"Transformacja staje się coraz bardziej paląca". Zapowiedź wyłączenia 70 procent bloków energetycznych

Źródło:
PAP
Były premier Jerzy Buzek o restrukturyzacji górnictwa i rewitalizacji budynków kopalni
Były premier Jerzy Buzek o restrukturyzacji górnictwa i rewitalizacji budynków kopalni TVN24
wideo 2/6
Były premier Jerzy Buzek o restrukturyzacji górnictwa i rewitalizacji budynków kopalni TVN24

Transformacja polskiego systemu energetycznego staje się coraz bardziej paląca - podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Dodał, że w ciągu 20 lat trzeba będzie wyłączyć około 70 procent bloków. Jak wskazał, transformacja pochłonie setki miliardów złotych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Szef resortu klimatu i środowiska Michał Kurtyka podsumowując 2020 rok jako kluczowe wymienił przygotowanie projektu "Polityki energetycznej Polski do 2040 r." (PEP2040). - PEP2040 uwzględnia nowe uwarunkowania związane z wyzwaniami polityki klimatycznej, sprawiedliwiej transformacji, ochrony powietrza, ale także pandemii COVID-19. Będzie się na to składać kilkanaście aktów prawnych w tym między innymi ustawa offshorowa, która powinna zacząć obowiązywać od wiosny 2021 roku - wskazał.

Projekt zakłada m.in. wycofanie węgla z użycia w ciepłownictwie indywidualnym do 2030 roku w miastach, a do 2040 roku na obszarach wiejskich. W zależności od cen CO2 w 2040 roku z węgla kamiennego ma powstawać 11-28 procent energii elektrycznej. Projekt zakłada także m.in. budowę w Polsce elektrowni atomowych, jak i istotne zwiększenie odnawialnych źródeł energii np. w morskich farmach wiatrowych.

Minister dodał, że w ciągu roku udało się podpisać też kilka sektorowych porozumień z branżą w sprawie promocji fotowoltaiki, biogazu, czy wodoru. Z polskiej inicjatywy w październiku podpisano też "Deklarację Bałtycką na rzecz Morskiej Energetyki Wiatrowej". Oprócz Polski poparły ją Litwa, Łotwa, Estonia, Niemcy, Dania, Szwecja, Finlandia oraz Komisja Europejska.

Transformacja energetyczna

- Wchodzimy w okres, kiedy transformacja polskiego systemu energetycznego staje się coraz bardziej paląca. 70 procent naszych bloków energetycznych ma powyżej 30 lat i w ciągu dwóch dekad trzeba będzie je zastąpić. Musimy podjąć ten wysiłek nie tylko ze względów na politykę klimatyczną, ale głównie z powodu ich starości - powiedział Kurtyka.

Dodał, że ta transformacja będzie kosztować setki miliardów złotych, a blisko 60 mld zł w ciągu dekady trafi do regionów najbardziej uzależnionych teraz od węgla.

Pod koniec września podpisano w Katowicach porozumienie w sprawie zasad i tempa transformacji polskiego górnictwa węgla kamiennego. Zgodnie z porozumieniem ostatnia kopalnia węgla kamiennego należąca do Polskiej Grupy Górniczej ma zakończyć działalność w 2049 roku, a do tego czasu górnictwo ma korzystać z pomocy budżetowej.

PAP/Maciej Zieliński

Redukcja emisji dwutlenku węgla

Pod koniec minionego roku państwa UE zgodziły się podnieść swój cel redukcji emisji CO2 do 2030 roku z 40 do 55 procent. Plan na 2020 rok zakładał osiągnięcie 15 procent udziału odnawialnych źródeł energii (OZE) w miksie energetycznym.

Michał Kurtyka zaznaczył, że "trendy technologiczne nam sprzyjają". - Przykładowo zainstalowanie pierwszego gigawata w PV (fotowoltaika - red.) zajęło nam 8 lat, z kolei drugi gigawat zajął nam tylko 8 miesięcy. To pokazuje, że jak się przejdzie przez pewien punkt krytyczny, jeśli chodzi o efektywność technologii i wsparcie państwa jest dobrze skonstruowane, to można osiągać bardzo ambitne cele. Tak samo będzie na przykład z elektromobilnością, która za 2-3 lata osiągnie ten sam fenomen co program "Mój Prąd" - powiedział.

Odnośnie celu na 2020 roku minister podkreślił, że produkcja OZE w Polsce rośnie bardzo szybko.

- Pandemia doprowadziła do tego, że źródła konwencjonalne zostały znacząco dotknięte i ten bilans OZE się poprawił. Czekamy na statystyki europejskie w tej sprawie, ale one nie pojawią się na początku roku. Już teraz widać, że kilka państw europejskich nie spełni zobowiązań na 2020 rok i jest to chociażby Francja - zwrócił uwagę szef resortu środowiska.

Jak zaznaczył, "w naszym przypadku liczy się przede wszystkim trajektoria, a rośniemy bardzo szybko". - Międzynarodowa Agencja Energii pół roku temu podawała, że do 2024 roku moc nowych zainstalowanych OZE w Polsce wzrośnie o 65 procent. Moim zdaniem ta prognoza jest bardzo konserwatywna i tych źródeł będzie jeszcze więcej - powiedział Kurtyka.

PAP/Maria Samczuk

Program "Mój Prąd"

Dodał, że w związku z rozwojem OZE i promocją energetyki prosumenckiej w 2021 roku będzie kontynuowany program "Mój Prąd". Z wcześniejszych zapowiedzi ministerstwa wynikało, że program ma być rozszerzony o kolejne komponenty. Nie będzie tylko dotacji do paneli PV. Mają zostać też dofinansowane ładowarki do samochodów elektrycznych.

- Sukces tego programu wynika głównie z jego prostoty i ją chcemy zachować. Musimy jeszcze zrobić bilans środków, jakie mamy do dyspozycji, natomiast kwestie techniczne są w dużej mierze przygotowane. W programie znajdą się na pewno jeszcze ładowarki oraz systemy zarządzania energią w domu. Chcemy wzmocnić ten komponent konsumpcji energii po stronie gospodarstw - przekazał Kurtyka.

Dodał, że są przygotowywane również rozwiązania w tej sprawie dla dużej energetyki, która musi odebrać prąd od mikroproducentów.

- Pracujemy nad rozwiązaniem dla klastrów energii, by jak najwięcej obszarów w Polsce było "zrównoważonych energetycznie". Trzeba ograniczyć moc szczytową i stworzyć lokalne bufory, magazyny takiej energii w chłodzie lub cieple, w małych elektrowniach wodnych. Chcemy też zachęcić operatorów do inwestycji w sieci. To będą systemowe rozwiązania, nad którymi pracujemy z URE - podsumował.

Autorka/Autor:mb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Po stwierdzeniu na farmie niosek w Wielkopolsce ogniska grypy ptaków do wybicia przeznaczono blisko 1,4 miliona kur, co oznacza, że na rynek będzie trafiać milion jaj mniej dziennie - poinformował w piątek przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

"Z rynku nagle znika ponad milion jaj dziennie. To gigantyczna liczba"

"Z rynku nagle znika ponad milion jaj dziennie. To gigantyczna liczba"

Źródło:
PAP

Solidarność i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) pozytywnie odniosły się do propozycji ministry rodziny Agnieszki Dziemianowicz-Bąk dotyczącej ustanowienia Wigilii dniem wolnym od pracy. Przedstawiciele związków czekają jednak na szczegóły projektu i pytają, czy wolne obejmie wszystkich pracowników.

Dodatkowy dzień wolny od pracy. Związkowcy komentują

Dodatkowy dzień wolny od pracy. Związkowcy komentują

Źródło:
PAP

- Myślę, że dobrze by było, żeby już skończyć z tą huśtawką, chociaż przyjmuję z ulgą, że w ten nadchodzący weekend będę spała godzinę dłużej - powiedziała Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego i była premier, pytana o kwestię zmiany czasu.

Zmiana czasu. "Dobrze byłoby już skończyć z tą huśtawką"

Zmiana czasu. "Dobrze byłoby już skończyć z tą huśtawką"

Źródło:
tvn24.pl

Prawidłowo opisany przelew bankowy to wystarczająca informacja o wyborze zasad rozliczeń - opisuje najnowszą interpretację skarbówki piątkowa "Rzeczpospolita". Uratuje to przedsiębiorcę przed zaległością, nawet jeżeli nie złożył zawiadomienia w sprawie zmiany formy opodatkowania.

Fiskus zmienił zdanie, podatnicy odetchną. "To przełom"

Fiskus zmienił zdanie, podatnicy odetchną. "To przełom"

Źródło:
PAP

W związku z koniecznością aktualizacji prognozy dochodów budżetu państwa i zmiany poziomu maksymalnego deficytu niezbędna jest zmiana ustawy budżetowej na 2024 rok - poinformowano w piątek na stronie kancelarii premiera.

Zmiany w budżecie na ostatnią chwilę. Jest zapowiedź

Zmiany w budżecie na ostatnią chwilę. Jest zapowiedź

Źródło:
PAP

Sąd Najwyższy oddalił skargę spółki P4 na decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wobec UPC wydaną w 2019 roku - przekazał urząd w piątek. Chodzi o nałożoną wtedy na UPC karę między innymi za możliwość jednostronnego podnoszenia abonamentu przez dostawcę. Decyzja SN rozstrzyga też kwestię wypłaty klientom rekompensat.

Klienci dostaną zwrot pieniędzy. Decyzja sądu

Klienci dostaną zwrot pieniędzy. Decyzja sądu

Źródło:
PAP

Zwolnieniami grupowymi w PKP Cargotabor, spółce zależnej PKP Cargo, zostanie objętych nie więcej niż 520 pracowników - poinformowało PKP Cargo w piątkowym raporcie giełdowym.

Pracę straci nawet pół tysiąca osób. Zwolnienia grupowe

Pracę straci nawet pół tysiąca osób. Zwolnienia grupowe

Źródło:
PAP

Niewykluczone, że już tegoroczna Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Złożenie projektu ustawy w tej sprawie zapowiedziała w piątek rano ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz–Bąk.

Nowy dzień wolny od pracy. "Kładziemy projekt na stole"

Nowy dzień wolny od pracy. "Kładziemy projekt na stole"

Źródło:
PAP

Polska Fundacja Narodowa skierowała do sądu pozew przeciwko fundacji założonej przez Michała Wiśniewskiego, lidera zespołu Ich Troje. Chce zwrotu dotacji w wysokości 100 tysięcy złotych.

Polska Fundacja Narodowa żąda 100 tysięcy złotych od fundacji Michała Wiśniewskiego

Polska Fundacja Narodowa żąda 100 tysięcy złotych od fundacji Michała Wiśniewskiego

Źródło:
PAP

Izba skierowała do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na kierowaniu gróźb agresji fizycznej, utraty zdrowia i życia wobec pracowników NIK zajmujących się Funduszem Sprawiedliwości – poinformowała w piątek Najwyższa Izba Kontroli.

"Groźby agresji fizycznej oraz utraty zdrowia i życia". NIK kieruje sprawę do prokuratury

"Groźby agresji fizycznej oraz utraty zdrowia i życia". NIK kieruje sprawę do prokuratury

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W trosce o państwa zaufanie do standardów jakości i bezpieczeństwa produktów informujemy o wycofaniu z rynku produktu "Gelatelli, Lody Mochi Coconut, 180 gramów" - przekazał w komunikacie Lidl.

Lidl wycofuje produkt. Apel do klientów

Lidl wycofuje produkt. Apel do klientów

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, Millennium Bank, Alior Bank i Citi Handlowy - między innymi klientów tych instytucji finansowych czekają utrudnienia w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się kłopoty z aplikacją czy płatnościami.

Utrudnienia dla klientów. "Nie zalogujesz się na konto"

Utrudnienia dla klientów. "Nie zalogujesz się na konto"

Źródło:
tvn24.pl

Wraz z początkiem listopada sieć płatnych odcinków dróg w Polsce zostanie rozszerzona o nowe odcinki - przypomniał w piątkowym komunikacie resort finansów. Nowe przepisy będą dotyczyć pojazdów o masie przekraczającej 3,5 ton oraz autobusów.

Nowe odcinki płatnych dróg. "Kierowcy dowiedzą się ze znaków"

Nowe odcinki płatnych dróg. "Kierowcy dowiedzą się ze znaków"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Resort klimatu i środowiska pracuje nad zapewnieniem dalszego finansowania dla programu Czyste Powietrze. Potencjalnych źródeł jest przynajmniej kilka - powiedziała ministra Paulina Hennig-Kloska. Stałe finansowanie Czystego Powietrza z unijnego systemu handlu emisjami byłoby - według Hennig-Kloski - dobrym pomysłem.

Wielki program "jedzie na oparach". Ministra komentuje

Wielki program "jedzie na oparach". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi zmianami. Gwiazdą sesji, po lepszych od oczekiwań wynikach kwartalnych i optymistycznych prognozach na 2025 rok, była Tesla, która zanotowała najlepszy dzień na giełdzie od dekady. Wzrost akcji spółki znacząco zwiększył szacunkową wartość majątku Elona Muska.

Elon Musk wzbogacił się o 33 miliardy dolarów jednego dnia

Elon Musk wzbogacił się o 33 miliardy dolarów jednego dnia

Źródło:
PAP

Władze Wenecji w przyszłym roku będą nadal pobierać opłaty od tak zwanych jednodniowych turystów. W dodatku znacząco zwiększą liczbę dni, w których trzeba będzie płacić za wjazd do miasta. Pilotażowy program okazał się "spektakularnym sukcesem".

Zaostrzają działania wobec jednodniowych turystów. I mówią o "spektakularnym sukcesie"

Zaostrzają działania wobec jednodniowych turystów. I mówią o "spektakularnym sukcesie"

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Przychody z tytułu zbycia środków trwałych nie będą wchodziły do podstawy naliczania składki zdrowotnej od przedsiębiorców. Projekt ustawy zaakceptował Stały Komitet Rady Ministrów - poinformował w czwartek szef komitetu Maciej Berek. Dodał, że projekt wkrótce trafi na posiedzenie rządu.

Decyzja w sprawie zmian w składce zdrowotnej. "Dalece mniej niż zadeklarowane"

Decyzja w sprawie zmian w składce zdrowotnej. "Dalece mniej niż zadeklarowane"

Źródło:
PAP

Rosyjska część biznesu Auchan została wystawiona na sprzedaż - powiadomił portal dziennika "Le Figaro". Dziennikarze zauważają, że minęło ponad dwa i pół roku, odkąd Auchan utrzymywał się w Rosji mimo trwającej wojny w Ukrainie. "Teraz się poddał" - piszą.

Media: handlowy gigant wycofuje się z Rosji

Media: handlowy gigant wycofuje się z Rosji

Źródło:
PAP

Tauron Dystrybucja sprawdził ponad 1400 mikroinstalacji fotowoltaicznych, a także magazynów energii podłączonych do swojej sieci. W trakcie inspekcji stwierdzono wiele nieprawidłowości - wynika z komunikatu opublikowanego przez spółkę.

Drony i wizyty kontrolerów. Fotowoltaika na celowniku

Drony i wizyty kontrolerów. Fotowoltaika na celowniku

Źródło:
PAP

Luka we wpływach budżetowych z tytułu podatku od dochodów osób prawnych liczona jest w dziesiątkach miliardów złotych i stanowi istotny problem gospodarczy - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli (NIK). Kontrolerzy Izby mają poważne zastrzeżenia co do nadzoru Krajowej Administracji Skarbowej nad rozliczeniami CIT w podległych jej urzędach, a także do Ministerstwa Finansów.

Podatek "przecieka przez palce". NIK alarmuje

Podatek "przecieka przez palce". NIK alarmuje

Źródło:
tvn24.pl

Sprzedaż mieszkań na rynku deweloperskim w październiku wzrośnie do 4 tysięcy z około 3,5 tysiąca we wrześniu - przewiduje dyrektor badań Otodom Analytics Katarzyna Kuniewicz. Jej zdaniem pod koniec roku klienci mogą liczyć na atrakcyjne bonusy i rabaty. Eksperci wskazują też, że obecnie w dużych miastach kupujący mają największy wybór mieszkań od 2014 roku.

Sprzedaż mieszkań może przyspieszyć

Sprzedaż mieszkań może przyspieszyć

Źródło:
PAP

Protestujący pracownicy Boeinga nie zgodzili się na zaproponowaną przez zarząd podwyżkę w wysokości 35 procent - podaje agencja AFP. Oznacza to, że ich strajk, prowadzony od półtora miesiąca, będzie kontynuowany. Związkowcy chcą wyższego wzrostu płac, który zrekompensowałby inflację z ostatnich lat.

Nie zgodzili się na podwyżkę. Strajk 33 tysięcy pracowników

Nie zgodzili się na podwyżkę. Strajk 33 tysięcy pracowników

Źródło:
PAP

Irlandzki komisarz do spraw ochrony danych poinformował w czwartek, że nałożył karę w wysokości 310 milionów euro na LinkedIn. Serwis społecznościowy, należący do Microsoftu, ma zapłacić za swoje praktyki reklamowe i przetwarzanie danych osobowych.

Duża kara dla znanego serwisu społecznościowego

Duża kara dla znanego serwisu społecznościowego

Źródło:
Reuters