Z kraju

Z kraju

Twój brat PIT

Polska i Stany Zjednoczone podpisały konwencję o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przewiduje ona obniżenie opodatkowania dywidend czy należności licencyjnych. Konwencja zastąpi umowę z 1974 roku. Co wynika z jej zapisów?

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel traci Grzegorza Łętochy traci 14,56%. W ostatniej odsłonie zyskuje on 0,7%. Jaką strategię proponuje zarządzający portfelem, aby odrobić straty i zacząć zarabiać, o tym w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Wojny walutowe

Ekonomiści banku Morgan Stanley ostrzegają przed globalną „wojną walutową”. Kursy walut będą jednym z głównych tematów startującego jutro G20. Rozmowa z Konradem Białasem, DM Alior Banku.

Stówa w portfelu

W styczniu po raz czwarty z rzędu nastąpiła nadwyżka wpłat nad umorzeniami jednostek uczestnictwa TFI. Ich wolumen jest najwyższy od kilku lat. Rozmowa z Michałem Duńcem, Analizy Online.

Centrum wyników - ING Bank Śląski

Dywidenda najwcześniej z zysków za obecny rok, który może być trudniejszy od 2012-ego – tak wynika z raportu za czwarty kwartał ING Banku Śląskiego.

Debiut PHN

Polski Holding Nieruchomości zadebiutował dziś na warszawskiej giełdzie wzrostem o 3,4%. Oferta spółki miała wartość prawie 240 milionów złotych. PHN sprzedawał swoje akcje po 22 złote za sztukę - jedną czwartą kapitału zakładowego PHNu. Większość trafiła do instytucji, 15% do inwestorów indywidualnych. Docelowo MSP zakłada całkowite wyjście z akcjonariatu PHN. O tym jakie są perspektywy giełdowe spółki mówi Rafał Irzyński, analityk Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.

Debiut PHN

Polski Holding Nieruchomości zadebiutował dziś na warszawskiej giełdzie wzrostem o 3,4%. Oferta spółki miała wartość prawie 240 milionów złotych i obejmowała jedną czwartą kapitału zakładowego PHNu. Ministerstwo Skarbu Państwa chce sprzedać znaczący pakiet akcji inwestorowi branżowemu. O debiucie rozmowa z Pawłem Grząbka, prezesem CEE Property Group.

Częstotliwości rozdane

498 milionów złotych – tyle trzeba wydać by opłacić wszystkie 3 wygrane częstotliwości umożliwiające sprzedaż usługi szerokopasmowego, mobilnego Internetu.

Częstotliwości rozdane

950 mln złotych – tyle może trafić na konto UKE ze sprzedaży 5-eciu częstotliwości szerokopasmowego mobilnego Internetu.

PHN już na GPW

Polski Holding Nieruchomości zadebiutował dziś na warszawskiej giełdzie wzrostem o 3,4%. Oferta spółki miała wartość prawie 240 milionów złotych i obejmowała jedną czwartą kapitału zakładowego PHN. Ministerstwo Skarbu Państwa chce sprzedać znaczący pakiet akcji inwestorowi branżowemu. Prezes PHN mówił w TVN CNBC, że można spodziewać się rozpoczęcia rozmów w tej sprawie w najbliższych dniach.

Zmiany w RPP?

Być albo nie być prof. Jana Winieckiego w Radzie Polityki Pieniężnej - dopiero w piątek. Sąd w Poznaniu przesunął termin wydania wyroku na piątek, na godzinę 9:30. Jeśli uzna profesora winnego zniesławienia zmarłego prezesa NBP Sławomira Skrzypka, Jan Winiecki zostanie odwołany, a Senat powoła nowego członka Rady Polityki Pieniężnej. Prawo nie precyzuje jak długu po ogłoszeniu wyroku profesor miałby być odwołany. Konstytucjonalista prof. Marek Chmaj ocenia, że w związku z tym musi się to stać najszybciej jak to możliwe.

Perspektywy dla budowlanki

Mirbud spodziewa się znacznego obniżenia marży netto w 2012 roku. Prezes spółki Jerzy Migros mówił na naszej antenie, że mogła one spaść nawet do 2-3 procent z ponad 4 w 2011 roku.

Praca przed przejęciami

Wyższe bezrobocie korzystne dla Work Service. Prezes Tomasz Hanczarek mówi w TVN CNBC, że taka sytuacja pozytywnie wpływa na wyniki spółki.

W centrum uwagi

Masz dziecko, będziesz mieć wyższą emeryturę. Taką propozycję składa wiceprezes ZUS ds. finansowych - Mirosława Boryczka i wywołuje debatę w Polsce. Demografowie biją na alarm - liczba rodzących się w Polsce dzieci z roku na rok spada. Z Mirosławą Boryczką rozmawialiśmy w programie Pieniądze od Rana.

W centrum uwagi

Dyrektor PP Porty Lotnicze ma nadzieję, że lotnisko w Modlinie ruszy przed sezonem letnim. Michał Marzec stwierdził, że jeśli to się nie uda, będzie to bardzo uciążliwe dla pasażerów. Ponadto Michał Marzec podkreślił, że nie przyjmuje do wiadomości możliwości bankructwa LOTu zaznaczając, że taki scenariusz utrudniłby polskim pasażerom loty dalekosiężne.

Co po Aliorze?

W Polsce mamy coraz mniej placówek bankowych. Tak wynika z opublikowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego raportu dotyczącego sektora bankowego.

Telekomunikacyjny wstrząs

Wojna cenowa i niższa dywidenda - to już inwestorzy wiedzą. I dzisiaj dali wyraz swojej głębokiej frustracji. Telekomunikacja Polska zarobiła w czwartym kwartale 51 mln złotych - o ponad 85% mniej, niż przed rokiem.

Polityka i pieniądze

Rynki czekają na coroczne wystąpienie prezydenta Stanów Zjednoczonych - tak zwany "State of the Union". Barack Obama wygłosi orędzie o stanie państwa przed połączonymi izbami amerykańskiego parlamentu. O tym czego możemy się spodziewać, rozmawialiśmy z Andrzejem Kurnickim, prezesem EuroAmerican Company.

Centrum wyników

Na biznesie telekomunikacyjnym ciągle można w Polsce zarabiać, ale to zarabianie będzie się zmieniało. Choć podobno wszystko zmienia sie z Orange, to być może TP ze zmianami nie nadąża. Zmiany w telekomunikacji utrudnia między innymi miedziana infrastruktura, na którą wciąż zdanych jest wielu klientów spółki - uważa Grzegorz Bernatek, kierownik działu analiz Audytel SA.

IV Kongres Prawników SEG

Kupujemy udziały w spółce. Co należy wcześniej sprawdzić? Co powinniśmy wiedzieć o wspólnikach?

IV Kongres Prawników SEG

Jak szybko i sprawnie przeprowadzić w spółce walne zgromadzenie akcjonariuszy, które ma zatwierdzić np. obowiązkowe sprawozdanie finansowe?

Milion w portfelu

W XI edycji „Miliona” portfel zarobił 12,59%. Od początku zarobił on 20,52%. O tym jakie zmiany proponuje zarządzający, w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Zarobić na sztuce

Docenić, ale nie przecenić, czyli jak zarabiać na malarstwie młodych, początkujących artystów. Jak szukać obiecujących twórców, którzy mają szansę zaistnieć na rynku sztuki, pytaliśmy Izę Rusiniak, dyrektor działu sztuki współczesnej Desy Unicum.

Grunt to zarabianie

Ziemia rolna wciąż może drożeć dzięki unijnym dopłatom. Gdzie szukać atrakcyjnych gruntów, jak sprawdzać plany zagospodarowania? Jak uszczknąć cokolwiek z unijnych pieniędzy? Rozmowa z Radosławem Brodaczewskim, analitykiem Lion’s House

Grunt to inwestycja

Ceny gruntów rolnych po wejściu polski do UE gwałtownie rosły. Szczególnie ziemia wokół aglomeracji może być atrakcyjną inwestycją długoterminową. Wartość gruntów wokół miast ciągle rośnie ze względu na szybki rozwój infrastruktury. Rozmowa z Kubą Karlińskim, prezesem Wealth Solutions Inwestycje Ziemskie.