Z kraju

Z kraju

Centrum wyników

Telekomunikacja Polska zarobiła w czwartym kwartale 51 mln złotych - o ponad 85% mniej, niż przed rokiem. Inwestorzy bardzo źle przyjęli informacje o spadku przychodów i obcięciu dywidendy za miniony rok. Operatorzy telefonii stacjonarnej przegrywają konkurencję z sieciami telewizji kablowych. Zdaniem Witolda Tomaszewskiego, redaktora naczelnego Telepolis.pl receptą na może być sprzedaż paczek usług, jak robią to właśnie „kablówki”.

Telekomy w kłopotach

Spadające przychody, wojna cenowa, ucieczka klientów do kablówek, konieczność ogromnych inwestycji w mobilny Internet bije co raz mocniej w wyniki całej branży.

Zmiany w zamówieniach publicznych

Jak uchronić mniejsze firmy, podwykonawców w kontraktach publicznych przed ryzykiem bankructwa ? Czy najniższa cena musi być głównym a często jedynym kryterium decydującym o zdobyciu kontraktu?

Centrum wyników - Veniti

Sprzedająca miejsce w hotelach i podróże dalekomorskie Veniti z New Connect zamknęła rok dodatnim wynikiem.

Środki z UE - jak je wydać?

Rząd deklaruje, że priorytetem w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 będzie zwiększanie innowacyjności na poziomie firm, inwestycje w energetykę oraz B+R. Relatywnie mniej pieniędzy ma przypaść na infrastrukturę drogową i kolejową, a więcej - na telelekomunikację i cyfryzację. Jak wielkie nakłady są potrzebne, aby zmniejszyć opóźnienie w stosunku do krajów rozwiniętych, jeśli chodzi np. o sieci światłowodowe? Jaki impuls dla biznesu i całej gospodarki przyniosą te inwestycje?

Bogdanka w 2013

Bogdanka zaraportuje za 2012 r. wyniki zbliżone do oczekiwań analityków na poziomie 1,8 mld zł przychodów i 300 mln zł zysku netto - prognozował w TVN CNBC Zbigniew Stopa, prezes Bogdanki. Dodał, ze dywidenda za 2012 rok powinna być wyższa niż rok wcześniej.

Kiedy ruszy Modlin?

Wciąż nie wiadomo, kiedy na nowo ruszy lotnisko w Modlinie. Członek zarządu Erbudu, Dariusz Grzeszczak mówił we wtorek w TVN CNBC, że przyczyną uszkodzenia pasa startowego mogło być odladzanie.

Biznesowy rozwód

Rada nadzorcza Miraculum chce dochodzić w postępowaniu cywilnym roszczeń o naprawianie szkód wyrządzonych spółce od byłej prezes Moniki Nowakowskiej i wiceprezes Urszuli Pierzchały. Ostateczną decyzję mają podjąć akcjonariusze na walnym 5 marca. Rada zarzuca byłej prezes i wiceprezes niegospodarność. Obie zdecydowanie odrzucają zarzuty. O całej sprawie rozmawialiśmy z Grzegorzem Golcem, prezesem Rubicon Partners NFI i członkiem rady nadzorczej Miraculum.

Wyzwania dla budowlanki

Początek roku obfity w kontrakty dla Elektrobudowy. Ostatnio firma poinformowała, że wygrała przetarg na remont i budowę stacji Byczyna i Skawian. W sumie za prawie 540 milionów złotych brutto. Ale PSE operator, czyli zamawiający był gotowy zapłacić w sumie prawie 660 milionów złotych brutto. Różnica spora. Elektrobudowa dostała też zlecenie od Arrevy na dodatkowe roboty za ponad 110 milionów złotych. O sytuacji w spółce i branży rozmawialiśmy z Jackiem Faltynowiczem, prezesem Elektrobudowy.

Centrum wyników

Wojna cenowa uderza w wyniki Telekomunikacji Polskiej, a zarząd jeszcze mocniej tnie dywidendę. TPSA zarobiła w czwartym kwartale 51 milionów złotych - o ponad 85% mniej, niż przed rokiem i znacznie poniżej oczekiwań analityków, którzy spodziewali się 146 milionów złotych zysku. O wynikach TPSA rozmawialiśmy z Piotrem Owdziejem z KBC Securities.

Środki z UE - jak je wydać?

Część ekspertów zwraca uwagę, że administracja koncentruje się jedynie na samym pozyskaniu środków unijnych, a nie na efektywności ich wydatkowania. Jak poprawić alokację funduszy UE? Jakie są priorytety inwestycyjne w nowej perspektywie finansowej?

Budżet szans?

Bezrobocie w Polsce najwyższe od prawie 6 lat. W styczniu stopa bezrobocia wzrosła do 14,2 procent z 13,4 procent w grudniu - szacuje Ministerstwo Pracy. Na koniec stycznia zatrudnienia nie miało prawie 2 miliony 300 tysięcy osób.

Droga do euro

Kiedy do strefy euro? Polska delegacja wraca z Brukseli z większym budżetem niż w poprzedniej perspektywie. Komisarz Janusz Lewandowski mówi, ze skończył się już czas polskiej polityki trzymania nogi w uchylonych drzwiach - czyli deklarowania szybkiego przystąpienia do euro, a jednocześnie utrzymywania narodowej waluty.

Zmiany w przetargach

Pewniejsze płatności dla podwykonawców. We wtorek rząd ma przyjąć zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych. Zwycięzca przetargu będzie musiał zgłaszać zamawiającemu podwykonawców. Ci z kolei będą mogli domagać się zapłaty od organu zamawiającego, bez pośrednictwa głównego wykonawcy.

Twój brat PIT

Od 1 stycznia należy "wyrzucać" z kosztów niezapłacone faktury. Jak nowa ustawa działa w przypadku firm produkcyjnych?

Składki ZUS w górę

Od lutego rosną składki, które przedsiębiorca płaci za ubezpieczenie społeczne i NFZ. Dłużej działające firmy muszą zapłacić prawie 46 złotych więcej, nowe podmioty 17 złotych więcej miesięcznie.

Polityka i pieniądze

Na podstawie zawartego w piątek porozumienia w sprawie unijnego budżetu na lata 2014-2020 Polska ma otrzymać prawie 106 miliardów euro. Na jaką część tych pieniędzy moze liczyć polski biznes?

Forum Zmieniamy Polski Przemysł 2013

Na początku roku GDF SUEZ poinformował, że wstrzymuje inwestycje w energetykę wiatrową dopóki nie będzie pewności pewni, że regulacje są stabilne i sprzyjające inwestycjom.

Milion w portfelu

Największy zysk w portfelu Błażeja Bogdziewicza, wiceprezesa Caspar AM zanotował fundusz akcji Europy środkowej i wschodniej. Inwestycja dała zarobić 2% w ostatniej odsłonie. Łącznie zyskuje on 4,47%. Jakie zmiany proponuje zarządzający, w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Elastyczny czas pracy

Elastyczny czas pracy jednym ze sposobów walki z bezrobociem. Co te zmiany oznaczają dla pracowników? Kiedy wolno nam się nie zgodzić na zostawanie w pracy po godzinach? Na te pytania odpowiada Katarzyna Sarek, radca prawny w kancelarii Raczkowski i wspólnicy.

Nie ma pracy

W styczniu w Internecie opublikowano 96,1 tys. ofert pracy - liczba publikowanych w sieci ofert wzrosła we wszystkich województwach.

Budżet domowy

Zastanawiamy się, jak planować swój domowy budżet w chwili gdy stopy procentowe spadają, kredyt będzie coraz tańszy, a bezrobocie pnie się w górę. Jak zaplanować budżet domowy w kryzysowych czasach, podpowiada Marcin Wiśniewski, private banker Noble Bank.

Strategie wielkich inwestorów

Kolejna odsłona cyklu Strategie wielkich inwestorów William O'Neil stworzył strategię o nazwie "canslim" w 1960 roku. W strategii O'Neila potrzeba szerokich i spójnych danych finansowych. Sformował on 7 warunków, które pozwalają wybrać najlepsze spółki. Kryteria doboru spółek to m.in. ich wyniki, obrót akcjami i innowacyjność. Marcin Przasnyski ze Stockwatch.pl, partner cyklu, przedstawia spółki z GPW, które spełniły założenia tej strategii

Polityka pieniądze

Szczyt unijny podzielił Europę. Jak patrzeć na efekty tego spotkania, pytamy Pawła Świebodę, prezesa Demos Europa. Uważa on, że ze targi wokół unijnej kasy będą trwały nadal, bowiem bogatsze kraje członkowskie, w latach kryzysu będą starały się ograniczać wydatki.

Polityka pieniądze

Kto może czuć się zwycięzcą, a kto przegranym po szczycie budżetowym UE? Polska dostanie 106 mld euro z Unii Europejskiej w ramach nowej siedmioletniej perspektywy budżetowej. Rozmawiamy o tym z prof. Janem Michałkiem dziekanem Wydziału Ekonomii UW. Jego zdaniem budżet jest rozsądnym efektem kompromisu negocjatorów.