Z kraju

Z kraju

Polityka i pieniądze - szczyt UE

72 miliardy 400 milionów euro do 2020 roku dla Polski ma zostać obronione - takie informacje podają polscy dyplomaci. Ale nie oznacza to, że bitwa się już skończyła. W Brukseli trwa przeciąganie liny. Propozycja, którą położono na stole dla wszystkich krajów to 960 miliardów euro w budżecie do 2020 roku. To cięcie o kolejne 12 miliardów euro.

Polityka Pieniądze

Polska do 2020 roku może otrzymać kwotę ponad 400 mld złotych. Będzie to dla naszego kraju trzecia perspektywa finansowa. Jak są wydawane środki, czy są wydawane efektywnie? Czy kolejne rozdanie przyniesie zmiany w podziale środków. Pytamy o to Danutę Jabłońską, prezes BDKM, byłą prezes PARP.

Polityka Pieniądze

Budżet unijny w przyszłej perspektywie finansowej może być ostatnim tak dużym zastrzykiem środków pomocowych dla Polski. Jak może wyglądać ten budżet, czy może on mieć deficyt? W jakich obszarach politycy próbują szukać oszczędności? Na te tematy rozmawialiśmy z prof. Witoldem Orłowskim, głównym doradcą ekonomicznym PWC.

Polityka Pieniądze

Polska "obroniła" wydatki w unijnym budżecie przeznaczone na fundusz spójności na lata 2014-2020.Wstępnie mniej środków przyznano wspólnej polityce rolnej. O budżecie UE rozmawiamy z Anną Radwan, prezes Polskiej Fundacji im. R. Schumana.

Zmiany w Pagedzie

Trzy kwartały zeszłego roku przyniosły poprawę wyników producenta mebli i sklejki – giełdowego Pagedu.

Polityka i pieniądze

Pieniądze i polityka – to dziś w dniu na rynkach debata o tym jak wykorzystywać strumień miliardów euro płynących do naszej gospodarki z Brukseli.

Polityka i pieniądze

Kolejny unijny szczyt budżetowy ujawnił głębokie podziały w targanej kryzysem Unii Europejskiej. Negocjacje okazały się trudniejsze niż na poprzednim szczycie w listopadzie zeszłego roku a determinacja płatników netto do skracania budżetowej kołdry większa niż na jesieni.

Polityka i pieniądze

Jak unijne pieniądze mogą zmieniać polskie firmy, wspierać nowe technologie i przedsiębiorczość Polaków?

Centrum wyników - BRE

BRE, czyli kolejny po BZ WBK i Millennium bank, odsłania karty i publikuje wyniki za czwarty kwartał.

Polityka i pieniądze

Co decyzje unijnych przywódców oznaczają w praktyce dla naszej gospodarki i polskich firm?

Nowy budżet UE

Jest wstępne porozumienie w sprawie budżetu Unii Europejskiej.

Jaki budżet dla rolników?

Wstępne porozumienie na unijnym szczycie daje Polsce z polityki spójności ponad 72 miliardy euro, czyli ponad 300 miliardów złotych.

Handel po chińsku

Chiński handel pozytywnie zaskakuje rynek. W styczniu, Chiny wypracowały nadwyżkę handlową w wysokości 29-ciu miliardów 200-tu milionów dolarów.

Polityka i pieniądze

Od 15 do 30 miliardów euro - takie cięcia w stosunku do listopadowej propozycji budżetu sugeruje szef Rady Europejskiej. Poprzedni projekt Hermana van Rompuya zakładał wydatki na poziomie 970 miliardów euro. O europejskim szczycie rozmawialismy z Konradem Niklewiczem z Instytutu Obywatelskiego.

Polityka i pieniądze

Stopy w Eurolandzie bez zmian - i bez zaskoczenia. Główna stopa procentowa nadal na poziomie 0,75%. To, co się zmieniło, to kurs euro do dolara - podczas konferencji Mario Draghiego.

Polityka pieniądze

Walka o miliardy w Brukseli - i o miliony głosów - w Warszawie, Berlinie, Londynie, Paryżu i innych stolicach Unii Europejskiej... Polityka i pieniądze. Pieniądze na lata - bo szyt unijny dotyczy wieloletniej perspektywy finansowej. Jakie są perspektywy na sukces unijnego szczytu budżetowego? Rozmowa z prof. Krzysztofem Opolskim z wydziału Nauk Ekonomicznych UW.

Polityka pieniądze

Miliardy euro, miliony wyborców, kilka różnych i trudno definiowalnych grup interesów - europejscy politycy maja trudne zadanie - dojść do porozumienia! Z Agnieszką Ładą z Instytutu Spraw Publicznych rozmawialiśmy o tym co dla polskich przedsiębiorców może oznaczać fiasko szczytu.

Twój Brat PIT

Rozliczanie zaległych faktur w nowym roku podatkowym. Rozmowa z Jarosławem Żemantowskim z Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Unijne dotacje do wzięcia

Prezentujemy przedsiębiorcom źródła wsparcia z programu operacyjnego innowacyjna gospodarka na 2013 rok. Rozmowa z Piotrem Gadzinowskim z Taxand Polska.

Elastyczny czas pracy

Rząd przyjął projekt ustawy o elastycznym czasie pracy. Wraz z Katarzyną Dobkowską z Kancelarii Raczkowski i Wspólnicy powiemy, jak praktycznie będzie można stosować zapisy ustawy, kiedy wejdzie ona w życie.

Słodki biznes

Analitycy Millennium i Erste zalecają kupno akcji producenta słodyczy, przekąsek i wyrobów śniadaniowych – Zakładów Przemysłu Cukierniczego Otmuchów. Chwalą spółkę za mocne wejście w segment marek produkowanych na zlecenie dużych sieci dyskontowych, które podbijają polski rynek detaliczny. Pytaniem czy grupa jest w stanie czymś jeszcze zaskoczyć rynek?

Szczyt UE - pieniądze na drogi

A1 i A4 – największe projekty autostradowe w Polsce powstały z ogromnym udziałem środków unijnych. Średni poziom dofinansowania tych inwestycji wyniósł 85%. Budowany przez Budimex dworzec główny we Wrocławiu był wsparty unijnymi pieniędzmi w identycznej skali. Jak kolejny budżet europejski może wpłynąć na sytuację branży budowlanej?

Debiut na NewConnect

Ambitne prognozy i strategia przejęć debiutującej na NewConnect spółki APN Promise. Pytanie brzmi: jak działająca na bardzo konkurencyjnym i nisko marżowym rynku dostaw i instalacji oprogramowania dla firm spółka zamierza walczyć o swoje miejsce? Jakie ma przewagi konkurencyjne nad takimi graczami jak Asseco, Comarch. Betacom. Sygnity czy Talex, które są już giełdowym inwestorom doskonale znane? Co obiecuje inwestorom APN Promise?

Banki centralne w akcji

Stopy procentowie w eurolandzie bez zmian. Czy prognozy Europejskiego Banku Centralnego zmienią podejście inwestorów do euro? Co wydarzy się w najbliższych dniach ze złotym i na jaki zakład walutowy postawić?

Polityka Pieniądze

Polska jest największym beneficjentem środków unijnych . Obawy o niewykorzystanie środków w tej perspektywie okazały się nieuzasadnione. KE toczy 200 postępowań w sprawie złego wydawania unijnych środków. O wydatkach z obecnej perspektywy unijnej mówi Katarzyna Nietyksza, prezes Eficom, gość „Godziny dla Pieniędzy”

Polityka Pieniądze

W bieżącej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 Polska walczy o 300 miliardów złotych. Unijne środki dla naszego kraju w budżecie do 2020 roku mogą być obcięte o 72,5 mld euro. Zdaniem Tomasza Grosse z Instytutu Sobieskiego ważniejsze jest osiągnięcie kompromisu podczas szczytu, gdyż mimo cięć, Polska jest znaczącym beneficjentem unijnej pomocy.

Polityka Pieniądze

Budżet UE na lata 2007-2013 wyniósł 994 mld euro. Propozycja na lata 2013-2020 zakładała wstępnie 1045 mld euro. Kością niezgody szczytu cięcia w budżecie na 2013-2020 na ponad 75 mld euro. Polska jest największym beneficjentem polityki spójności UE. W 2012 Polska otrzymała z budżetu unii 15,4 mld euro, wpłaciła 3,6 mld euro. Dzięki dotacjom powstało 3,6 tys. przedszkoli dla 124 tys. dzieci. O tym, czego możemy się spodziewać po szczycie unijnym w Brukseli, w rozmowie z Jackiem Chwedorukiem, zarządzającym warszawskim Biurem Rothschild.

Polityka i pieniądze

W 2012 r. Polska otrzymała 15,4 mld euro. Do budżetu musiała wpłacić ponad 3 miliardy euro.