Z kraju

Z kraju

Jak zarabiać w budowlance

Analitycy prześcigają się w podnoszeniu rekomendacji dla Unibepu. Większość z nich zwraca uwagą, że z katastrofalnego dla branży roku nierentownych kontraktów drogowych i zaciskającej się pętli długu białostocka spółka wyszła niemalże bez szwanku.

Milion w portfelu

Od początku inwestycji portfel Janusz Dancewicza, głównego ekonomisty DZ Banku zyskał ponad 10%. W X edycji portfel zyskał 7,53%. Jakie zmiany proponuje zarządzający, o tym w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Zakładamy warsztat samochodowy

Przy zakładaniu warsztatu najdroższe jest kupno odpowiedniej nieruchomości. Miesięczny koszt utrzymania warsztatu to nawet 80 tys. zł. Miesięczne przychody z takiego biznesu mogą sięgać 100 tys. zł . O tym, na co zwracać szczególną uwagę chcąc warsztat prowadzić, pytamy Jarosława Tobolskiego z Jar-Eco Auto Service.

Zamieszki w Egipcie

Ministerstwo spraw zagranicznych zdecydowanie odradza wszelkie wyjazdy indywidualne i grupowe poza ośrodki turystyczne na terenie Egiptu. W związku z wprowadzonym 28 stycznia na okres 30 dni stanem wyjątkowym w miejscowościach położnych nad Kanałem Sueskim, Ministerstwo zaleca powstrzymanie się od podróży do tych miejscowości w okresie obowiązywania stanu wyjątkowego. Jednocześnie uznaje za możliwe wyjazdy zorganizowane do ośrodków turystycznych nad Morzem Czerwonym. A zatem jechać czy nie jechać? Jest ryzyko czy go nie ma? O Egipcie rozmowa z Tomaszem Rossetem, sekretarzem generalnym Polskiej Izby Turystyki.

Informatyczne okazje

Wig-Informatyka tworzy 18 spółek . W miesiąc zyskał on ponad 3%, a w rok zyskał ponad 4%. Szukamy okazji inwestycyjnych w branży razem z Piotrem Janikiem, analitykiem KBC Securities. Sądzi on że rok 2013 będzie trudny dla gospodarki i firm informatycznych . Przedsiębiorstwa mogą w tym roku wciąż ograniczać wydatki na informatykę. Lepsze notowania sektora to wynik poprawy sentymentu do dużych firm. Inwestorzy uwierzyli w dywidendę i poprawę wyników Comarchu . Gra na Sygnity obarczona jest dużym ryzykiem. Większy potencjał jest w spółkach zależnych Asseco .

Nadzieja na rynkach

Kurs euro w stosunku do dolara jest obecnie na poziomie najwyższym od 11 miesięcy. Zdaniem Daniela Kosteckiego z XTB zeszłoroczny kurs złotego był mocno przeszacowany. O walutach i gospodarce w rozmowie z programu Wartość!.

Euro kryzys

278 banków zwróci wcześniej 137,2 mld euro pożyczki od EBC (LTRO). EBC w dwóch turach LTRO w XII 2011 i II 2012 pożyczył bankom 1 bln eur. ZEW, IFO i PMI wskazują, że poprawia się sytuacja w niemieckiej gosp. Bank Monte ei Paschi di Siena, trzeci bank we Włoszech jest w trudnej sytuacji. Bank poinformował o ukrywanych stratach z 2006-2009. Dostanie on wsparcie państwa w wys. 3,9 mld euro. Mówi o tym Jacek Chwedoruk, dyrektor warszawskiego biura Rothschild.

Davos 2013

Na styku biznesu i ekologii nie zawsze dochodzi do kompromisów. Podczas spotkania światowego forum ekonomicznego w Davos obecny był dyrektor zarządzający Greenpeace International, Kumi Naidoo.

Zapisy na PHN

Do 1 lutego inwestorzy indywidualni mogą zapisywać się na akcje Polskiego Holdingu Nieruchomości. Jedna osoba może zapisać się na 1500 akcji. Cena maksymalna została ustalona na 26 złotych.

PGNiG znudzony gazem

Jeden wspólny rachunek za gaz i prąd. A do tego sprzedaż kuchenek gazowych. PGNiG naśladuje firmy z Wielkiej Brytanii.

Technika wzrostów

S&P 500 niecałe 4% od historycznych szczytów. DAX na wieloletnich maksimach. Badamy sytuację na światowych giełdach z punktu widzenia analizy technicznej.

Budowanie formy - Benefit System

Zwyżka formy spółki Benefit System na warszawskim parkiecie. Od debiutu w 2010 roku spółka urosła już dwukrotnie, a według analityków Noble Securities to nie koniec dobrej passy.

Zmiany w PKP

W piątek kolejarze przeprowadzili już strajk ostrzegawczy.

KE o Łukpach

Komisja Europejska opublikowała polską wersję ankiety o gazie z łupków. W grudniu ogłosiła, że chce poznać opinie mieszkańców UE na temat paliw z niekonwencjonalnych złóż.

Droga do ożywienia

Indeks IFO obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców wzrósł w styczniu mocniej od prognoz do 104,2 punktów i jest najwyżej od czerwca 2012 roku. To oznacza przypływ optymizmu w gospodarce przyjmującej blisko 1/4 naszego eksportu. O tym czy dobre dane z Niemiec wystarczą by spodziewać się wcześniejszego ożywienia w Polsce a także o niebezpiecznie wyglądających rosnących dysproporcjach między najważniejszymi gospodarkami strefy euro - rozmawialiśmy z ekonomistą, Jakubem Borowskim.

Davos 2013

Goście Światowego Forum Ekonomicznego w Davos szukają recept na przyspieszenie wzrostu gospodarczego. Część naukowców stawia tezę, że chiński model państwa może skuteczniej niż zachodnia demokracja dbać o długookresowy wzrost.

Davos 2013

Pobudzanie gospodarki przez Fed przyniesie skutek dopiero, gdy Stany Zjednoczone i Europa obniżą swoje zadłużenie - tak w Davos ocenia były członek Komitetu Rezerwy Federalnej prof. Randall Kroszner. W rozmowie z reporterem TVN CNBC Janem Niedziałkiem ekonomista z Uniwersytetu w Chicago przekonuje, że pozostałe fundamenty pod wzrost zostały już położone.

Davos 2013

Zastosowanie modeli nauk ścisłych na rynkach finansowych to jeden z tematów dyskusji w Davos. Wśród przeciwników części takich rozwiązań są jednak renomowani fizycy. Według laureata Nagrody Nobla z fizyki prof. Serge'a Haroche'a tam gdzie działa działają emocje i psychika, nie sprawdzają się modele nauk ścisłych. Naukowiec w rozmowie z naszym reporterem Janem Niedziałkiem mówi jednak o innych zastosowaniach fizyki, które zrewolucjonizują globalną gospodarkę

Brat VAT

O skutkach prawnych niezłożenia w terminie deklaracji rozmawiamy z Konradem Turzyńskim z Kancelarii KNDP.

Twój Brat PIT

Jak obniżyć podatek od jednoosobowej działalności gospodarczej, tłumaczy Marcin Sobieszek, partner ATA Finance.

Davos 2013 - Shopkick

Shopkick na Światowym Forum Gospodarczym w Davos został uznany za technologicznego pioniera 2013 roku.

Chory pracownik w firmie

Firmowa grypa - czy można chorego pracownika odesłać do domu? Rozmowa z Magdaleną Zwolińską z Kancelarii DLA Piper.

Kryzys za nami?

Z Davos dochodą głosy, że najgorsze w kryzysie za nami. Czy firmy w Polsce mają podstawy, aby patrzeć w przyszłość z optymizmem, pytamy Piotra Soroczyńskiego, głównego ekonomisty KUKE.

Firma w słabszej koniunkturze

Minimalizuj skutki słabszej koniunktury w swojej firmie. O wzmacnianiu zespołu sprzedażowego w czasie spowolnienia mówi prof. Robert Kozielski z UŁ i Łukasz Świerżewski z Harvard Business Review.

Twój Brat PIT

O najdziwniejszych formularzach podatkowych rozmawiamy z Andrzejem Pośniakiem z CMS Cameron McKenna.

Davos 2013

Chinom uda się w ciągu dziesięciu lat podwoić PKB - tak w Davos przekonuje John Quelch z Chińsko-Europejskiej Międzynarodowej Szkoły Biznesu. Ekonomista w rozmowie z Pamelą Bem prognozuje większe otwarcie Pekinu na prywatny biznes i radzi polskim firmom, jak na tym zarobić.

Milion w portfelu

Podsumowanie tygodniowych zmagań w „Milionie”. O inwestycjach gości mówi Marcin Różowski, analityk Analizy Online. W X odsłonie najwięcej zyskał portfel Tomasza Koraba, najmniej Rolanda Paszkiewicza. Najzyskowniejsze były w tym tygodniu akcje polskich spółek, które z swoim portfelu miał Tomasz Korab. Największą stratę przyniósł fundusz Opera Eurogeddon.

PHN w drodze na giełdę

Trwają zapisy dla inwestorów indywidualnych na akcję Polskiego Holdingu Nieruchomości. Potrwają do 1 lutego. Instytucje mogą się zgłaszać od 5 do 7 lutego. Cena maksymalna została ustalona na 26 złotych za sztukę. Oferta publiczna obejmie do blisko 11 milionów akcji serii B. W portfelu spółki są nieruchomości warte 2,5 miliarda złotych, w tym warszawski biurowiec Intraco. Debiut ma się odbyć do13 lutego. Rozmowa z Rafałem Iżyńskim, analitykiem SII.

Droga do ożywienia

Obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców indeks instytutu IFO wzrósł w styczniu mocniej od prognoz z 102,4 pkt. w grudniu, do 104,2 pkt w styczniu. Opublikowany kilka dni temu indeks instytutu ZEW znalazł się najwyższym poziomie od lipca 2012 roku. Lepsza od prognoz okazała się też kondycja przemysłu i usług w Niemczech. O kondycji niemieckiej gospodarki rozmowa z prof. Piotrem Sałustowiczem, socjologiem SWPS.

Cień recesji

W IV kwartale wzrost pkb spowolnił do 0,4%. W całym 2012 roku wzrost gospodarczy wyniósł 1,8%. Największy udział w jego strukturze ma konsumpcja. W III kw. wzrost konsumpcji był najniższej w historii, zaledwie 0,1%. W IV kw. nastąpił pierwszy w historii spadek konsumpcji indywidualnej. Jakie są w związku z tym prognozy dla gospodarki, konsumpcji i jak w najbliższych miesiącach powinna się zachować Rada Polityki Pieniężnej wobec wysokości stóp procentowych. Pytamy o to Rafała Sadocha, ekonomista Invest Banku