnecki o współczynniku wypłacalności Idea BankuTVN24

Nie zgadzamy się z tezą, że Idea Bank był zagrożony upadłością – powiedział w "Faktach po Faktach" na antenie TVN24 właściciel Grupy Getin Holding Leszek Czarnecki. Dodał, że odwołanie od decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w sprawie przymusowej restrukturyzacji Idea Banku zostanie złożone "najprawdopodobniej jutro".

Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował w czwartek, że z powodu złej sytuacji kapitałowej wszczął przymusową restrukturyzację Idea Banku. W związku z nią 3 stycznia 2021 r. Idea Bank został przejęty przez Bank Pekao. 

O zagrożeniu upadłością i kapitale

Czarnecki we wtorek w "Faktach po Faktach" powiedział, że "tak zwane resolution, czyli wywłaszczenie właścicieli z majątku" banku może nastąpić m.in., gdy bank jest zagrożony upadłością. - Z tym się absolutnie nie zgadzamy – podkreślił.

Dodał, że nieprawdą jest jakoby akcjonariusze nie chcieli ratować banku.

- Wymyśliliśmy szereg transakcji, które miały zwiększyć kapitał banku o 300 milionów złotych. Uzgodniliśmy te transakcje z naszym audytorem, który potwierdził, że taki będzie efekt tych transakcji. (...) Zarząd banku spotkał się z przedstawicielami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, przedstawił im założenia tych transakcji, spotkał się z bardzo pozytywną reakcją. (...) Zarząd i rada banku przegłosowały przeprowadzenie tych transakcji. Po 14 dniach, w ostatnim dniu, BFG zablokował nam te transakcje, korzystając z prawa weta jako kurator – tłumaczył Czarnecki.

Przypomniał, że "BFG jako kurator był zobowiązany do pomagania w przeprowadzeniu restrukturyzacji".

- Nie podano żadnego wyjaśnienia. Na pytanie, dlaczego te transakcje zostały zablokowane, powiedziano, że nie mogą nam podać wyjaśnienia, bo to by pogorszyło sytuację BFG ewentualnie w sądzie – powiedział Czarnecki.

Dodał, że "potem weto było jeszcze kilkakrotnie wykonywane".

Czarnecki: nie zgadzamy się, że Idea Bank był zagrożony upadłością
Czarnecki: nie zgadzamy się, że Idea Bank był zagrożony upadłościąTVN24

CAŁA ROZMOWA W "FAKTACH PO FAKTACH" W INTERNECIE >>>

O planie naprawczym

- KNF (Komisja Nadzoru Finansowego – red.) zablokowała nam plan naprawy. I jesteśmy w tym miejscu, gdzie jesteśmy – ocenił.

Pytany, czy KNF wytłumaczyła, dlaczego odrzuciła plan naprawczy, Czarnecki odpowiedział: - Stwierdziła, że nie wierzy w ten plan naprawczy – w dużym uproszczeniu. Poprosiła o przygotowanie nowego planu. Przygotowaliśmy nowy – wysłaliśmy go w grudniu do KNF. Miał być rozpatrywany w styczniu. Rozumiem, że do tego nie dojdzie.

- W międzyczasie, pomimo tego, że plan nie był zatwierdzony, realizowaliśmy jego założenia, znacznie wyprzedzając to wszystko, co napisaliśmy w tym planie naprawy, doprowadzając bank do bardzo wysokiej rentowności. Czwarty kwartał ubiegłego roku był chyba najlepszym kwartałem w historii tego banku. Zakończył się ogromnym zyskiem. Stabilnym w każdym miesiącu, bez zdarzeń jednorazowych – zaznaczył Czarnecki.

Dodał, że o tym "KNF i BFG doskonale wiedzieli".

- Szacujemy, że tylko w ostatnim kwartale z podstawowej działalności bank zarobił ponad 20 milionów złotych – powiedział.

"KNF zablokowała nam plan naprawy"
"KNF zablokowała nam plan naprawy"TVN24

O kapitałach własnych i współczynniku wypłacalności

Czarnecki odniósł się również do stwierdzenia z komunikatu Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, że "według oszacowania przeprowadzonego na zlecenie BFG przez PwC Advisory kapitały własne Idea Banku na 31 sierpnia 2020 r. były ujemne i wynosiły minus 482,8 mln zł".

- Ten samo komunikat mówi, że bank miał współczynnik wypłacalności na poziomie 2,5 procent wobec wymaganych 10,5 procent. Co jest prawdą i ja potwierdzam te liczby, ten współczynnik rzeczywiście był dużo niższy od wymaganego. Problem w tym, że współczynnik wypłacalności to iloraz kapitału banku i jego aktywów i wartość kredytów, mówiąc kolokwialnie. W związku z tym - nie wiem jakim cudem - gdy kapitał jest ujemny, to współczynnik wypłacalności może być dodatni – powiedział.

Dodał, że "drugą sprawą" jest to, iż "znacjonalizowano bank, z którego część przekazano do Pekao S.A.". - Pekao oświadczyło natychmiast na konferencji prasowej, że przewiduje, że z tej transakcji zarobi 300 milionów złotych. Z drugiej strony BFG oświadcza, że w tym, co zostało w Idea Banku, po przekazaniu do Pekao S.A., jest majątek wartości 200 milionów złotych. Jak z tego można zrobić kapitał ujemny, to ja po prostu nie wiem – zastanawiał się Czarnecki.

Powiedział również, że oszacowania zostało zrobione "bez żadnego kontaktu ze spółką", a PwC Advosory "nie kontaktowało się z audytorem". Jego zdaniem "robiono dwie wyceny – pierwszą w styczniu i drugą w sierpniu". - Jeżeli KNF wiedział, że według tego szacunku kapitały są ujemne, a ja twierdzę, że jest to nieprawda, to dlaczego się nie skontaktował ze spółką? Dlaczego nie puścił komunikatu na giełdzie? Ludzie przecież kupowali akcje. Ja tego nie rozumiem – przyznał.

- Wiele transakcji się zdarzyło już po sierpniu, bardzo pozytywnych, które zwiększyły kapitał. W związku z tym te wyceny są dla mnie równie wiarygodne, jak informacje o dziennej liczbie zarażonych COVID-em – podkreślił.

Czarnecki: w czwartym kwartale Idea Bank zarobił 20 mln zł
Czarnecki: w czwartym kwartale Idea Bank zarobił 20 mln złTVN24

Zapowiedź odwołania od decyzji BFG

Czarnecki jeszcze w czwartek, 31 grudnia zapowiedział, że 4 stycznia zostanie złożone odwołanie od decyzji BFG do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. - Trudno mi tę decyzję inaczej rozumieć niż tylko w kategorii - tej o której mi mówił prezes Chrzanowski - "planu Zdzisława" przejmowania moich banków. Nie udało się ich przejąć, nie udało się mnie aresztować, więc wracamy do "planu Zdzisława" – mówił wtedy Czarnecki.

PRZYMUSOWA RESTRUKTURYZACJA IDEA BANKU - KALENDARIUM >>>

Kontakty z byłym rzecznikiem PiS

Czarnecki odniósł się także do sprawy swoich spotkań z byłym rzecznikiem Prawa i Sprawiedliwości, obecnie świadczącym usługi z zakresu public relations, Adamem Hofmanem, podczas których były polityk miał składać mu w imieniu obozu rządowego propozycje korupcyjne. O sprawie jako pierwsza informowała w połowie listopada "Gazeta Wyborcza".

Tłumaczył chronologię swoich kontaktów z byłym rzecznikiem PiS.

- Spotkanie miało miejsce 15 września, co jest bardzo łatwe do udowodnienia. 23 września było drugie spotkanie. Przed tym spotkaniem 15 września dostałem telefon od pana Hofmana, który powiedział, że chce się spotkać, bo ma pomysł na to, "jak usprawnić komunikację banku". Do spotkania doszło. Uczestniczył w nim pan Hofman i pan (Robert, partner w agencji R4S – red.) Pietryszyn. I wtedy usłyszałem, że jest propozycja zatrudnienia - czy to w charakterze doradcy, czy członka zarządu – pana (Michała, byłego prezesa Pekao SA – red.) Krupińskiego, który ma dobre rozeznanie w nadzorze (finansowym – red.), a przede wszystkim w Ministerstwie Sprawiedliwości, że dobrze zna pana Ziobrę i że będzie najlepszą osobą, która może to wszystkim wytłumaczyć, a tak w ogóle to ma pomysł na połączenie banków – opisywał Czarnecki.

Czarnecki: spotkania z Adamem Hofmanem odbyły się 15 i 23 września
Czarnecki: spotkania z Adamem Hofmanem odbyły się 15 i 23 wrześniaTVN24

- Ponieważ po wcześniejszej propozycji, którą otrzymałem w czerwcu, pomocy w przejęciu TVN24 i zmiany jego profilu, stwierdziłem, że chyba jednak pan Hofman nie jest osobą, która zajmuje się wyłącznie PR-em, ale ewidentnie, wbrew swoim zaprzeczeniom, dalej jest w polityce, to w związku z tym z dużym znakiem zapytania podchodziłem do tych wszystkich rozmów i byłem bardzo ciekawy, czy pan Michał Krupiński złoży mi podobną ofertę do tej, jaką złożył pan Chrzanowski. Więc powiedziałem, że chcę poznać, co pan Krupiński ma w tej sprawie do powiedzenia. Po czym pan Hofman powiedział, że zorganizuje spotkanie za tydzień, 23 września – kontynuował Czarnecki. 

- Potem 23 września drugi raz się spotkałem z panem Hofmanem, stąd pewnie mu się mylą daty, natomiast na to drugie spotkanie pan Krupiński już nie przyjechał, ponieważ było to już po sławetnej konferencji pana ministra Ziobry – mówił biznesmen, nawiązując do tego, że 21 września minister sprawiedliwości i prokurator generalny ogłosił, że Prokuratura Regionalna wystąpiła z wnioskiem o postawienie zarzutów Czarneckiemu o doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem klientów Idea Banku na sumę 130 mln złotych. 

"Luźno rzucona uwaga, że najlepiej to by było, jakbym kupił cały TVN"

Gość "Faktów po Faktach" odniósł się także do jeszcze wcześniejszego spotkania z Hofmanem, które odbyło się w czerwcu 2020 roku w Miami. - Spotykając się z panem Hofmanem w Miami, powiedziałem, że ja naprawdę chcę prowadzić spokojnie swój biznes, wyprowadzić banki na prostą, doprowadzić je do rentowności i spokojnie pracować – mówił Leszek Czarnecki. 

Dodał, że w związku z tym pytał się, "co musiałby zrobić, żeby ta władza dała mu święty spokój". - Mi jest już wszystko jedno, co się stanie z panem Chrzanowskim, z panem (Zdzisławem, byłym szefem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – red.) Sokalem, niech mi dadzą święty spokój – mówił. 

- Wtedy z tamtej strony padła taka luźno rzucona uwaga, że najlepiej to by było, jakbym kupił cały TVN, żeby zmienić nieco jego profil na bardziej przychylny władzy, na co wybuchnąłem śmiechem i rozmowa się skończyła – relacjonował Czarnecki. 

- Po czym mniej więcej w połowie czerwca dostałem telefon z prośbą o spotkanie w sprawie ciekawego projektu medialnego. Kilka dni później przyleciał pan Hofman i powiedział, że jest propozycja przejęcia TVN24, bo prawdopodobnie będzie na sprzedaż. Powiedziałem, że według mnie tej transakcji nie ma, Discovery nie chce sprzedawać i że raczej sam TVN jako taki nie ma szansy się utrzymać. Na co usłyszałem, że z tym nie ma problemu, bo spółki państwowe mogą zawsze zasilać reklamami, a gdyby profil TVN24 został trochę zmieniony, a najlepiej, gdyby zamknięto polską stację i zaczął nadawać tylko po angielsku, to spotkałoby się to z dużym uznaniem władz – przedstawiał przebieg rozmowy z Hofmanem.

Autorka/Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Obowiązek zbiórki opakowań po mleku i produktach mlecznych w ramach sytemu kaucyjnego zostanie przesunięty na 2026 rok - wynika z opublikowanego we wtorek projektu ustawy odnoszącego się do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Przedstawiciele branży napojowej oraz handlu apelowali wcześniej, aby spod systemu kaucyjnego wyłączyć opakowania po mleku i napojach mlecznych. W ich ocenie zbieranie takich opakowań mogłoby skończyć się "zafundowaniem sobie bomby biologicznej".

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Branża ostrzegała przed "bombą biologiczną". Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Maspex sfinalizował we wtorek proces przejęcia spółki Jan Becher - Karlovarská Becherovka, w wyniku czego polska spółka stała się właścicielem czeskiej marki alkoholu Becherovka oraz zakładu produkcyjnego i magazynu w Karlovych Varach. Transakcja została zrealizowana z firmą The Pernod Ricard Group.

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Słynna czeska marka trafia w polskie ręce

Źródło:
PAP

Duralex, francuska firma zajmująca się produkcją naczyń ze szkła hartowanego, w tym popularnych w Polsce szklanek, ogłosiła upadłość - podają zagraniczne media. Trwają poszukiwania nowego nabywcy tego, co z zakładu pozostało. Pracownicy nie tracą nadziei, że uda się uniknąć utraty 230 miejsc pracy.

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Znany producent ogłasza upadłość. "Miażdżący cios"

Źródło:
"Le Monde"

Ministerstwo Finansów stworzy internetowy system e-faktur od nowa - zapowiedział minister Andrzej Domański. - Nasi poprzednicy de facto podłożyli minę pod polską gospodarkę - stwierdził szef MF.

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

"Podłożyli minę pod polską gospodarkę". Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Podatek od aut spalinowych zostanie zastąpiony dopłatami do elektryków - wynika z wpisu na platformie społecznościowej X ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. We wtorek rząd przyjął zmiany w Krajowym Planie Odbudowy.

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Zwrot w sprawie podatku od aut. Będzie nowe rozwiązanie

Źródło:
PAP

W praktyce zapadła decyzja, że nie będzie budowany Centralny Port Komunikacyjny. Musimy się temu zdecydowanie przeciwstawić, bo Polska nie może być krajem peryferyjnym, potrzebujemy lotniska na miarę naszego kraju - powiedział we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Kaczyński zabrał głos w sprawie CPK

Źródło:
PAP

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Regulacja przedłuża ochronę tymczasową dla osób uciekających przed wojną do 30 września 2025 roku. Zmiany zakładają także wprowadzenie dodatkowego kryterium wypłaty 800 plus dla Ukraińców.

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

800 plus dla Ukraińców. Jest dodatkowy warunek

Źródło:
PAP

W środę wypada 20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Do marca 2024 roku nasz kraj otrzymał z UE 261 miliardów euro, a wpłacił 85,8 miliarda euro - powiedziała we wtorek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. - Dla wszystkich tych, którzy mówią, że dopłacamy do Unii Europejskiej: jest naprawdę dokładnie odwrotnie - podkreśliła szefowa MFiPR.

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Ile pieniędzy Polska otrzymała z UE? Minister podała "bilans na czysto"

Źródło:
PAP

Spółka Orlenu była naszpikowana agentami służb, którzy nie zorientowali się, że mają do czynienia z lewym interesem i kradzieżą pieniędzy na wielką skalę - stwierdził były prezes PGNiG Piotr Woźniak, odnosząc się do 1,5 miliardowej straty Orlen Trading Switzerland. To i tak według niego nic, wobec ogromnej straty w wysokości 10,2 mld złotych jaką odnotowała w ubiegłym roku spółka. Orlen straciła na inwestycjach w petrochemię.

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Gigantyczna strata Orlenu. "10-miliardowy odpis z powodu ignorancji i braku kompetencji zarządu"

Źródło:
TVN24 BiS

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, zdecydował o przekazaniu do windykacji kary pieniężnej od Radia ZET. Chodzi o kwotę 476 tysięcy złotych. Wcześniej szef KRRiT podobne decyzje podjął wobec spółki TVN S.A. oraz radia TOK FM. Działaniom Macieja Świrskiego sprzeciwiają się organizacje dziennikarskie.

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Jest decyzja szefa KRRiT w sprawie kary dla Radia ZET

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczął się tydzień majówkowy. W związku ze świętami wypadającymi w najbliższych dniach, większe sklepy będą otwarte w kratkę. Część sieci zdecydowała o wydłużeniu godzin pracy. Poniżej podajemy kalendarz handlowy.

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Zakupy w kratkę. Zmiany w niektórych sklepach na majówkę

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę jako nowy prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Następca Gertrudy Uścińskiej wraca na stanowisko po ponad dziewięcioletniej przerwie. Za jego pierwszej kadencji w instytucji wdrożono kilka istotnych reform.

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Nowy-stary prezes ZUS zaczął pracę

Źródło:
PAP

Karolina Mucha-Kuś złożyła rezygnację z członkostwa w radzie nadzorczej spółki Tauron Polska Energia. Mucha-Kuś wcześniej przez kilkadziesiąt dni pełniła obowiązki prezesa zarządu tej firmy energetycznej.

Rezygnacja w Tauronie po nieco ponad trzech miesiącach. "Nie podała przyczyn"

Rezygnacja w Tauronie po nieco ponad trzech miesiącach. "Nie podała przyczyn"

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w kwietniu 2024 roku wyniosła 2,4 procent, licząc rok do roku - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1 procent. W marcu wzrost cen towarów i usług wynosił w ujęciu rocznym 2 procent.

Inflacja w kwietniu. Są wstępne dane

Inflacja w kwietniu. Są wstępne dane

Źródło:
tvn24.pl

Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tysięcy złotych wejdzie w życie do końca kadencji - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" minister finansów Andrzej Domański. - Premier (Donald Tusk - red.) zobowiązał mnie do przedstawienia planu, jak dojść do tej kwoty i oczywiście taki plan panu premierowi przedstawię. Realizujemy konkretne nasze zobowiązania - zapewnił szef MF.

Głośna obietnica wyborcza. Minister o realizacji "do końca kadencji"

Głośna obietnica wyborcza. Minister o realizacji "do końca kadencji"

Źródło:
tvn24.pl

Dyrektor generalny grupy HSBC Noel Quinn nieoczekiwanie, po prawie pięciu latach pełnienia tej funkcji, odchodzi. W firmie spędził 37 lat.

Dyrektor generalny HSBC niespodziewanie odchodzi ze stanowiska

Dyrektor generalny HSBC niespodziewanie odchodzi ze stanowiska

Źródło:
BBC

Niemal połowa studentów w Polsce zarabia nie więcej niż cztery tysiące złotych "na rękę" - wynika z raportu "Student w pracy 2024" Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu. Jednocześnie pensja co czwartego wynosi co najwyżej tysiąc lub dwa. Blisko co trzecia osoba zarabia między cztery a sześć tysięcy złotych. Znacząco wzrosły jednak aspiracje, co do płacy w przyszłości.

Tyle zarabiają polscy studenci. "Niepewność dotyka przede wszystkim młode osoby"

Tyle zarabiają polscy studenci. "Niepewność dotyka przede wszystkim młode osoby"

Źródło:
tvn24.pl

Stały Komitet Rady Ministrów (SKRM) przyjął między innymi projekt ustawy o bonie energetycznym - przekazał szef SKRM Maciej Berek. Dodał, że rząd zajmie się projektem 7 maja. Zgodnie z projektem bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w II połowie 2024 r. i ma mieć wartość od 300 do 1200 zł.

Bon energetyczny po majówce. Jest zapowiedź rządu

Bon energetyczny po majówce. Jest zapowiedź rządu

Źródło:
PAP

Polskie Porty Lotnicze chcą rozbudować Lotnisko Chopina. W 2029 roku port w Warszawie ma osiągnąć przepustowość na poziomie 30 milionów pasażerów. Zdaniem Macieja Laska, pełnomocnika rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego, w 2035 roku cały ruch lotniczy z Warszawy będzie mógł zostać przeniesiony do planowanego portu w Baranowie.

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Lotnisko Chopina do rozbudowy. Na CPK trzeba poczekać ponad dekadę

Źródło:
PAP

Marzena Czarnecka ma dwa domy, cztery mieszkania i ponad milion złotych w polskiej walucie - wynika z oświadczenia majątkowego minister przemysłu. Oprócz tego w zeznaniu znalazły się torebki, zegarki i biżuteria o wartości powyżej 10 tysięcy złotych. 

Domy, mieszkania i ponad półtora miliona na koncie. Oto oświadczenie majątkowe minister przemysłu

Domy, mieszkania i ponad półtora miliona na koncie. Oto oświadczenie majątkowe minister przemysłu

Źródło:
tvn24.pl

Brytyjski dziennik "Financial Times" i amerykańska firma OpenAI zawarły umowę pozwalającą wykorzystywać zarchiwizowane treści gazety do trenowania modeli sztucznej inteligencji. Wcześniej twórca chatbota ChatGPT parafował podobne umowy między innymi z amerykańską agencją Associated Press, czy niemieckim wydawnictwem Axel Springer.

Sztuczna inteligencja zyska nowe treści. Jest umowa z renomowaną gazetą

Sztuczna inteligencja zyska nowe treści. Jest umowa z renomowaną gazetą

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) uznała, że iPadOS - system operacyjny firmy Apple na tablety - to tak zwany strażnik dostępu, a więc podlega surowszym regulacjom w ramach Aktu o rynkach cyfrowych (DMA). Amerykański gigant technologiczny ma pół roku na dostosowanie się do przepisów.

Apple pod lupą Brukseli. Będą surowsze regulacje unijne

Apple pod lupą Brukseli. Będą surowsze regulacje unijne

Źródło:
PAP