Z kraju

Z kraju

Davos 2013

Polska dała przykład elastycznego rozwoju - tak w Davos ocenia dyrektor zarządzający Światowego Forum Ekonomicznego Robert Greenhill. "Elastyczny rozwój" to kluczowe pojęcie podczas tegorocznego spotkania liderów biznesu i polityki. Co dokładnie ono oznacza i o jakich pomysłach będzie mowa w Davos ? – o to Jan Niedziałek pytał organizatorów spotkania.

Milion w portfelu

Przedstawiamy portfel Tomasza Koraba, Eques Investment TFI SA. Ma on za sobą raptem jedną odsłonę, bowiem jego zarządzający przyłączył się do cyklu edukacyjnego „MwP” w listopadzie ubiegłego roku. Jak zmienił się skład portfela? Ile dały zarobić poszczególne aktywa? Jakie są propozycje zmian, o tym w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Kiedy ruszy Modlin?

Modlin zamknięty do kwietnia-maja? Pierwsze wnioski z ekspertyzy pasa. Jak to możliwe, że przy oddawaniu pasa wydano dwie pozytywne ekspertyzy – kto był ich autorem, pytamy Jaromira Grabowskiego, Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Grunt to bezpieczeństwo

W ciągu ostatnich 8 lat średnia stopa zwrotu z inwestycyjni gruntów rolnych wyniosła 19%. Czy to wciąż dobra inwestycja? O to kiedy możliwa jest korekta lub zastój na tym rynku, pytamy Bartosza Turka analityka Lion’s House.

Wyzwania dla budowlanki

Rosną zatory płatnicze w budowlance. Według firmy Euler Hermes w grudniu producenci materiałów budowlanych musieli czekać na zapłatę należności średnio 99 dni. Niewiele lepiej wyglądają opóźnienia w przypadku firm wykonawczych. Rozmowa z Grzegorzem Błachnio analitykiem Euler Hermes.

Złoty traci moc

Złoty osłabia się wobec euro od piątku, gdy rynek poznał słabe dane za grudzień. Rośnie presja na RPP, by nie kończyła cyklu obniżek stóp procentowych, która jest w cyklu łagodzenia polityki monetarnej od grudnia '12 i obniżyła w tym cyklu stopy proc. o 75 pb, w 3 ruchach w listopadzie, grudniu '12 i w styczniu '13. Rozmowa z Jackiem Maliszewskim, głównym ekonomistą DMK.

Wyzwania dla budowlanki

Firmy budowlane coraz ostrożniejsze przy zawieraniu kontraktów. Prezes Security System Integration, firmy specjalizującej się w usługach związanych systemami bezpieczeństwa budynków, mówi w TVN CNBC, że stara się unika dużych zleceń zwiększających ryzyko, nawet, jeśli oznacza to niższe marże

Comarch analitycznie

Kupuj, cena docelowa 100 złotych – tak brzmi najnowsza rekomendacja analityków DM BZ WBK dla krakowskiego Comarchu. Jej autor spodziewa się bardzo dobrych wyników 4 kwartału i niższego poziomu inwestycji w kolejnych kwartałach co - jego zdaniem pozwoli spółce wypłacić dywidendę. Gościem rynków dnia był Zbigniew Porczyk analityk DM BZ WBK

Wyzwania dla budowlanki

160 procent można było zarobić w rok na akcjach produkującej urządzenie elektroenergetyczne grupy ZPUE. Jednocześnie w ciągu trzech kwartałów przychody wzrosły o 20 procent, a zysk prawie się podwoił. Co czeka grupę i jej inwestorów w kolejnych kwartałach? Naszym gościem był Leszek Gluziński – dyrektor finansowy ZPUE.

Stal kruszeje?

Cognor szykuje emisję euroobligacji, powiedział TVN CNBC dyrektor finansowy spółki. Na razie nie będzie natomiast emisji akcji za sto milionów złotych, bo obecny kurs rynkowy Cognoru jest za niski. A tymczasem spółki stalowe są pod coraz większą presją - w grudniu przetwórstwo przemysłowe spadło o 12,2% rok do roku. Z Krzysztofem Zołą rozmawiał Łukasz Kijek.

Spór o OZE

Energia odnawialna na wstecznym biegu z powodu braku nowej ustawy. Spółka MEW, budująca małe elektrownie wodne, zawiesiła realizację swoich projektów wartych kilkadziesiąt milionów złotych. Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki tłumaczy, że jest za mało informacji, by stwierdzić czy byłyby one rentowne. Marcin Markiewicz podkreślił w rozmowie z TVN CNBC, że MEW już rozpoczął inwestycje w Rumunii, gdzie kwestia OZE została uregulowana w 2011 roku.

Na całej połaci śnieg

Europa w kleszczach zimy. Prezes Trans Polonii mówił w TVN CNBC, że śnieżny paraliż może oznaczać wyższe ceny dla klientów. Dariusz Cegielski podkreśla, że podwyżkę mogą spowodować dodatkowe koszty związane na przykład z paliwami. Trans Polonia to firma transportowo-logistyczna, która wozi ładunki chemiczne, masy bitumiczne oraz płynne produkty spożywcze po całej Europie.

Polityka i pieniądze

Porażka w Dolnej Saksoni boli – mówiła po niedzielnych wyborach w tym landzie kanclerz Angela Merkel. Kierowana przez nią CDU pozostaje największą siłą w drugim co do wielkości i czwartym pod względem zaludnienia kraju związkowym Republiki Federalnej, traci jednak kilka punktów procentowych poparcia. Słaby wynik mniejszego koalicjanta FDP i doskonały rezultat Zielonych powodują, że chadecy najprawdopodobniej stracą większość w parlamencie w Hanowerze. Co wynik tych wyborów zmieni na niemieckiej scenie politycznej i jak wpłynie na wrześniowe wybory do Bundestagu? Naszym gościem był prof. Tomasz Budnikowski, ekonomista Instytutu Zachodniego w Poznaniu.

Synteza chemiczna

Azoty Tarnów szykują się do wezwania na pozostałe kilkanaście procent akcji Puław, a przychody połączonej grupy w tym roku mogą sięgnąć 10 miliardów złotych - mówił na naszej antenie prezes Azotów. Z Jerzym Marciniakiem rozmawiał Mikołaj Kunica.

Przedsiębiorcy wobec złotego

Słabe dane z polskiej gospodarki wpłynęły na osłabienie złotego. Niższą wycenę polskiej waluty można wykorzystać do zabezpieczenia kontraktów, mówi Janusz Dancewicz, główny ekonomista DZ Banku.

VAT na firmowe samochody

Branża dealerska przedstawiła rządowi propozycję pełnego odliczenia VAT na zakup nowych aut i rezygnację z odliczania VAT od zakupu paliw. Rozmowa z Agatą Rutkowską, menedżer w Accreo.

Twój Brat PIT

Szukamy sposobu na zapłacenie niższej zaliczki na podatek dochodowy za grudzień. Wraz z Grzegorzem Grochowiną, sprawdzamy, czy w ostatniej chwili można zmienić formę rozliczenia się z podatku.

Składki na ZUS dla firm w górę

Od lutego składki na ZUS dla przedsiębiorców przekroczą 1 tys. zł miesięcznie. Rozmowa z Magdaleną Frąckowiak z Ernst & Young Usługi Księgowe.

Centrum wyników

Gorsze od oczekiwań wyniki Intela - w czwartym kwartale zysk netto amerykańskiej spółki spadł o 26% rok do roku, przychody spadły o 3% rok do roku. Jednak zdaniem dyrektora Intela na Europę Centralną i Wschodnią wyniki są dobre jeśli spojrzeć na wartości bezwzględne. Z Tomaszem Klekowskim rozmawiał Mikołaj Kunica.

Zrób sobie firmę

Zakładamy agencję pocztową. Jakie koszty poniesiemy? Czy wymagane są licencje dopuszczające do obrotu korespondencję pocztową? Rozmowa z Leszkiem Żebrowskim, Ogólnopolski Związek Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych.

Tańszy frank

Frank Szwajcarski osiągnął w w ostatnich dniach najniższy od 1,5 roku poziom. Jak spadajacy kurs szwajcarskiej waluty przekłada się na wysokość rat kredytów mieszkaniowych? Pytamy o to Marcina Zienkiewicza, analityka Comperia.pl

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Rolanda Paszkiewicza stracił 5,48%. Od listopada portfel zyskał 1,64%. O tym jakie są jego propozycje inwestycyjne, w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Zima w turystycznym potrzasku

Giełdowy Rainbow Tour ocenia że jego sprzedaż w grudniu wzrosła o ponad 4 mln złotych. Dzieje się to nie tylko za sprawą wycieczek typu „last minute”, ale również tych „ first minute”. Szacunki rynkowe pokazują, że w roku 2012 sprzedaż wycieczek wzrosła o 20%. O branży turystycznej rozmawiamy z Marzeną Zarzycką, Wiadomości Turystyczne.

Wyzwania dla telekomunikacji

Koniec bardzo długich umów na telefon, informacja o wykorzystaniu limitu przy korzystaniu z mobilnego internetu i krótszy okres przechowywania danych przez operatorów - to część zmian, które wprowadza wchodząca w poniedziałek w życie nowelizacja prawa telekomunikacyjnego. Zgodnie z nowelizacją, pierwsza umowa na internet lub telefon nie będzie mogła być podpisana na więcej niż dwa lata, a operatorzy muszą też mieć w ofercie umowy na nie więcej niż rok. Dane o wykonywanych przez nas połączeniach będą przechowywane o połowę krócej - 12 zamiast 24 miesięcy. O komentarz poprosilismy Magdalenę Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Work Service - skąd ten wzrost?

Work Service ma nowego inwestora- fundusz Pine Bridge wniesie do Work Service ponad 100 milionów złotych w zamian za 12 mln nowych akcji. Inwestycja da Pine Bridge 20% akcji Work Service i 2 miejsca w radzie nadzorczej. A Work Service pieniądze na szybką ekspansję.

Zarobić na długu

Obligacje komunalne – instrument finansowy, który rzadko analizujemy, ale DM PKO BP prognozuje, że w tym roku na tym rynku da się zarobić - ile i dlaczego? Gościem TVN CNBC był Mirosław Budzicki, strateg rynku stopy procentowej PKO BP.

Analitycznie o GPW

Espirito Santo obniża rekomendację dla GPW do "sprzedaj", a cenę docelową do 35 zł. Analitycy Espirito Santo Investment Bank wskazują na to, że 2013 rok będzie dla GPW trudny, głównie ze względu na jedynie niewielki spodziewany wzrost obrotów giełdowych. Dodatkowo negatywnie na ocenę spółki wpływa opóźnienie we wprowadzeniu nowego systemu transakcyjnego UTP. Gościem TVN CNBC był Łukasz Jańczak, analityk Espirito Santo Investment Bank.

Ostrożny optymizm Patentusa

Prezes Patentusa z ostrożnym optymizmem mówi o tegorocznych perspektywach dla spółki. W czasie spowolnienia w górnictwie, Patentus stawia na modernizację sprzętu dla branży. Prezes Józef Duda powiedział w TVN CNBC, że liczy też na zamówienia z energetyki.

Brat VAT

Branża motoryzacyjna apeluje do rządu o stuprocentowe odliczenie podatku VAT przy zakupie auta przez firmę. Ministerstwo Finansów proponuje by nowy limit odliczeń wyniósł 50% kwoty podatku naliczonego. Resort finansów planuje też wprowadzenie możliwości odliczenia 50% podatku naliczonego przy zakupie paliw wykorzystywanych do napędu samochodów. Propozycje branży przeanalizował Cezary Królak, wydawca w TVN CNBC.