W środę 6 stycznia wypada święto Objawienia Pańskiego, znane też jako święto Trzech Króli. Czy jest to dzień wolny od pracy? Czy 6 stycznia sklepy będą otwarte? Czy dzieci i młodzież pójdą tego dnia do szkoły? Kiedy wypadają inne najbliższe dni świąteczne? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
6 stycznia od 2011 roku jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W tym roku święto Trzech Króli wypada w środę. Według wyjaśnienia Państwowej Inspekcji Pracy, za pracę w święto pracownikowi należy się dodatkowe wynagrodzenie.
"Za pracę w godzinach nadliczbowych – stanowiących przekroczenie dobowej normy czasu pracy – przypadających w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, pracownikowi przysługuje oprócz normalnego wynagrodzenia dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia" - instruuje PIP.
Kolejne dni świąteczne, w które także nie będziemy musieli iść do pracy, to Wielkanoc (niedziela 4 kwietnia) i Poniedziałek Wielkanocny (5 kwietnia). Kolejne święta w kalendarzu w pierwszej połowie tego roku to: Święto Pracy (sobota 1 maja) i Święto Narodowe Trzeciego Maja (poniedziałek). W niedzielę 23 maja wypada Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki), a w czwartek 3 czerwca - Boże Ciało.
W najbliższą środę zamknięte będą większe placówki handlowe. Oznacza to, że w tym tygodniu czekają nas aż dwa dni bez handlu, gdyż niedziela 10 stycznia jest niehandlowa.
Tego dnia nie będą odbywały się także zajęcia edukacyjne online. Od 4 stycznia trwają ferie zimowe we wszystkich województwach w Polsce.
Święto Trzech Króli
Kościół katolicki 6 stycznia obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Uroczystość Trzech Króli obchodzona jest także jako dzień misyjny.
Według Ewangelii św. Mateusza za panowania w Judei króla Heroda do Betlejem przybyli ze Wschodu mędrcy, gdyż prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski. Mędrców w średniowieczu zaczęto nazywać Trzema Królami i nazwa ta przetrwała do czasów obecnych. Ich imiona pojawiły się dopiero w VIII w. W XII w. Kacpra, Melchiora i Baltazara uznano za przedstawicieli Europy, Azji i Afryki. Relikwie mędrców przechowywane są w Kolonii w Niemczech.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl