Na liście miliarderów "Forbesa" znalazło się 628 osób z Europy. Najliczniejszą reprezentacją mogą się pochwalić Niemcy. W zestawieniu znalazło się aż 136 osób z tego kraju. Polskę reprezentuje siedem osób, spośród których najwyżej sklasyfikowano Michała Sołowowa.
Na liście miliarderów "Forbesa" znalazło się 2755 osób, o 660 więcej niż rok temu. Wartość majątku najbogatszych ludzi świata oszacowano na 13,1 biliona dolarów, w 2020 roku fortuna miliarderów wynosiła 8 bilionów dolarów.
Wśród nich znalazło się 628 miliarderów z Europy. Dla porównania przed rokiem było to 511 osób. Najbogatszą osobą w Europie pozostaje Francuz Bernard Arnault, prezes koncernu dóbr luksusowych LVMH. Jego majątek szacuje się na 150 mld dolarów. Na drugim miejscu, z majątkiem szacowanym na 77 mld dolarów, jest Hiszpan Amancio Ortega, założyciel holdingu odzieżowego Inditex, do którego należy m.in. Zara.
Światowej stawce przewodzi założyciel Amazona - Jeff Bezos. Wartość jego majątku oszacowano obecnie na 177 mld dolarów. Na drugim miejscu uplasował się Elon Musk (Tesla, SpaceX): 151 mld dolarów. Trzeci jest wspomniany wcześniej Arnault.
Polacy na liście "Forbesa"
Wśród europejskich miliarderów najliczniejszą reprezentację mają Niemcy. Na światowej liście znalazło się 136 osób z tego kraju. Polskę reprezentuje siedem osób.
Miejsca Polaków na światowej liście "Forbesa":
727. Michal Sołowow - 4 mld dolarów
Michał Sołowow jest większościowym udziałowcem w notowanym na warszawskiej giełdzie koncernie chemicznym Synthos. W swoim portfelu ma też producenta podłóg Barlinek, a także producenta płytek i ceramiki sanitarnej Cersanit.
Michała Sołowowa pochłania także energetyka i zielone technologie. "Forbes" wskazywał wcześniej, że miliarder chce inwestować w farmy wiatrowe na Bałtyku oraz zbudować w Polsce pierwszą elektrownię atomową nowej generacji. Biznesmen jest trzykrotnym wicemistrzem Europy w rajdach samochodowych. Sportową karierę zakończył kilka lat temu.
831. Jerzy Starak - 3,6 mld dolarów
Jerzy Starak jest większościowym udziałowcem Polpharmy, która zajmuje się produkcją leków generycznych, czyli tańszych zamienników oryginalnych medykamentów. Biznesmen jest udziałowcem Zakładów Tłuszczowych Kruszwica (takie marki jak Olej Kujawski czy margaryna Smakovita).
956. Tomasz Biernacki - 3,2 mld dolarów
Tomasz Biernacki jest twórcą sieci sklepów spożywczych Dino. Ponad dekadę temu marka ta nie była powszechnie znana, miała 81 placówek w mniejszych ośrodkach miejskich w środkowej Polsce. Obecnie do Dino należy jednak ponad 1500 sklepów.
956. Zygmunt Solorz - 3,2 mld dolarów
Na 956. miejscu został także sklasyfikowany Zygmunt Solorz. Jeden z najbogatszych Polaków działa w branży medialnej, ale jego interesy sięgają znacznie dalej. Majątek pomnaża między innymi poprzez inwestycje w finanse, sektor energetyczny i telekomunikację. Jest właścicielem sieci komórkowej Plus. Solorz kontroluje też Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.
1517. Dominika Kulczyk - 2,1 mld dolarów
Dominika Kulczyk jest córką Jana Kulczyka, przez wiele lat najbogatszego Polaka. Dominika Kulczyk jest największym akcjonariuszem giełdowej spółki Polenergia, której sztandarowym przedsięwzięciem jest budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Jest też prezesem zarządu i współzałożycielką Kulczyk Foundation, która wspiera projekty infrastrukturalne i inwestycje społeczne w krajach rozwijających się.
2263. Rafał Brzoska - 1,3 mld dolarów
Założyciel i prezes InPostu Rafał Brzoska najpierw po sześciu latach wrócił na krajową listę "Forbesa", gdzie znalazł się na 7. pozycji, a teraz trafił na światową listę najbogatszych. Brzoska posiada ok. 13 proc. akcji InPostu. Pod koniec stycznia tego roku akcje spółki zadebiutowały na giełdzie w Amsterdamie.
2263. Zbigniew Juroszek z rodziną - 1,3 mld dolarów
Zbigniew Juroszek stoi na czele Grupy Atal z Cieszyna, specjalizującej się w budownictwie mieszkaniowym, biurowym i handlowo-magazynowym. Grupa działa od 1990 roku. Na rynku odzieżowym działa jego spółka Atal Textil, która zajmuje się hurtowym handlem tkaninami. Zbigniew Juroszek jest również twórcą firmy bukmacherskiej Star-Typ Sport, na której czele stoi jego syn Mateusz.
Źródło: TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock