"Uwaga! Od poniedziałku nowe zasady bezpieczeństwa" w dwóch województwach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Nowe obostrzenia w dwóch kolejnych województwach
Nowe obostrzenia w dwóch kolejnych województwachTVN24
wideo 2/9
Nowe obostrzenia w dwóch kolejnych województwachTVN24

Od poniedziałku w województwach mazowieckim i lubuskim wróciły surowsze obostrzenia. Zamknięte są między innymi hotele i instytucje kultury, a działalność galerii handlowych została ograniczona. Powodem decyzji rządu w tej sprawie jest wzrost liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w tych regionach.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w czwartek, że 15 marca wejdą w życie zaostrzone obostrzenia w województwach lubuskim i mazowieckim. Do tej pory te ograniczenia obowiązywały w województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim. Obostrzenia w wymienionych województwach mają obowiązywać do 28 marca.

Mieszkańcy mazowieckiego i lubuskiego otrzymywali w niedzielę wiadomości z alertem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o treści: "Uwaga! Od poniedziałku (15.03) nowe zasady bezpieczeństwa w woj. mazowieckim. Więcej: https://www.gov.pl/koronawirus-zasady-mazowieckie" oraz: "Uwaga! Od poniedziałku (15.03) nowe zasady bezpieczeństwa w woj. lubuskim. Więcej: https://www.gov.pl/koronawirus-zasady-lubuskie".

Link zawiera wspólny materiał, w którym zamieszczono najważniejsze informacje o obowiązujących zasadach.

Zamknięte hotele, baseny i obiekty sportowe

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem przeciwepidemicznym od poniedziałku w woj. mazowieckim i lubuskim zamknięte są m.in. hotele, instytucje kultury, baseny i obiekty sportowe. Ograniczona została działalność galerii handlowych. W klasach I-III szkół podstawowych nauczanie odbywa się w trybie hybrydowym.

Takie regulacje obowiązują od soboty 27 lutego na Warmii i Mazurach (gdzie początkowo najmłodsi uczniowie mieli lekcje wyłącznie zdalne), a od soboty 13 marca w Pomorskiem.

Jak wyjaśniono na stronie rządowej, od 15 marca w tych czterech województwach działalność muszą mieć zawieszone:

- baseny (oprócz tych wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej),

- sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna,

- hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych),

- galerie handlowe - wyjątki to m.in. sklepy spożywcze, apteki i drogerie, salony prasowe, księgarnie, sklepy zoologiczne i z artykułami budowlanymi, salony fryzjerskie, optyczne, bankowe i pralnie,

- teatry, muzea, galerie sztuki (można organizować próby i ćwiczenia, a także wydarzenia online),

- kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury),

- stoki narciarskie,

- kluby fitness i siłownie,

- obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

TREŚĆ ROZPORZĄDZENIA

Najnowsze przepisy poszerzają również grupę 1B, czyli osoby przewlekle chore, które szczepione będą od 15 marca. Dołączono tutaj pacjentów, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową i zakwalifikowano do leczenia chemioterapią lub radioterapią, a nie rozpoczęto leczenia.

Do tej pory zakwalifikowani do tej grupy byli pacjenci, którzy rozpoczęli chemioterapię lub radioterapię po 31 grudnia 2019 r., jak również dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek, poddawani wentylacji mechanicznej, przed i po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne.

Pozostałe województwa

W całym kraju nadal obowiązkowe jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych. "Nos i usta można zasłaniać tylko za pomocą maseczki. Chusty, przyłbice i szalki nie są dozwolone, ponieważ nie spełniają swojej podstawowej funkcji, czyli nie chronią przed wirusem" - napisano w komunikacie na stronie rządowej.

Przypomniano, że usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać m.in.:

- na ulicy, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych,

- na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),

- w autobusie, tramwaju i pociągu,

- w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,

- w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba, że pracodawca postanowi inaczej),

- w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,

- w kinie i teatrze,

- u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,

- w kościele i szkole, na uczelni,

- w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.).

Gdzie nie trzeba zasłaniać ust i nosa? "W lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem, motocyklem, czterokołowcem, motorowerem, w zakładzie pracy w celu spożycia posiłku" - czytamy.

Ponadto w całym kraju obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Można jedynie realizować usługi polegające na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie. Dozwolone jest prowadzenie restauracji w hotelach, ale tylko w dostarczaniu posiłków dla gości hotelowych do pokoi.

Zgodnie z rządowymi wyjaśnieniami "centra i galerie handlowe są otwarte i działają w ścisłym reżimie sanitarnym", a "w placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów:

- 1 os/10 m2 – w sklepach do 100 m2

- 1 os/15 m2 – w sklepach powyżej 100 m2".

Zaznaczono również, że w zgromadzeniach publicznych może brać udział maksymalnie 5 osób. "Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. W imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób - do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą" - podkreślono.

Ograniczenia ogólnopolskie przed świętami?

W czwartek szef resortu zdrowia Adam Niedzielski pytany był, czy jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi możliwe jest wprowadzenie ograniczeń na poziomie ogólnopolskim.

- Prowadzimy wewnętrznie dyskusję nad tym, czy już ta skala zachorowań powinna powodować podejmowanie takich decyzji ogólnopolskich, czy w jakiś sposób jeszcze dopuszczać regionalizację. Na tym etapie podjęliśmy decyzję (...) możliwie minimalnego ingerowania obostrzeniami i podejmowania coraz odważniejszych w dobie rozwijającej się pandemii – wskazał Niedzielski.

- W tej chwili jeszcze zdecydowaliśmy się na wprowadzenie obostrzeń w tych dwóch (dodatkowych) regionach (województwa mazowieckie i lubuskie - red.), ale rzeczywiście jest też taka możliwość, że w perspektywie najbliższych tygodni może pojawić się taka sytuacja, że wprowadzane kolejne obostrzenia będą miały już charakter ogólnopolski - zaznaczył szef MZ. 

Nowe zakażenia

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 17 259 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci 110 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Od początku epidemii w Polsce potwierdzono 1 906 632 zakażenia, a 47 178 osób zmarło.

Najwięcej z 17 259 nowych przypadków, o których poinformowano w niedzielę, dotyczy województwa mazowieckiego, gdzie wykryto 3430 infekcji.

Pozostałe przypadki pochodzą z województw: śląskiego (2331), wielkopolskiego (1508), małopolskiego (1379), pomorskiego (1318), dolnośląskiego (1263), podkarpackiego (1064), kujawsko-pomorskiego (843), łódzkiego (782), warmińsko-mazurskiego (759), lubuskiego (517), zachodniopomorskiego (447), lubelskiego (438), świętokrzyskiego (303), opolskiego (294) i podlaskiego (276).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autorka/Autor:kris/dap, adso

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

W niedzielę 22 grudnia sklepy będą otwarte, a w Wigilię handel będzie dozwolony ustawowo do godziny 14.00. Na podpis prezydenta czeka ustawa przewidująca, że od przyszłego roku 24 grudnia będzie dniem wolnym dla wszystkich pracowników, a trzy niedziele poprzedzające Wigilię będą handlowe.

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Czy w najbliższą niedzielę sklepy będą otwarte?

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane czwartego stopnia w wysokości niemal 270 tysięcy złotych każda. Oto liczby, które wylosowano 20 grudnia 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

- Trwają prace koncepcyjne nad obniżeniem VAT na transport publiczny, ale nie ma planów redukcji stawki VAT na żywność - poinformował w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Minister oczekuje, że w czwartym kwartale gospodarka będzie rosła w tempie 2,8-2,9 procent.

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Możliwe zmiany w podatku. Minister finansów wyjaśnia

Źródło:
PAP