Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie Tesco Polska przez Salling Group, który jest właścicielem sklepów Netto. W ocenie Urzędu "koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji".
Brytyjski koncern Tesco w połowie czerwca ubiegłego roku poinformował o sprzedaży swojego biznesu w naszym kraju firmie Salling Group. Transakcja obejmuje 301 sklepów, 14 stacji paliw, siedzibę główną i centra dystrybucyjne.
Całkowita wartość przedsiębiorstwa ustalona w ramach transakcji wynosi 900 mln zł (równowartość 181 mln funtów).
Tesco Polska z nowym właścicielem
W piątek UOKiK poinformował o wydaniu zgody na przeprowadzenie transakcji. "Wniosek o przejęcie Tesco Polska przez Salling Group został początkowo zgłoszony do Komisji Europejskiej. Jednak KE uznała, że ze względu na zasięg transakcji oraz doświadczenie w podobnych sprawach właściwszy do rozpatrzenia sprawy będzie UOKiK, dlatego przekazała sprawę do Polski" - przypomnieli przedstawiciele Urzędu.
W toku postępowania przeprowadzono badanie stanu konkurencji na kilkudziesięciu lokalnych rynkach. Jak wyjaśniono, po analizie koncentracji i zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem Prezes UOKiK przyjął, że supermarkety, hipermarkety i dyskonty rywalizują bezpośrednio ze sobą na lokalnych rynkach w promieniu 10-15 kilometrów od przejmowanego sklepu. "To najczęstsza maksymalna odległość, jaką konsumenci są skłonni przebyć w drodze do sklepu o większej powierzchni" - dodano.
"Przeprowadzone postępowanie wykazało, że w każdym z badanych miast Netto po przejęciu placówek Tesco będzie musiało konkurować z innymi dyskontami, supermarketami i hipermarketami. To oznacza, że po dokonaniu transakcji struktura tych rynków nie zmieni się na niekorzyść konsumentów, dostawców czy przedsiębiorców prowadzących mniejsze sklepy" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
Przekształcenie sklepów
Komunikat w tej sprawie opublikowało także Tesco PLC. "Transakcja sprzedaży nie wymaga zgody akcjonariuszy, a jej zakończenia spodziewamy się przed końcem marca 2021 roku" - przekazano.
"Chciałbym podziękować wszystkim naszym koleżankom i kolegom w Polsce za ich ciężką pracę i oddanie naszym klientom przez ponad 25 lat. Stając się częścią połączonej działalności z Salling Group, nasze sklepy i pracownicy są dobrze przygotowani do dalszej, pełnej sukcesów pracy i wykorzystania możliwości rozwoju w Polsce" - ocenił Ken Murphy, prezes Grupy Tesco.
"Sprzedaż Tesco Polska pozwala nam skupić się na rozwoju biznesu w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Czechach, na Węgrzech i na Słowacji" - dodał.
Salling Group planuje przekształcić nabyte sklepy Tesco w Netto 3.0 nie później niż w ciągu 18 miesięcy od zakończenia transakcji. Netto Polska, która prowadzi obecnie 386 sklepów w naszym kraju, po sfinalizowaniu procesu przejęcia znajdzie się w czołówce krajowych detalistów.
Tesco Polska jest właścicielem sieci hipermarketów i supermarketów. Posiada obecnie 320 sklepów, dwa centra dystrybucyjne i 23 stacje paliw.
Tymczasowe przejęcie ośmiu sklepów
Wcześniej UOKiK wydał zgodę na tymczasowe przejęcie ośmiu sklepów Tesco przez Salling Group. Chodzi o placówki w Gliwicach, Szczecinie, Krakowie, Gdyni, Kielcach, Katowicach, Ostrowcu Świętokrzyskim i Warszawie. To sklepy niebędące częścią głównej transakcji.
Według informacji przekazanych przez UOKiK "Salling Group planuje trwale nabyć jedynie sklep w ostatniej z tych lokalizacji".
"Pozostałe zostaną przejęte tymczasowo w związku z procesem kończenia aktywności grupy Tesco w Polsce i w przyszłości mają zostać sprzedane innym podmiotom. Przejmująca spółka zobowiązała się do 31 sierpnia 2021 r. prowadzić te sklepy pod marką Tesco" - czytamy w piątkowym komunikacie.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock