Czarnecki: nie zgadzamy się, że Idea Bank był zagrożony upadłością

Źródło:
TVN24 Biznes
Czarnecki o współczynniku wypłacalności Idea Banku
Czarnecki o współczynniku wypłacalności Idea BankuTVN24
wideo 2/21
Czarnecki o współczynniku wypłacalności Idea BankuTVN24

Nie zgadzamy się z tezą, że Idea Bank był zagrożony upadłością – powiedział w "Faktach po Faktach" na antenie TVN24 właściciel Grupy Getin Holding Leszek Czarnecki. Dodał, że odwołanie od decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w sprawie przymusowej restrukturyzacji Idea Banku zostanie złożone "najprawdopodobniej jutro".

Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował w czwartek, że z powodu złej sytuacji kapitałowej wszczął przymusową restrukturyzację Idea Banku. W związku z nią 3 stycznia 2021 r. Idea Bank został przejęty przez Bank Pekao. 

O zagrożeniu upadłością i kapitale

Czarnecki we wtorek w "Faktach po Faktach" powiedział, że "tak zwane resolution, czyli wywłaszczenie właścicieli z majątku" banku może nastąpić m.in., gdy bank jest zagrożony upadłością. - Z tym się absolutnie nie zgadzamy – podkreślił.

Dodał, że nieprawdą jest jakoby akcjonariusze nie chcieli ratować banku.

- Wymyśliliśmy szereg transakcji, które miały zwiększyć kapitał banku o 300 milionów złotych. Uzgodniliśmy te transakcje z naszym audytorem, który potwierdził, że taki będzie efekt tych transakcji. (...) Zarząd banku spotkał się z przedstawicielami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, przedstawił im założenia tych transakcji, spotkał się z bardzo pozytywną reakcją. (...) Zarząd i rada banku przegłosowały przeprowadzenie tych transakcji. Po 14 dniach, w ostatnim dniu, BFG zablokował nam te transakcje, korzystając z prawa weta jako kurator – tłumaczył Czarnecki.

Przypomniał, że "BFG jako kurator był zobowiązany do pomagania w przeprowadzeniu restrukturyzacji".

- Nie podano żadnego wyjaśnienia. Na pytanie, dlaczego te transakcje zostały zablokowane, powiedziano, że nie mogą nam podać wyjaśnienia, bo to by pogorszyło sytuację BFG ewentualnie w sądzie – powiedział Czarnecki.

Dodał, że "potem weto było jeszcze kilkakrotnie wykonywane".

Czarnecki: nie zgadzamy się, że Idea Bank był zagrożony upadłością
Czarnecki: nie zgadzamy się, że Idea Bank był zagrożony upadłościąTVN24

CAŁA ROZMOWA W "FAKTACH PO FAKTACH" W INTERNECIE >>>

O planie naprawczym

- KNF (Komisja Nadzoru Finansowego – red.) zablokowała nam plan naprawy. I jesteśmy w tym miejscu, gdzie jesteśmy – ocenił.

Pytany, czy KNF wytłumaczyła, dlaczego odrzuciła plan naprawczy, Czarnecki odpowiedział: - Stwierdziła, że nie wierzy w ten plan naprawczy – w dużym uproszczeniu. Poprosiła o przygotowanie nowego planu. Przygotowaliśmy nowy – wysłaliśmy go w grudniu do KNF. Miał być rozpatrywany w styczniu. Rozumiem, że do tego nie dojdzie.

- W międzyczasie, pomimo tego, że plan nie był zatwierdzony, realizowaliśmy jego założenia, znacznie wyprzedzając to wszystko, co napisaliśmy w tym planie naprawy, doprowadzając bank do bardzo wysokiej rentowności. Czwarty kwartał ubiegłego roku był chyba najlepszym kwartałem w historii tego banku. Zakończył się ogromnym zyskiem. Stabilnym w każdym miesiącu, bez zdarzeń jednorazowych – zaznaczył Czarnecki.

Dodał, że o tym "KNF i BFG doskonale wiedzieli".

- Szacujemy, że tylko w ostatnim kwartale z podstawowej działalności bank zarobił ponad 20 milionów złotych – powiedział.

Leszek Czarnecki: "KNF zablokowała nam plan naprawy", wypowiedź z 2021 roku
"KNF zablokowała nam plan naprawy"TVN24

O kapitałach własnych i współczynniku wypłacalności

Czarnecki odniósł się również do stwierdzenia z komunikatu Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, że "według oszacowania przeprowadzonego na zlecenie BFG przez PwC Advisory kapitały własne Idea Banku na 31 sierpnia 2020 r. były ujemne i wynosiły minus 482,8 mln zł".

- Ten samo komunikat mówi, że bank miał współczynnik wypłacalności na poziomie 2,5 procent wobec wymaganych 10,5 procent. Co jest prawdą i ja potwierdzam te liczby, ten współczynnik rzeczywiście był dużo niższy od wymaganego. Problem w tym, że współczynnik wypłacalności to iloraz kapitału banku i jego aktywów i wartość kredytów, mówiąc kolokwialnie. W związku z tym - nie wiem jakim cudem - gdy kapitał jest ujemny, to współczynnik wypłacalności może być dodatni – powiedział.

Dodał, że "drugą sprawą" jest to, iż "znacjonalizowano bank, z którego część przekazano do Pekao S.A.". - Pekao oświadczyło natychmiast na konferencji prasowej, że przewiduje, że z tej transakcji zarobi 300 milionów złotych. Z drugiej strony BFG oświadcza, że w tym, co zostało w Idea Banku, po przekazaniu do Pekao S.A., jest majątek wartości 200 milionów złotych. Jak z tego można zrobić kapitał ujemny, to ja po prostu nie wiem – zastanawiał się Czarnecki.

Powiedział również, że oszacowania zostało zrobione "bez żadnego kontaktu ze spółką", a PwC Advosory "nie kontaktowało się z audytorem". Jego zdaniem "robiono dwie wyceny – pierwszą w styczniu i drugą w sierpniu". - Jeżeli KNF wiedział, że według tego szacunku kapitały są ujemne, a ja twierdzę, że jest to nieprawda, to dlaczego się nie skontaktował ze spółką? Dlaczego nie puścił komunikatu na giełdzie? Ludzie przecież kupowali akcje. Ja tego nie rozumiem – przyznał.

- Wiele transakcji się zdarzyło już po sierpniu, bardzo pozytywnych, które zwiększyły kapitał. W związku z tym te wyceny są dla mnie równie wiarygodne, jak informacje o dziennej liczbie zarażonych COVID-em – podkreślił.

Czarnecki: w czwartym kwartale Idea Bank zarobił 20 mln zł
Czarnecki: w czwartym kwartale Idea Bank zarobił 20 mln złTVN24

Zapowiedź odwołania od decyzji BFG

Czarnecki jeszcze w czwartek, 31 grudnia zapowiedział, że 4 stycznia zostanie złożone odwołanie od decyzji BFG do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. - Trudno mi tę decyzję inaczej rozumieć niż tylko w kategorii - tej o której mi mówił prezes Chrzanowski - "planu Zdzisława" przejmowania moich banków. Nie udało się ich przejąć, nie udało się mnie aresztować, więc wracamy do "planu Zdzisława" – mówił wtedy Czarnecki.

PRZYMUSOWA RESTRUKTURYZACJA IDEA BANKU - KALENDARIUM >>>

Kontakty z byłym rzecznikiem PiS

Czarnecki odniósł się także do sprawy swoich spotkań z byłym rzecznikiem Prawa i Sprawiedliwości, obecnie świadczącym usługi z zakresu public relations, Adamem Hofmanem, podczas których były polityk miał składać mu w imieniu obozu rządowego propozycje korupcyjne. O sprawie jako pierwsza informowała w połowie listopada "Gazeta Wyborcza".

Tłumaczył chronologię swoich kontaktów z byłym rzecznikiem PiS.

- Spotkanie miało miejsce 15 września, co jest bardzo łatwe do udowodnienia. 23 września było drugie spotkanie. Przed tym spotkaniem 15 września dostałem telefon od pana Hofmana, który powiedział, że chce się spotkać, bo ma pomysł na to, "jak usprawnić komunikację banku". Do spotkania doszło. Uczestniczył w nim pan Hofman i pan (Robert, partner w agencji R4S – red.) Pietryszyn. I wtedy usłyszałem, że jest propozycja zatrudnienia - czy to w charakterze doradcy, czy członka zarządu – pana (Michała, byłego prezesa Pekao SA – red.) Krupińskiego, który ma dobre rozeznanie w nadzorze (finansowym – red.), a przede wszystkim w Ministerstwie Sprawiedliwości, że dobrze zna pana Ziobrę i że będzie najlepszą osobą, która może to wszystkim wytłumaczyć, a tak w ogóle to ma pomysł na połączenie banków – opisywał Czarnecki.

Czarnecki: spotkania z Adamem Hofmanem odbyły się 15 i 23 września
Czarnecki: spotkania z Adamem Hofmanem odbyły się 15 i 23 wrześniaTVN24

- Ponieważ po wcześniejszej propozycji, którą otrzymałem w czerwcu, pomocy w przejęciu TVN24 i zmiany jego profilu, stwierdziłem, że chyba jednak pan Hofman nie jest osobą, która zajmuje się wyłącznie PR-em, ale ewidentnie, wbrew swoim zaprzeczeniom, dalej jest w polityce, to w związku z tym z dużym znakiem zapytania podchodziłem do tych wszystkich rozmów i byłem bardzo ciekawy, czy pan Michał Krupiński złoży mi podobną ofertę do tej, jaką złożył pan Chrzanowski. Więc powiedziałem, że chcę poznać, co pan Krupiński ma w tej sprawie do powiedzenia. Po czym pan Hofman powiedział, że zorganizuje spotkanie za tydzień, 23 września – kontynuował Czarnecki. 

- Potem 23 września drugi raz się spotkałem z panem Hofmanem, stąd pewnie mu się mylą daty, natomiast na to drugie spotkanie pan Krupiński już nie przyjechał, ponieważ było to już po sławetnej konferencji pana ministra Ziobry – mówił biznesmen, nawiązując do tego, że 21 września minister sprawiedliwości i prokurator generalny ogłosił, że Prokuratura Regionalna wystąpiła z wnioskiem o postawienie zarzutów Czarneckiemu o doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem klientów Idea Banku na sumę 130 mln złotych. 

"Luźno rzucona uwaga, że najlepiej to by było, jakbym kupił cały TVN"

Gość "Faktów po Faktach" odniósł się także do jeszcze wcześniejszego spotkania z Hofmanem, które odbyło się w czerwcu 2020 roku w Miami. - Spotykając się z panem Hofmanem w Miami, powiedziałem, że ja naprawdę chcę prowadzić spokojnie swój biznes, wyprowadzić banki na prostą, doprowadzić je do rentowności i spokojnie pracować – mówił Leszek Czarnecki. 

Dodał, że w związku z tym pytał się, "co musiałby zrobić, żeby ta władza dała mu święty spokój". - Mi jest już wszystko jedno, co się stanie z panem Chrzanowskim, z panem (Zdzisławem, byłym szefem Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – red.) Sokalem, niech mi dadzą święty spokój – mówił. 

- Wtedy z tamtej strony padła taka luźno rzucona uwaga, że najlepiej to by było, jakbym kupił cały TVN, żeby zmienić nieco jego profil na bardziej przychylny władzy, na co wybuchnąłem śmiechem i rozmowa się skończyła – relacjonował Czarnecki. 

- Po czym mniej więcej w połowie czerwca dostałem telefon z prośbą o spotkanie w sprawie ciekawego projektu medialnego. Kilka dni później przyleciał pan Hofman i powiedział, że jest propozycja przejęcia TVN24, bo prawdopodobnie będzie na sprzedaż. Powiedziałem, że według mnie tej transakcji nie ma, Discovery nie chce sprzedawać i że raczej sam TVN jako taki nie ma szansy się utrzymać. Na co usłyszałem, że z tym nie ma problemu, bo spółki państwowe mogą zawsze zasilać reklamami, a gdyby profil TVN24 został trochę zmieniony, a najlepiej, gdyby zamknięto polską stację i zaczął nadawać tylko po angielsku, to spotkałoby się to z dużym uznaniem władz – przedstawiał przebieg rozmowy z Hofmanem.

Autorka/Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Po trzech tygodniach spadków przecena na stacjach paliw hamuje - ocenili analitycy portalu e-petrol.pl w najnowszym raporcie. Zdaniem analityków Refleksu, koniec lutego może przynieść wzrost cen diesla średnio do 5 groszy za litr. Z kolei detaliczne ceny benzyny mogą spaść.

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Co czeka kierowców w przyszłym tygodniu? "Przecena na stacjach paliw hamuje"

Źródło:
PAP

- Przyszłość jest naturalną konsekwencją naszych działań tu i teraz. Tylko na nią jeszcze mamy wpływ. Dlatego tak ważne, żeby dobrze się do niej przygotować - mówi Natalia Hatalska, założycielka i dyrektorka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. W rozmowie z tvn24.pl wskazuje, że kolejnym obszarem, który ludzkość będzie próbować cyfryzować są zmysły. -Doświadczenia cyfrowe mają w ten sposób stać się pełniejsze - wyjaśnia.

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Po cyfryzacji informacji i relacji czas na zmysły. "Czy w przyszłości nie będą nam potrzebne ciała?"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Plany umożliwienia angielskim producentom whisky używania terminu "single malt" wywołały ostry sprzeciw szkockich destylarni i polityków - informuje BBC. Obecnie whisky single malt musi być produkowane w jednej destylarni. Nowe przepisy dopuściłyby wytwarzanie trunku w kilku różnych lokalizacjach – co radykalnie obniżyłoby koszty. Szkoccy producenci twierdzą, że taki krok "podepcze tradycję" i zaszkodzi wielomiliardowemu przemysłowi.

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Spór między Szkotami i Anglikami o whisky. Kłócą się o termin "single malt"

Źródło:
BBC, "Daily Mail"

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP

W sobotę wieczorem pracownicy rządu federalnego USA otrzymali e-maile z działu kadr Biura Zarządzania Personelem Stanów Zjednoczonych (OPM), z prośbą o przesłanie informacji co udało się im zrobić w pracy w minionym tygodniu - donosi Reuters. Brak odpowiedzi ma być podstawą do zwolnienia z pracy. Chwilę wcześniej Musk zapowiedział takie działanie w serwisie X.

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

"Co robiłeś w zeszłym tygodniu?" Musk przepytuje urzędników, za brak odpowiedzi grozi zwolnieniami

Źródło:
Reuters, X, PAP, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

Renta inwalidzka, to świadczenie pieniężne, które przyznaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Żeby ją otrzymać należy spełnić szereg warunków - przede wszystkim otrzymać orzeczenie lekarskie. Natomiast o jej wysokości decyduje między innymi czas odprowadzania składek.

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Renta inwalidzka w 2025 roku. Ile wynosi? Komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto główna wygrana nie padła. We wtorek będzie można wygrać pięć milionów złotych. Oto liczby, jakie wylosowano 22 lutego 2025 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

Likwidacja programów różnorodności, równości i inkluzywności (DEI) w agencjach federalnych i firmach z nimi współpracujących została tymczasowo zakazana przez sąd federalny w stanie Maryland w USA. Zamknięcie DEI było jednym z pierwszych decyzji Donalda Trumpa. W ślad za nim poszło już także Google, Meta, czy Goldman Sachs.

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Amerykański sąd wstrzymuje decyzję Trumpa. Brak zgody na likwidację programów równościowych

Źródło:
PAP

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

- Takie przypadki będą się powtarzały coraz częściej, bo Rosja się rozzuchwala - powiedział w rozmowie z TVN24 Maksymilian Dura, ekspert portalu Defence24.pl, odnosząc się do uszkodzenia kabla na Morzu Bałtyckim, o którym w piątek poinformował szwedzki rząd. Od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę na Bałtyku doszło do uszkodzenia kilku kabli podmorskich przebiegających między państwami unijnymi.

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Kolejne uszkodzenie kabla na Bałtyku. "Rosja się rozzuchwala"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Sejm uchwalił w piątek nowelizację ustawy zakładającą zakaz sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych z aromatem. Producenci i sprzedawcy będą mieli dziewięć miesięcy na dostosowanie się do nowego prawa.

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Te produkty mają być zakazane. Decyzja Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

"Bardzo zła" sytuacja polskiego giganta. Cięcie etatów

Źródło:
PAP

Władimir Putin polecił w piątek swojemu rządowi, by przygotował się do powrotu zachodnich firm do Rosji - napisał portal brytyjskiego dziennika "Financial Times". To sygnał potencjalnego odrodzenia relacji biznesowych na tle zbliżenia między USA i Rosją.

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Putin szykuje się na powrót zachodnich firm

Źródło:
PAP

- Ministerstwo Finansów nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce - zapewnił w piątek w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman, odpowiadając na pytania posłów. Przypomniał też, że rząd nie wprowadził żadnego nowego podatku od kapliczek, ogrodowych krasnali czy płotów, o czym wcześniej informowały niektóre media.

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

"Żadnego podatku od krasnali, kapliczek"

Źródło:
PAP

Rosja może wyrazić zgodę na wykorzystanie zamrożonych na Zachodzie aktywów państwowych do odbudowy Ukrainy, pod warunkiem, że część tych środków trafi na terytoria kontrolowane przez Moskwę - przekazała w piątek agencja Reutera, powołując się na trzy źródła.

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Nowy pomysł w sprawie zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP