Z kraju

Z kraju

Klimatyzacja sposobem na upały. Ile kosztuje sztuczny chłód?

Cena przenośnego klimatyzatora waha się od 1000 do 1500 złotych. Za klimatyzator stały trzeba zapłacić od 2500 do 3000 złotych. Jego instalacja to dodatkowy wydatek rzędu 1000-2000 złotych. Uprawnieni do tego są wyłącznie certyfikowani montażyści. Należy również pamiętać, że na instalację klimatyzatora trzeba uzyskać zgodę właściciela budynku. Używanie takiego urządzenia powoduje, że nasze rachunki za prąd rosną od 50 do 100 złotych miesięcznie. O szczegółach, w programie "Bilans" mówił Paweł Blajer.

Jeden dzień urlopu, cztery dni wolnego

W tym tygodniu nadarzy się okazja do dłuższego odpoczynku. Biorąc wolne w piątek 21 czerwca możemy mieć cztery dni wolnego. Wszystko dlatego, że w czwartek 20 czerwca wypada Boże Ciało.

Oto najbogatsi Polacy. Dziewiętnastu debiutantów w rankingu

369 milionów złotych, czyli o 40 milionów złotych więcej niż przed rokiem, trzeba było mieć, żeby zadebiutować na tegorocznej liście 100 najbogatszych Polaków "Wprost". Drugi rok z rzędu tytuł najbogatszego Polaka przypadł Michałowi Sołowowowi - czytamy w poniedziałkowym wydaniu tygodnika.

Polska stepowieje. Minister przedstawił plan na gromadzenie wody

Program Rozwoju Retencji, który ma być wdrażany w latach 2021-2027, kosztować będzie 14 miliardów złotych - poinformował minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. W programie przewidziano między innymi budowę dużych i małych zbiorników retencyjnych.

Prezydent: potrzebujemy dywersyfikacji źródeł dostaw gazu

Potrzebujemy dywersyfikacji źródeł dostaw gazu; bezpieczeństwo energetyczne jest potrzebne nie tylko w Polsce, ale w całym obszarze pomiędzy Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda w gazoporcie Sabine Pass, należącym do firmy Cheniere.

Zmiany w 500 plus. Minister apeluje do samorządów

O sprawne przyjmowanie wniosków oraz przyznawanie świadczeń w ramach programu Rodzina 500 plus, a także możliwie szybką wypłatę pieniędzy - zaapelowała w piątek do samorządów szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bożena Borys-Szopa.

Sejm zmienia ustawę w sprawie cen prądu. Część firm może zapłacić więcej

Sejm uchwalił w czwartek bez poprawek nowelę zamrażającą ceny prądu w całym 2019 roku, między innymi dla gospodarstw domowych, mikro- i małych firm, szpitali, jednostek sektora finansów publicznych, w tym samorządów. Od 1 lipca firmy energetyczne nie będą miały natomiast obowiązku oferowania niższych cen energii elektrycznej dla średnich i dużych przedsiębiorstw.

Niższe wpływy z VAT. Wiceminister wyjaśnia

Wyższe inwestycje są przyczyną większych zwrotów VAT - tłumaczył w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Filip Świtała, odnosząc się do pytania o spadek dochodów budżetu z VAT w pierwszych czterech miesiącach tego roku.

Ile średnich pensji potrzeba na zakup mieszkania?

Mieszkania na rynku wtórnym drożeją, ale ich dostępność wciąż jest dość dobra - ocenia Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors. Aby kupić 50-metrowy lokal w większym mieście potrzeba 99 średnich pensji. W trochę mniejszych - już tylko 68, choć z drugiej strony o przeciętne wynagrodzenie jest tam nieco trudniej.